Zmiana lokalizacji anteny ?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam.
Mam następujące pytanko jeżdżę sedanem i do tej pory antenę miałem na dachu , w takiej pozycji zostało zestrojone z nią radio .
Obecnie przeżuciłem antenę na klapę bagażnika *(magnesowa z podkładką pod antenę żeby nie rysować też magnesowa) czy powinienem zestroić jeszcze raz radyjko ? ile stracę na zmianie lokalizacji ? (antena midland 145 około 120 - 150 cm długości.)
  
 
Witam!!
Ja na Twoim miejscu zestroiłbym ją jeszcze raz. Sam ostatnio bawiłem się sporo z swr-metrem (wysokiej klasy) i stwierdziłem ze lokalizacja (jak i często sam sposób ułożenia kabla-szczególnie ostre zagęcia) ma znaczny wpływ na wartość współczynnika fali stojącej (swr). Mogę stwierdzić ponadto że nie ma anten która jest zestrojona na dowolne miejsce, a jeśli w Twojej sytuacji nie bedzie konieczne strojenie-to bedzie to poprostu przypadek. Tak czy tak warto sprawdzić.

Pojecie zestrojenia jest często mylone z tzw dopasowaniem falowym-tzn zeby w danym pasmie (nas interesuje pasmo CB) występował możliwie najmniejszy SWR (tzn. impedancja wyjściowa radia będzie praktycznie identyczna jak impedancja wejściowa anteny) i wówczas prawie cała moc dostarczana z radia do anteny bedzie wypromieniowana (i odwrotnie). Jeśli sprzedający gdzieś na aukcjach mówią że antena jest już zestrojona-to raczej nie mają wiekszego pojęcia co to oznacza. Anteny te są poprostu dopasowane do pasma CB tak aby w tym paśmie przedstawiac impedancję wej 50 om (taką jaką powinny mieć też wyj. radii CB). Zmiana umiejscowienia anteny powoduję też zmianę impedancji wej anteny (poprzez inny rozkład tzw przeciwwag zmienia się impedancja wejściowa anteny-jest charakter bardziej pojemnościowy albo bardziej indukcyjny) a to bezpośrednio prowadzi do wzrostu niedopasowania radio-antena a tym samym SWRa.

Pozdrawiam