[MK VII] Wydłużenie czasu grzania świec w ENDURA DE

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Po przeprowadzonej diagnozie możliwych powodów długiego kręcenia na zimnym silniku doszedłem do wniosku iż moje auto ma problem z czasem grzania świec żarowych. Świece mam wymienione ok miesiąc termu na Motocraft EZD39. Wcześniej były dłuższe Beru na 11,5V co było dodatkowym problemem niedogrzewania silnika, ponieważ w ENDURA napięcia na świecach to 10V nie 12V.

Teraz po podgrzaniu świec ok. 4 sek dłużej (niż grzeje oryginalny układ) silnik uruchamia się na 'dotyk'. Kontrolka świec świeci się ok 4 sek oraz następne ok 4sek trwa czas do rozłączenia przekaźnika świec. Dłuższe podgrzanie uzyskuję podgrzewając najpierw przez czas świecenie kontrolki, następnie drugi raz już normalnie do usłyszenia przekaźnika.

Pierwotnie zastanawiałem się nad przerobieniem przekaźnika świec aby dłużej grzał świece, jednak wtedy nie miałbym wydłużonego czasu świecenia kontrolki i czas musiałbym 'odliczać w pamięci' oraz pojawiły by się dodatkowe przewody koło oryginalnego przekaźnika. Niestety nie znam rozpiski przewodów sterownika silnika aby przypiąć tam dodatkowy "układ przedłużający" świecenie kontrolki i trzymania przekaźnika.

Po lekturze kilku for dowiedziałem iż problem czasu grzania świec w ENDURA i powiązany z nim problem z długim kręceniem zimnego silnika to błąd sterownika komputera (SAUD 96AB-12A650-HD - taki właśnie posiadam), który został naprawiony przez Forda w '98r. poprzez zastosowanie nowszego modelu sterownika (SKIP).

Sama fizyczna wymiana sterownika wydaje się prosta - jedna śrubka i trzy zaczepy

Jednak mam wątpliwości czy po wymianie sterownika komputera nie będę miał problemu z uruchomieniem auta - chodzi o to iż posiadam zabezpieczenie, które dezaktywuję w specjalnym gnieździe pomiędzy fotelami kluczykiem ze stykami elektronicznymi przed każdorazowym uruchomieniem silnika.

Moje pytania to:
- czy sterownik odpowiada również za dezaktywację mojego zabezpieczenia i po jego wymianie nie będzie niespodzianek?
- czy moje zabezpieczenie to rodzaj immobilizera?
- może ktoś zna dokładna rozpiskę przewodów sterownika i może podać info, który z nich steruje kontrolką oraz przekaźnikiem świec - oczywiście jeśli jest to sterowane przez ten sterownik.

Za ewentualna odpowiedź na powyższe lub propozycję rozwiązania problemu z góry dziękuję.

pozdr.
j.

[ wiadomość edytowana przez: jackx dnia 2012-10-26 21:37:09 ]