Powiedzcie cos więcej o SQELCH, RF-GAIN i ANL

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam wszystkich.
Jestem poczatkujący i chciałbym dowiedzieć się cos więcej o tych funkcjach. Jak je stosowac i do czego służą.
Jedyne co wiem to:
ANL - filtr przeciwzakłóceniowy, co mi daje włączenie tego filtra, przed czymnie zakłóca, itp?
RF-GAIN - reglacja czułości, jakieś szczegóły o jaką czułość chodzi, czy ma ona wpływ na zasięg odbierany, do czego tego używać, itp?
SQELCH - blokoda szumów, do czego stosować to, w jakich przypadkach?
Proszę o Wasze wszelkie porady?
Pozdrawiam Robert
  
 
Witaj!

ANL to filtr zakłóceń o charakterze liniowym, czyli zasadniczo służy on do poprawienia jakości odbioru. Włączenie ANL daje Ci znaczną redukcję szumów jakie słyszysz w głośniku swojego radia Dodatkowo w pewnym stopniu ANL może również przy okazji redukować zakłócenia z instalacji elektrycznej, mimo, że nie do tego został stworzony (do tego służy filtr NB, który odpowiada za zakłócenia impulsowe).

RF Gain to po prostu regulacja czułości odbioru. Ta funkcja ma wpływ na zasięg - skręcając RFGain zmniejszasz czułość swojego odbiornika, a tym samym zasięg. RFGaina używamy np. gdy podczas kontaktu z bliższą, silniejszą stacją zakłócają nam rozmowe dalsze, słabsze stacje. Wtedy zmniejszami czułość, aby ich nie słyszeć RFGain przydaje się głównie w miastach gdzie panuje niekiedy spore zamieszanie na kanale

Squelch to coś czym kręcimy od razu po właczeniu radia Ogólnie służy on do tego aby słyszeć tylko jak ktoś coś mówi, a oprócz tego ciszę Przy Squelchu skręconym do minimum cały czas słyszymy szum, kręcimy wtedy powoli do momentu aż szum ucichnie. Tracimy w ten sposób z zasięgu słabsze stacje, które mogłyby być słyszalne, ale zyskujemy komfort słuchania ciszy a nie szumu