Przewóz Lady na lawecie, jak to z tym DMC

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Siema!

Pytanie mam takie, bo nie wiem jak interpretować pola F.1 i F.2 w dowodzie rejestracyjnym. Troche czytam na kompie, i potrzebuje potwierdzenia.

Chce jechać na 2 koniec Polski po Lade 1500S Alfą Romeo Crosswagon 156, i tak, w dowodzie mam:

F.1 = 2025
F.2 = 2025
G = 1605

Chcę wypożyczyć lawetę:

Laweta DMC 1500 / ładowność 1100 kg. - hamowana.
Długość najazdu 370cm, szerokość - 180cm.
Laweta jednoosiowa z wciągarką ręczną.

Masa całkowita Lady to około 1050/1060kg.

Jak wiem prawo jazdy na B pozwala jeździć zespołem pojazdów o masie całkowitej 3500kg. Więc:

3500 - 1605 (alfa, holownik) - 1500 (laweta razem z Lada) = 395 kg, i tak mam jeszcze zapas jak rozumiem i w razie kontroli nie powinienem mieć żadnych problemów?

Pozdro!
  
 
TSparrow,możliwe że się mylę ale według mnie nie możesz tak jechać.Z lejcami kategorii B możesz ciągnąć przyczepę lekką której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg.I w tym przypadku nie może przyczepa (z ładunkiem) mieć większej masy od pojazdu który ją holuje.Inna sprawa by była gdybyś pożyczył samochód-lawetę i wiózł Ładę "na sobie" i masa pojazdu nie przekraczała by 3,5 tony.Powtarzam-możliwe że się mylę i niech ktoś mnie poprawi,bo ja lejce wyrabiałem prawie 30 lat temu,a od tego czasu dużo się zmieniło.Mam prawie wszystkie kategorie ale nie mam w prawku kodu 95 więc nie jestem zawodowym furmanem i tak szczerze nie chcę nim być.

[ wiadomość edytowana przez: Janusz1973 dnia 2018-03-20 04:52:10 ]
  
 
Na B nie można ciągnąć lawety. Tylko pozostaje Ci wypożyczenie autolawety. Do obliczeń używamy niestety punkt F1. W przypadku łady ważna jest tylko jej masa i tutaj używamy punkt G. Dodatkowo punk O1 musi być +- 60 kg około 1500 kg, bo taka będzie laweta. Jeżeli zestaw przekracza 3,5t, dodatkowo musisz kupić Viatoll. Suma sumarem, prościej wynająć autolawete


[ wiadomość edytowana przez: SzokoLada dnia 2018-03-20 09:28:49 ]
  
 
SzokoLada właśnie tej nazwy autolaweta mi brakowało i tutaj masz rację,ale na kategorii B nie można jechać samochodem który przekracza wagę 3,5tony.Niech trafi gdzieś na wagę i ma kłopot murowany.Wyczytałem,że gdyby forumowicz który chce przewieżć Ładę miał w prawku wbity kod 96 (koszt tego to coś około 200zł) to może ciągnąć przyczepę o większej masie ale dopuszczalna masa całkowita zestawu nie może przekraczać 4250kg.Ogólnie z tym wszystkim to jest cyrk.A co do viaTolla to,mnie zażyłeś bo nie wiem czy musi kupić opłatę??Jeżeli ma w samochodzie czytnik to chyba musi?
  
 
Autolaweta zazwyczaj ma DMC 3,5t, można śmiało jechać na B.
  
 
potwierdzam
  
 
Również potwierdzam. Swojego "Meszka" przewoziłem sam tak:





Bezproblemowo na kategorii B.

-----------------
Były:
- LADA 2105 '82 1.3
- LADA 2107 '90 1.5
- LADA 2107 '96 1.7i
- OPEL ASTRA F '93 1.4i
Jest:
- LADA 2107 '87 1.3