Dodge Caliber - rogaty crossover

Dodge Caliber - rogaty crossover21.06.2007
Łącząc odważną stylizację z funkcjonalnością wnętrza i rzetelną wartością dla klienta, Dodge Caliber to prawdziwie ożywczy prąd w segmencie pojazdów kompaktowych. Do sprzedaży na rynkach światowych Dodge Caliber wszedł w drugim kwartale 2006 roku ...

Adresowany jest do nabywców na całym świecie, którzy poszukują natury charakterystycznej dla marki Dodge, wzbogaconej o potencjał i funkcjonalność pojazdu typu SUV z naciskiem na niskie zużycie paliwa. Dodge Caliber to interesujący wybór dla osób wchodzących w dorosłe życie zawodowe i chcących jeździć pojazdem, który wyróżni je z tłumu oraz będzie czymś więcej niż tylko środkiem transportu mogącym przewozić przyjaciół i niezbędny bagaż. Dzięki wszechstronności i funkcjonalności, Dodge Caliber może się stać częścią ich stylu życia.

Dodge Caliber - rogaty crossover 1 Do sprzedaży na rynkach światowych Dodge Caliber wszedł w drugim kwartale 2006 roku.

Ten 5-drzwiowy pojazd o mocnej sylwetce posiada funkcjonalność typową dla SUV-a, lecz w sportowej stylizacji typu coupé. Uwagę zwraca linia nadwozia odwołująca się do atrybutów marki Dodge: śmiałości formy, drzemiącej siły, użyteczności oraz poręczności określanej mianem "street smart". Dominujący w muskulaturze nadwozia charakterystyczny krzyżowy grill tworzy wyraziste oblicze pojazdu.

Imponujące szerokością, niczym wyrzeźbione nadkola i błotniki oraz przetłoczona maska silnika to oznaka pewności siebie. Dopełnieniem sportowej sylwetki pojazdu są wielkie, lecz precyzyjnie nakreślone klosze reflektorów i dodatkowe lampy przeciwmgielne po bokach chromowanej kraty chłodnicy.

Stylizację typu coupé podkreślają czarne listwy dachowe przechodzące w zintegrowany tylny spojler nadokienny. Dzięki unikalnym proporcjom powierzchni oszklonych do metalu Caliber wygląda opiekuńczo i bezpiecznie – a o sportowym zacięciu pojazdu świadczy spadzista tylna klapa nadwozia.

Dodge Caliber - rogaty crossover 2 Od tyłu Caliber wygląda niemniej mocarnie. Uwagę zwraca czarny nadokienny spojler dachowy z centralną lampą STOP oraz modularne światła tylne, które wieńczą tylne narożniki karoserii jako dominujące punkty "rufy" pojazdu. Pokaźna tylna klapa zapewniająca łatwy dostęp do obszernego wnętrza jest praktycznym zastosowaniem filozofii Dodge’a – "chcesz i możesz więcej".

W projektowaniu Dodge’a Caliber ogromną rolę odegrało zapotrzebowanie klienteli na pojazd kompaktowy o wysokiej funkcjonalności i użyteczności wnętrza, które w tym pojeździe pozwala komfortowo przewozić nawet pięć osób – z odpowiednią ilością miejsca na ich bagaż. Bogate wyposażenie wnętrza obejmuje takie „gadżety”, jak lampa oświetlenia bagażnika, którą można wyjąć z oprawy i używać jako akumulatorowej latarki czy schowek chłodzący na cztery butelki lub puszki z napojami. Składane na płasko oparcie fotela przedniego pasażera – tworzy praktyczny podręczny stolik. Tylne siedzenia dzielone w proporcji 60/40 i składane, z możliwością komfortowego pochylania oparcia

Dodge Caliber - rogaty crossover 3 Jako pojazd przeznaczony rynki światowe Dodge Caliber wyposażony jest w nowoczesne silniki i układy przeniesienia napędu odznaczające się dobrymi osiągami, niskim zużyciem paliwa oraz wyrafinowaniem konstrukcyjnym klasy światowej. Niektóre elementy silników i układów przeniesienia napędu Dodge’a Caliber zostały przez Chrysler Group zastosowane po raz pierwszy w samochodzie klasy kompaktowej. Podstawowymi jednostkami napędowymi Dodge’a Caliber są trzy wersje tzw. Silnika Światowego o pojemności 1.8, 2.0 oraz 2.4 litra. W Europie i na innych rynkach światowych Dodge Caliber będzie także dostępny z silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2.0 litrów.

Dodge Caliber będzie oferowany klientom w niemal 100 krajach świata poza Ameryką Północną i dlatego podczas prac konstrukcyjnych uwzględniono także wymagania, jakie niesie ze sobą tak szerokie wyjście na świat, m.in. wymagania dotyczące poziomu bezpieczeństwa i komfortu obowiązujące na poszczególnych rynkach, czy osobne wersje dla ruchu prawo- i lewostronnego.

Źródło: Dodge, fot. Dodge, opr. Motonews.pl