Mało kilometrów rocznie mimo tego konieczna wymiana oleju?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Panowie,

Rocznie robię 5000 km,

Obecnie mam przejechane od wymiany oleju 10000 km w przeciągu 2 lat, na plakietce mam napisane, ze kolejna wymiana po 15000 km i moje pytanie czy mogę zaczekać jeszcze z pol roku czy już muszę wymienić, bo jak niektórzy piszą wymienia się olej mimo ilości km co rok.

Mój olej na bagnecie wyglada praktycznie jak nowy. Auto to benzyna 2.0 rav4 z 2011 roku



  
 
Toyota w instrukcjach podaje, by olej zmieniać co roku lub co 15tys.km. Natomiast większość użytkowników forów toyotowych pisze, że olej zmienia co roku lub co 10tys.km. Ja też co 10tys. zmieniam i jeszcze robię płukankę.
  
 
Zakładam, ze w takim razie powinienem wymienić olej, bo minęły 2 lata mimo tego, ze mam 10 000 zrobione a nie 15 000...

Pytanie, dlaczego mój olej tzn. jego barwa wyglada nadal bardzo dobrze i czy wskazania toyota są uzasadnione czy to marketing?

P.S. Co się powinno jeszcze wykonać po przebiegu 10 000 jakieś inne oleje filtry, ozonowanie klimy?

  
 
Cytat:
2020-12-03 20:35:31, kpkp1985 pisze:
Zakładam, ze w takim razie powinienem wymienić olej, bo minęły 2 lata mimo tego, ze mam 10 000 zrobione a nie 15 000... Pytanie, dlaczego mój olej tzn. jego barwa wyglada nadal bardzo dobrze i czy wskazania toyota są uzasadnione czy to marketing? P.S. Co się powinno jeszcze wykonać po przebiegu 10 000 jakieś inne oleje filtry, ozonowanie klimy?


Olej powinno sie wymieniac co 10 tys w warunkach ciezkiej eksploatacji lub max co 15 tys przy normalnym codziennym jezdzeniu trasa miasto.
Warunki ciezkie to nie to ze zapinasz przyczepe z weglem i heja. Jazda na krotkich trasach 3-6km i miejska to sa wlasnie warunki ciezkie. Jazda na wiecznie zimnym silniku w oleju jest woda i paliwo bo nie zdazy odparowac bo kiedy silnik osiaga norm temp to konczysx jazde.
A czy to koniecznosc czy marketing tego raczej nie sprawdzisz. Mozesz tez zrezygnowac wogole z wymiany oleju i jezeli bedziesz uzupelnial ubytki to tez zrobisz spokojnie 80 tys zanim sie zatrze silnik. Jedna pani to sprawdzila na nowym Avensisie z 2000r w zasadzie byc moze zrobilaby i 100 tys ale nie dolewala i olej sie poprostu skonczyl.

-----------------
Toyota Lexus diagnostyka i naprawa
Rowniez hybrydowe i wersje USA
Tester toyoty Intelligent Tester 2 Techstream
Kodowanie kluczy takze w przypadku zgubienia Mastera.
Naprawa elektroniki.
Regeneracja sterownikow Air bag.
Wpisywanie nr.Vin w komputer
  
 
Cytat:
2020-12-04 09:23:49, Bigelektron pisze:
Olej powinno sie wymieniac co 10 tys w warunkach ciezkiej eksploatacji lub max co 15 tys przy normalnym codziennym jezdzeniu trasa miasto. Warunki ciezkie to nie to ze zapinasz przyczepe z weglem i heja. Jazda na krotkich trasach 3-6km i miejska to sa wlasnie warunki ciezkie. Jazda na wiecznie zimnym silniku w oleju jest woda i paliwo bo nie zdazy odparowac bo kiedy silnik osiaga norm temp to konczysx jazde. A czy to koniecznosc czy marketing tego raczej nie sprawdzisz. Mozesz tez zrezygnowac wogole z wymiany oleju i jezeli bedziesz uzupelnial ubytki to tez zrobisz spokojnie 80 tys zanim sie zatrze silnik. Jedna pani to sprawdzila na nowym Avensisie z 2000r w zasadzie byc moze zrobilaby i 100 tys ale nie dolewala i olej sie poprostu skonczyl.



Widzę, ze nic nie piszesz o latach tzn., ze wymienia się olej i tak co roku jeżeli nie uzyskasz nawet potrzebnej ilości km w tym czasie.

Oznacza to wg Ciebie, ze mogę wstrzymać się i poczekać do 15 000 km i wtedy dopiero wymienić olej mimo, ze wtedy upłynie 3 lata od ostatniej wymiany?

Nie mam żadnych ubytków, a olej ma prawidłowa barwę.

W Aso mi powiedzieli, ze co 15 000 lub co roku, ale jak sam nie raz podkreślasz nie zawsze słusznym jest co mówią w ASO stad moje pytanie.


I kolejna sprawa takie płyny jak hamulcowy czy chłodniczy kobieczna jest ich wymiana po 20 000 km lub po 2 latach?

Dzieki
  
 
Cytat:
2020-12-04 10:16:22, kpkp1985 pisze:
Widzę, ze nic nie piszesz o latach tzn., ze wymienia się olej i tak co roku jeżeli nie uzyskasz nawet potrzebnej ilości km w tym czasie. Oznacza to wg Ciebie, ze mogę wstrzymać się i poczekać do 15 000 km i wtedy dopiero wymienić olej mimo, ze wtedy upłynie 3 lata od ostatniej wymiany? Nie mam żadnych ubytków, a olej ma prawidłowa barwę. W Aso mi powiedzieli, ze co 15 000 lub co roku, ale jak sam nie raz podkreślasz nie zawsze słusznym jest co mówią w ASO stad moje pytanie. I kolejna sprawa takie płyny jak hamulcowy czy chłodniczy kobieczna jest ich wymiana po 20 000 km lub po 2 latach? Dzieki


Plyn chlodniczy wymienia sie po 100tys a w twoim przypadku mozna zalozyc co 10 lat i kontrole punktu zamarzania co jakis czas za pomoca refraktometru.
Plyn hamulcowy co 30 tys lub 3 lata zalezy co uplynie szybciej.
Co do oleju to myslalem ze wyrazilem sie jasno.
Jezdzisz malo jest to ciezka eksploatacja wymiana co 10 tys lub co roku.
Osobiscie gdybym robil 5 tys rocznie i trzymal auto w cieplym garazu to wymienilbym po 2 latach. A jezeli w nieogrzewanym lub pod chmurka to co roku.

-----------------
Toyota Lexus diagnostyka i naprawa
Rowniez hybrydowe i wersje USA
Tester toyoty Intelligent Tester 2 Techstream
Kodowanie kluczy takze w przypadku zgubienia Mastera.
Naprawa elektroniki.
Regeneracja sterownikow Air bag.
Wpisywanie nr.Vin w komputer