Forum dyskusyjne ...
forum dyskusyjnedołącz do klubulista klubowiczównasze samochody

   rejestracja | zaloguj się   pomoc

Klima a wentylator

 Moderowane przez: Karolyna, Kleszczak, kylo32, michno45, zsmarti
 MotoNews.pl » Ford Escort FanKlub

 « Starszy wątek | Nowszy wątek »

  
 Sortuj wg daty: 
rosnąco malejąco
 >> wątek wyświetlony od najnowszych wypowiedzi <<
 Autor 
 2007-05-06 01:02:59

Cytat:
2007-05-01 21:03:32, Marcin2M pisze:
No więc ... teść jest jednak szczęśliwym posiadaczem sprawnej klimatyzacji. Sprawa wygląda tak: "...Lepsze chłodzenie skraplacza może obniżyć ciśnienie po stronie wysokiego ciśnienia. W tym celu stosuje się dodatkową dmuchawę (lub istniejący wentylator chłodnicy - jak w fordach) włączaną stopniową lub z przerwami. Sterowanie zapewnia włącznik dmuchawy uruchamiany ciśnieniem w skraplaczu. Włączenie następuje przy ~1.6bar, a wyłączenie przy ciśnieniu ~1.2bar'a..." źródło: "Klimatyzacja w samochodzie" Urlich Deh


Rozchodzi sie o to ze wentylator włacza sie w celu żeby w sklaplaczu nastapilo skroplenie sie czynnika chlodniczego ktory byl w postaci pary. Wiadomo jest ze zachodzi to przy odpowiedniej temperaturze i tak jezeli wychodzi na to ze temperatura w chlodnicy (skraplaczu -podejrzewam ze jest przy chlodnicy bo chlodzone jest tym samym wentylatorem) jest wystarczajaca zeby czynnik sie chlodzil i zamienial w ciecz to wentylator sie nie wlacza no bo po co (szkoda energii) ale jezeli temperatura ta sie podwyzsza to wowczas wentylator bedzie sie wlaczal co jakies czas a w koncowej fazie powinnien chodzic non stop ( tak jest naprzyklad w chlodziarkach jezeli bys wystawil chlodziarke na przeciag (chodzi mi o cos zimnego co bedzie chlodzilo) to wentyaltor na skraplaczu sie nie wlaczy ale jezeli bedzie goraco to wentylator bedzie dzialal rowno z agregatem sprezarkowym)
Pozdrawiam
2007-06-10 19:36
  
 
 2007-05-01 21:03:32

Cytat:
Teść kupił forda fiestę rok 2003 i twierdzi, że ma zepsutą kllimatyzację. Uważa, że jak włączy klimę, to wentylator chłodnicy powinien bez przerwy pracować, tymczasem włącza się on i wyłącza co parę minut.



No więc ... teść jest jednak szczęśliwym posiadaczem sprawnej klimatyzacji.

Sprawa wygląda tak:
"...Lepsze chłodzenie skraplacza może obniżyć ciśnienie po stronie wysokiego ciśnienia. W tym celu stosuje się dodatkową dmuchawę (lub istniejący wentylator chłodnicy - jak w fordach) włączaną stopniową lub z przerwami. Sterowanie zapewnia włącznik dmuchawy uruchamiany ciśnieniem w skraplaczu. Włączenie następuje przy ~1.6bar, a wyłączenie przy ciśnieniu ~1.2bar'a..." źródło: "Klimatyzacja w samochodzie" Urlich Deh

-----------------
2009-11-08 21:44
  
 
 2007-05-01 17:38:47

Witam
U mnie tez tak samo wlacza sie i wylacza doslownie na kilkanascie sekund do max minuty jak zauwazylem.
W ogole dzisiaj znalazlem w instrukcji opis kiedy sie zalacza wentylator juz wam podaje chodzi o zetec 1,6:
Termostat

Zastosowano termostat woskowy umieszczony w obudowie z tyłu głowicy silnika. Temperatura początku otwarcia: 85 do 89°C; Temperatura pełnego otwarcia: 102±3°C.

Wentylator

Zastosowano wentylator elektryczny sterowany termowyłącznikiem.

Termowyłącznik

Termowyłącznik wentylatora jest umieszczony w obudowie termostatu. W wersjach bez klimatyzacji zastosowano termowyłącznik jednostopnio-wy, zaś w wersjach wyposażonych w klimatyzację zastosowano termowyłącznik dwustopniowy. Wersje bez klimatyzacji:

- temperatura włączenia: 99°C;

- temperatura wyłączenia: 94°C.

Wersje z klimatyzacją:

- temperatura włączenia 1. prędkości: 100°C;

- temperatura wyłączenia 1. prędkości: 94°C;

- temperatura włączenia 2. prędkości: 110°C;

- temperatura wyłączenia 2. prędkości: 105°C.

Wiec dlatego mi prawie nigdy nie wlaczyl sie wentylator wlacza sie tylko gdy klima wlaczona! W tym roku wypad na poludnie europy wiec podejzewam ze sie wlaczy na pelne obroty
pozdrawiam
2007-06-10 19:36
  
 
 2007-05-01 07:15:44

Nie musi.

-----------------
Nr Klubowy - #002 - wariactwo, co nie? :)

Black Magic (Slayer, Show No Mercy, 1983)
2012-05-02 11:34
  
 
 2007-05-01 00:04:45

Teść kupił forda fiestę rok 2003 i twierdzi, że ma zepsutą kllimatyzację. Uważa, że jak włączy klimę, to wentylator chłodnicy powinien bez przerwy pracować, tymczasem włącza się on i wyłącza co parę minut. U mnie jest tak samo i uważam, że jest prawidłowo.
Kto ma rację? Czy przy włączonej klimie faktycznie wentylator musi cały czas pracować? Dodam, że to zwykła najprostsza klimatyzacja...

-----------------
KOBIETA ZA KIEROWNICĄ JEST JAK GWIAZDKA NA NIEBIE... Ty ją widzisz, ona Ciebie nie!!!
#1406
2011-03-23 22:07
  
 
 
 MotoNews.pl » Ford Escort FanKlub

 « Starszy wątek | Nowszy wątek »
 

Regulamin i warunki korzystania z forum | Polityka prywatnoœci

Forum motoryzacyjne udostępnia portal MotoNews.pl. Wszelkie pytania związane z funkcjonowaniem forum prosimy kierować tutaj.


WERSJA RESPONSYWNA FORUM