Abarth i Stellantis Motorsport zapowiadają najpotężniejszego Abartha w historii

Abarth i Stellantis Motorsport zapowiadają najpotężniejszego Abartha w historii22.01.2024
Abarth i Stellantis Motorsport łączą siły, aby stworzyć przyszłość pełną dobrej zabawy dla entuzjastów marki.

Abarth i Stellantis Motorsport z dumą ogłaszają nową współpracę, której celem jest ustanowienie nowego standardu w świecie motoryzacji elektrycznej wraz z powstaniem najpotężniejszego Abartha w historii oferującego moc 240 KM. Partnerska współpraca jest hołdem dla wyścigowej historii Abartha. Wyścigi zawsze były bowiem częścią DNA marki.

Abarth

Dzięki technologicznemu „transferowi” marki, najbardziej innowacyjne rozwiązania - testowane na torze w celu zwiększenia osiągów i niezawodności – wykorzystywano później w samochodach seryjnej produkcji, aby zapewnić ekscytujące, pełne adrenaliny wrażenia z jazdy. To samo dotyczy Motorsport, spółki należącej do Grupy Stellantis odpowiedzialnej za działalność wyścigową marek, oddziałów i spółek zależnych firmy.

Ponadto, nowe partnerstwo wzmacnia DNA Abartha polegające na przekształcaniu zwykłych samochodów w coś niezwykłego i czerpie z tradycji i dziedzictwa marki w dziedzinie wyścigów, łącząc wszystkie te elementy z doświadczeniem Stellantis Motorsport. Obie firmy łączą swoje różne, choć w rzeczywistości podobne doświadczenie i historię, aby osiągnąć wspólny cel: tworzyć samochody drogowe o znacznie wyższych osiągach.

Abarth

Abarth i Stellantis Motorsport wspólnie stworzyły platformę złożoną z różnych technologii, doświadczenia wyścigowego, wiedzy inżynierskiej i tysięcy godzin testów, aby rozpocząć projekt ukierunkowany na wysokie osiągi: nowa platforma oparta na dobrze znanej eCMP, teraz przemianowanej na Perfo-eCMP.

Każdy element technologiczny został przeanalizowany, udoskonalony i dopracowany przez zespół inżynierów, ekspertów i kierowców testowych z Abartha i Stellantis Motorsport, aby stworzyć jak najlepszy pakiet. W rezultacie powstała prawdziwa motoryzacyjna perła, wyposażona w wysokowydajny układ napędowy i zawieszenie o specjalnej konfiguracji zapewniającej bezpieczne prowadzenie, dynamikę i stabilność, a także wysoką precyzję jazdy po torze i doskonałe właściwości jezdne w każdych warunkach.

Aby jeszcze bardziej przyczynić się do uzyskiwania doskonałych osiągów, nowy Abarth jest również wyposażony w unikalny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, który został opracowany z myślą o specyficznych potrzebach układu napędowego BEV i dostosowany do parametrów jego dynamiki.

Abarth

W rezultacie powstał najmocniejszy w historii Abarth, projekt charakteryzujący się innowacyjnością i ekstremalnymi osiągami, który nie jest li tylko wynikiem zwykłego tuningu, ale nowym punktem odniesienia, w którym innowacyjna architektura harmonijnie współgra z niezwykle wydajnym silnikiem zamkniętym w sportowym podwoziu.

Nowy Abarth będzie miał moc 240 KM i wyposażony będzie w zaawansowany układ hamulcowy oferujący większą moc i stabilność dzięki większym tarczom hamulcowym i powierzchniom tarcz zapewniającym lepsze rozpraszanie ciepła i odporność na zużycie.

Stworzone w oparciu o doświadczenia zdobyte w Formule E, nowe opony zapewniają maksymalną przyczepność bez uszczerbku dla zasięgu i akustyki. Dzięki dwuskładnikowej mieszance, która jest bardziej miękka na zewnątrz, a sztywniejsza w środku, nowe opony zapewniają jeszcze lepszą przyczepność podczas pokonywania zakrętów oraz lepszy zasięg, a poliuretanowa wkładka zapewnia doskonałą izolację akustyczną (słyszalny hałas zmniejszony o 20%).

Abarth

Wewnątrz, niezwykle komfortowe fotele o ergonomii foteli wyścigowych zapewniają wygodną jazdę nawet podczas „najbardziej ekstremalnych tras”. Wykonane z 4 różnych rodzajów pianek zapewniających optymalne wsparcie dla każdej części ciała, te wyczynowe fotele mają otulający kształt, aby zapewnić stabilizację ciała kierowcy podczas pokonywania zakrętów i lepsze wsparcie boczne. Pianka o wyższej gęstości gwarantuje wysoką trwałość.

Krótko mówiąc, zespoły Abarth i Stellantis Motorsport przeanalizowały każdy szczegół, by osiągnąć najlepszy wynik, który zapewni fanom marki zabawę, osiągi i bezpieczeństwo. Abarth kontynuuje swoją ścieżkę elektryfikacji, pozostając jednocześnie niezwykle wiernym swoim korzeniom i koncentrując się na osiągach. Więcej szczegółów zostanie udostępnionych w późniejszym terminie.

Abarth

Założony w momencie powstania Grupy, aby ożywić przeszłość i teraźniejszość marki, Stellantis Motorsport jest silnie zakorzeniony w świecie wyścigów i zawsze projektował samochody potrafiące wygrywać w różnych kategoriach i zapewniać przyjemność z jazdy, niezależnie od poziomu przygotowania kierowcy.

Stellantis Motorsport ma na swoim koncie 27 tytułów producenta FIA WRC, 11 zwycięstw w Dakarze, 7 zwycięstw w Le Mans i jest najbardziej znany ze swojego zaangażowania w Mistrzostwa Świata Formuły E z DS i Maserati, Mistrzostwa Świata Endurance z Peugeot oraz Rally Customer Racing z Citroënem C3 Rally2 i Peugeotem 208 Rally4.

Źródło: Abarth