Zaprawki lakiernicze - Brunox

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam.
Mam zamiar zrobić drobne zaprawki lakiernicze. Wśród wielu użytkowników i fachowców istnieją róże opinie, stąd moje pytania, w szczególności do osób stosujących preparaty Brunox.

1. Używając odrdzewiacza firmy Brunox epoxy ( po wcześniejszym oczyszczeniu rdzy ) czy muszę stosować jeszcze podkład ?
jeśli tak to jaki jest najlepszy w zestawieniu z Brunoxem ?
czy także epoksydowy ??

2. Jak to jest z tym odtłuszczaniem ??
oczyścić blachę, odtłuścić czy nie przed położeniem odrdzewiacza ?
po nałożeniu i wyschnięciu odrdzewiacza odtłuścić czy zetrzeć wodą, a może nic nie robić ??

3. Mam lakier metalik, czy konieczne jest nałożenie klaru ?
moje zaprawki nie będą zbyt duże, wielkości ziarna grochu

4. Mam 3 miejsca gdzie zrobiły mi się małe "żyłki" na lakierze, o długości około 10mm do 15mm, są twarde, na jednej widać mikro pęknięcie, "dziurę" z pod której widać rdzę, czy przeciągnięcie tych "żyłek" odrdzewiaczem Brunoxa coś pomoże, czy zahamuje dalszy rozwój na jakiś czas ?
  
 
Cytat:
2009-06-07 16:47:17, _FURI_ pisze:
Witam. Mam zamiar zrobić drobne zaprawki lakiernicze. Wśród wielu użytkowników i fachowców istnieją róże opinie, stąd moje pytania, w szczególności do osób stosujących preparaty Brunox. 1. Używając odrdzewiacza firmy Brunox epoxy ( po wcześniejszym oczyszczeniu rdzy ) czy muszę stosować jeszcze podkład ? jeśli tak to jaki jest najlepszy w zestawieniu z Brunoxem ? czy także epoksydowy ?? 2. Jak to jest z tym odtłuszczaniem ?? oczyścić blachę, odtłuścić czy nie przed położeniem odrdzewiacza ? po nałożeniu i wyschnięciu odrdzewiacza odtłuścić czy zetrzeć wodą, a może nic nie robić ?? 3. Mam lakier metalik, czy konieczne jest nałożenie klaru ? moje zaprawki nie będą zbyt duże, wielkości ziarna grochu 4. Mam 3 miejsca gdzie zrobiły mi się małe "żyłki" na lakierze, o długości około 10mm do 15mm, są twarde, na jednej widać mikro pęknięcie, "dziurę" z pod której widać rdzę, czy przeciągnięcie tych "żyłek" odrdzewiaczem Brunoxa coś pomoże, czy zahamuje dalszy rozwój na jakiś czas ?


Nie jestem specem, wiec mozecie mnie poprawic.
1. brunox reaguje z rdza, wiec musi byc rdza, ale oczysczona np. szczotka druciana. Zostaje pyl. Wiec najlepiej przetrzec czyms co oczysci, czyli czyms mokryc. Np. benzyna ekstrakcyjna. Ale chyba moze benzyna uszkodzic lakier. Trzeba sprawdzic gdzies gdzie nie widac.
2. ponalozeniu brunoxa, warto go wygladzic papierem. rowno nie nalozysz go, pozatym warto zmatowic. wiec znow pyl itd. wiec znow przetrzec. tluszczy niby nie ma, ale czystosc tu jest wazna.
3. potem warto cienka warste podkladu dac, chocby takiego szarego. lakier lepiej bedzie sie trzymal podkladu raczej.
4. na metalik raczej na pewno kladzie sie klar, bo inaczej nie ma efektu.
5. ryski... ogolnie trzeba przetrzec papierem wzdluz. odtluscic, i jak jest rdza to brunox itd.
  
 
ok, Dzięki za radę
  
 
Właśnie mam podobny problem. Panowie a jeśli dam brunox epoxy na gołą blachę to czy on się utwardzi z czasem czy muszę go zedrzeć papierem i położyć jakiś podkład na gołą blachę? Jeśli tak to jaki podkład? Proszę o odpowiedź.
  
 
Brunoxa najlepiej stosować na rdzę, wtedy dobrze się zwiąże i ją utwardzi, gdy stosuje się go na gołą blachę to nie to samo ( z tego co zaobserwowałem )
Najlepiej użyj podkładu epoksydowego.
No chyba że masz rdzę to odrdzewiacza i potem warto dać podkład.
  
 
No ja już niestety zastosowałem brunoxa na gołą blachę... I teraz nie wiem czy mogę na niego szpachel kłaść... A tam gdzie położyłem na rdzę to mi nie wyjdzie od nowa rdza? Skuteczny jest ten brunox?
  
 
Bo tam gdzie położyłem na taka minimalną rdzę (takie wżery tylko chropowate) to najpierw się zrobił fioletowy, później ładny czarny ale teraz po tygodniu zaczyna takie żółto-pomarańczowe przebijać. Czy to rdza? spotkaliście się z takim czymś?
  
 
A czy mogę jeszcze na brunoxa położyć podkład wash primer novola? Chodzi mi o miejsca gdzie przejade brunox papierem i pokaże się blacha. Bardzo proszę o odpowiedzi bo niewiem co robić...
  
 
Ja z Brunoxa jestem zadowolony, to prawda że najpierw robi sie fioletowy a potem czarny, ale o pomarańczu nic nie slyszalem i nie zaobserwowalem (może dlatego że w ciągu jednego dnia robilem zaprawki )
Podklad możesz śmialo dać, nie zaszkodzi, ja stosowalem epoksydowy na bazie żywic tak jak brunox i jestem zadowolony, innych nie stosowalem więc nie wiem
  
 
Dzięki _FURI_. A z tym podkładem wash primer novola to dlatego się waham bo to jest podkład reaktywny antykorozyjny i boję się czy się z brunoxem nie "pogryzie". I piszą żeby kłaść tego novola na gołą blachę. Ale zaryzykuję i jutro położę to jeszcze na brunoxa. I na to podkład akrylowy, szpachel i znowu podkład. A za dwa tygodnie jestem umówiony z lakiernikiem. Mam nadzieję że mi ruda nie wyjdzie po roku albo wcześniej... Pozdrawiam i dzięki.
PS. A jak ktoś z Was stosował brunoxa to ile Wam trzymało bez rudej? To znaczy ile lat spokoju? Czy może miesięcy...
  
 
Czy mogę zastosować zwykły uniwersalny rozcieńczalnik do rozcieńczenia podkładu akrylowego? Proszę o odpowiedź.