Eksploatacja Lada Samara 1.5 91r.

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam, od tygodnia jestem posiadaczem lady samary 1.5 z 91 roku. Jestem totalnym zerem w sprawie samochodów i czymkolwiek co z nimi związane. Chciałbym zdać kilka istotnych pytań związanych z eksploatacją pojazdu albowiem:
co jaki okres czasu zmieniać i jaki stosować płyn hamulcowy, płyn chłodniczy i silnikowy ?

I jeszcze w dniu wczorajszym pojawił się jakiś problem w prawym kole. Podczas jazdy słychać jak coś o coś ociera a podczas hamowania słychać ostre tarcie. Podejrzewam, że to coś nie tak z klockami... Niedługo wybieram się z tym do znajomego mechanika.
  
 
Cytat:
Jestem totalnym zerem w sprawie samochodów i czymkolwiek co z nimi związane.


Każdy z nas kiedyś zaczynał od zera.
Cytat:
co jaki okres czasu zmieniać i jaki stosować...


Płyn hamulcowy lubi chłonąć wodę, więc reguły nie ma, ale jeśli reszty układu jesteś pewien (klocki, tarcze, szczęki, bębny, odpowietrzenie, szczelność, zaciski) a hamulce słabo działają, to przyczyną może być utrata właściwości płynu i należy go wymienić.
Ciecz chłodzącą w zasadzie tylko się uzupełnia, chyba że ulegnie ona zanieczyszczeniu.
"Płyn" silnikowy, czyli jak rozumiem olej wymienia się generalnie raz na rok, chyba że auto jest mocno eksploatowane to co 10tyś. km. Jeśli nie wiesz kiedy był wymieniany, to najlepiej zrób to w niedługim czasie.

Cytat:
słychać jak coś o coś ociera a podczas hamowania słychać ostre tarcie


Zajrzyj niezwłocznie pod koło (czyli zdejmij) i obejrzyj stan klocków. Mi kiedyś zdarzyło się, że coś zaczęło metalicznie trzeć i okazało się, że w jednym klocku warstwa ścierna wzięła rozwód z blachą i ta ostatnia zaczęła trzeć i tarczę - najkrótsza droga, żeby rozpiep... cylinderek i tarczę.
Na koniec polecam dwie rzeczy:
1. korzystaj z wyszukiwarki na forum - znajdziesz wiele odpowiedzi bez zadawania pytań.
2. wysupłaj parę złociszy na jakąś "biblię" o samarach - napewno znajdziesz w niej wiele odpowiedzi na zwykłe eksploatacyjne pytania, na które bywalcom forum odpowiadać (czyli opisywać) się nie chce.
Pozdrawiam... i nie zniechęcaj się w poznawaniu Łady. To dosyć proste auto i wiele rzeczy można zrobić samemu.