PYTANIE DO SPECÓW ?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Przyznaję sie odrazu ze jestem świerzy w temacie.

1.Chodzi o to ze chciałbym zamontować w domu cb w domku i interesuje mnie mnie jak największy zasięg mieszkam w Warszawie i czy są możliwości techniczne, aby rozmawiać swobodnie np. z Poznaniem? Czytałem na forum, że ludziska udaje sie nawiązać rozmowy np. z Afryką i innymi dalekimi częściami świata. Mnie interesuje tylko Polska, ale żeby było to pewne połączenie tzn. nieuzależnione od pogody itp. ile mogę max km wyciągnąć?

2. Wiadomo ze np na kanale drogowym rozmawia dużo os. przy dużym zasięgu te rozmowy by na siebie nachodziły- czy dałoby radę jakoś zapobiec takiemu nakładaniu na siebie rozmów?

pozdr.
  
 
łączność Wawy z Poznaniem w paśmie CB to ewenement spotykany bardzo rzadko przy wyjątkowo sprzyjającej propagacji.
Cb ma zasięg horyzontalny, czyli im wyżej antena tym lepiej. Ale i tak nie przekracza w normalnych warunkach 80-120km.
Łaczności o których piszesz (np z Afryką) dokonywane są przy wykożystaniu z fali odbitej od jonosfery, ale do tego również potrzebna jest propagacja. poza tym fala odbita lub wieloktornie odbita pozwala na uzyskanie łączności od 800km w zwyż.

co do nakładania się rozmów. nie ma sposobu na wyeliminowanie tego zjawiska. poza znalezieniem kanału, na którym nie toczy się żadna rozmowa
  
 
Z Poznaniem raczej nie pogadasz chyba że będzie drugi czarnobyl (oby nie ) bo wtedy koledzy po całej Polsce gadali. Gdy miałem antenę na 11 piętrze (w W-wie) to najdalej rozmawiałem z Radomiem ale w nocy bo w dzień był za duży śmietnik.

Łączności po odbitej zależą od poziomu jonosfery, gdy ja rozmawiałem z kolegą z Francji to często inni nic nie odbierali choć byli o kilka km od mojego domu czasem było odwrotnie że ja nie słyszałem kogoś z kim rozmawiał mój kolega.
  
 
Cytat:
2006-05-04 00:24:32, rogi6 pisze:
Przyznaję sie odrazu ze jestem świerzy w temacie. 1.Chodzi o to ze chciałbym zamontować w domu cb w domku i interesuje mnie mnie jak największy zasięg mieszkam w Warszawie i czy są możliwości techniczne, aby rozmawiać swobodnie np. z Poznaniem? Czytałem na forum, że ludziska udaje sie nawiązać rozmowy np. z Afryką i innymi dalekimi częściami świata. Mnie interesuje tylko Polska, ale żeby było to pewne połączenie tzn. nieuzależnione od pogody itp. ile mogę max km wyciągnąć? 2. Wiadomo ze np na kanale drogowym rozmawia dużo os. przy dużym zasięgu te rozmowy by na siebie nachodziły- czy dałoby radę jakoś zapobiec takiemu nakładaniu na siebie rozmów? pozdr.




Jezeli uda ci sie rozmawiac swobodnie ze stacjami oddalonymi o około 50km bez zadnych cudów w sprzęcie to uznaj to za sukces
  
 
Goral opisał sedno nic ując nic dodac jestem w interesie 8 latek i tylko 2 razy mialem polska daleka lacznosc.powyzej100 km