Dodge Viper SRT10 nie zamierza zejść ze sceny

Dodge Viper SRT10 nie zamierza zejść ze sceny14.07.2009
Chrysler Group LLC informuje, że utrzyma produkcję samochodu Dodge Viper SRT10 w Conner Avenue Assembly Plant. Zakład ten, będący od roku 1995 jedynym "domem" słynnego super-samochodu - przewidziany został do likwidacji w grudniu 2009.

Tego rodzaju zmiana planów wiąże się z zaniechaniem sprzedaży produkcji Vipera przez Chrysler Group. „Dodge Viper podbił serca i wyobraźnię entuzjastów wyczynu na całym świecie” – mówi Mike Accavitti, szef i dyrektor zarządzający marki Dodge – „Z wielką dumą przyjmujemy decyzję o utrzymaniu produkcji tego króla amerykańskich samochodów sportowych w roli ikony marki Dodge”.

Zaprezentowany po raz pierwszy w 1989 roku jako samochód koncepcyjny na międzynarodowym salonie samochodowym NAIAS w Detroit – Dodge Viper powstał w celu sprawdzenia odzewu publiczności wobec idei bezkompromisowego, wyczynowego samochodu sportowego o limitowanej produkcji. Powodzenie tej koncepcji przekroczyło wszelkie oczekiwania, a potencjalni klienci zaczęli składać zamówienia jeszcze przed zakończeniem targów. Chrysler Corporation przystąpił więc niezwłocznie do studium wykonalności przekształcenia pokazowego Dodge Vipera w rasowy samochód sportowy limitowanej produkcji – i to w czasie poniżej trzech lat. Po miesiącach intensywnych badań i testów, w maju 1990 roku Chrysler Corporation ogłosił decyzję o rozpoczęciu przygotowań do produkcji samochodu Dodge Viper napędzanego 10-cylindrowym silnikiem widlastym (V-10) z aluminium.

Produkcję Vipera rozpoczął ostatecznie w maju 1992 roku zakład New Mack Assembly Plant, skąd w październiku 1995 została przeniesiona do zakładu Conner Avenue. Tam też od roku 2001 wytwarzane są silniki V-10, montowane poprzednio w Mound Road Engine. W roku 2008 marka Dodge wprowadziła nowy samochód Dodge Viper SRT10 czwartej już generacji, charakteryzujący się jeszcze większą mocą i momentem obrotowym silnika oraz ponad 30 odmianami kolorystycznymi nadwozia i wnętrza. Współczesny Dodge Viper to niezrównane osiągi na torze i na drodze oraz liczne opcje fabrycznej indywidualizacji – zgodnie z oczekiwaniami prawdziwych entuzjastów.

Dodge Viper SRT10 MY 2009 wyróżnia się ogromną mocą napędu wytwarzaną przez 600-konny (450 kW) silnik V-10 o pojemności 8,4 litra. Pozwala to na osiąganie imponujących przyspieszeń (0 do 100 km/h w czasie poniżej czterech sekund, test 0-160-0 km/h nieco powyżej 12 sekund) uważanych za wzorcowe dla amerykańskich samochodów sportowych. Łączna produkcja samochodów Dodge Viper przekroczyła już 25.000 egzemplarzy.

Źródło: Chrysler, fot. Dodge