CB Radio Forum:forum klubowedołącz do klubuklubowiczesamochody

Jak uzyskać SWR 1.5

Sortuj posty wg daty: 
rosnąco malejąco
 >> wyświetlony od najstarszych postów <<
 Autor 
 2010-01-08 09:37:23

Mam ALAN 109 z anteną SIRO THUNDER umieszczoną na balustradzie balkonu (II piętro) w odległości ok 2 m od narożnika bloku. W opisie ww anteny jest, że można ją zestroić na SWR=1.5, a ja w żaden sposób nie mogę zejść z SWR poniżej 2. Kabel antenowy ma obecnie długość 5.8 m po kilkukrotnym przycinaniu. Jest to kabel RG 58, w środku linka składająca się z 11 drucików, w podwójnym oplocie (gęsta siatka miedziana pocynowana + folia aluminiowa), myślę więc, że jest to chyba dobry kabel. Czy ostatecznie można nadawać z takim SWR=2, czy jest jakaś możliwość żeby go zmniejszyć, jeżeli tak, to w jaki sposób ? Jeszcze jedna kwestia mnie nurtuje, czytałem w różnych miejscach o wpływie długości kabla na SWR. Jedni piszą, że długość powinno się dobierać wg długości fali pomnożonej przez współczynnik skrócenia, inni z kolei wypowiadają się, że długość kabla nie ma żadnego znaczenia. Co koledzy sądzą ntt. Czy uchwyt tej anteny może być zmasowany z balustradą balkonu, czy uchwyt jej powinien być odizolowany od balkonu - pytam, bo być może ma to wpływ na jej SWR ? Dodam jeszcze (bo może to ma też jakiś związek z SWR), że przy naciśnięciu gruszki wskaźnik nie świeci na full tylko na +7.
2010-03-20 09:35

2010-01-09 17:12:06

uchwyt zmasowany, a balkon powinien byc wtedy uziemiony.

Moim zdaniem dlugosc kabla raczej ma drugorzedne znaczenie, raczej sproboj pokombinowac cos z lokalizacja anteny, wydaje mi sie ze jest zbyt blisko sciany budynku, stad to swr.
2020-09-28 07:19

2013-04-27 11:58:36

Jeśli będziesz miał zbyt blisko sciany antene to swr bedziesz miał za wysoki poza tym to ja bym osobiście sprzedał tą sirio a kupił sirio signal keeper bo zdecydowanie przy tym miejscu skutecznie osiągniesz mnieszy swr z przeciwwagami. To są antenty typu balkon spełniające swoją rolę. Więc sprzedaj a kup tą co ci napisałem wcześniej a zobaczysz różnicę. Pozdrawiam
2013-05-04 19:50

2013-05-04 19:52:11

zmień na signal sirio keeper i bedziesz miał po problemie .
2013-05-04 19:50