Zalozylem sobie CB

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
myslalem nad tym dlugo i zalazylem do samochodu CB .
w terenie sie przyda poco kozystac z telefonu komorkowego,( w mojm przypadku sluzbowego)
co otym myslicie?
  
 
Podaj szczegoly techniczne i ile to kosztowalo Ciebie. Juz dawno myslalem o tym!

p67
  
 
spora grupa osób poruszających się w terenie CB ma
więc faktycznie może warto .... zawsze i na drodze bezpiecznie nie mówiąc juz o terenie
Prosze o szczegóły co i jak ... jakie trzeba mieć pozwolenia ...jakie ceny ... anteny
  
 
Fajna rzecz, mam miejsce i instalacje pod nie, ale nie moge sie zdecydowac. Gdzie i co kupiles i czy poza sama jednostka CB jeszcze cos instalowales?
  
 
odnosnie przepisow bede wiedzial z kilka dni. To co facet Mi powie
dzial przez telefon to wystarczy miec chomologacje na radjo i zadne pozwolenia sa niepotrzebne.
sprawdzilen na allegro i ceny radja CB zalezne jest od kilku elementow i ksztaltuje sie od 80 zeta za podstawowe do 500 zeta z profesionalne(nazwa wlasna)
antenki - koszt od 40 zeta do 200zeta.
iesli chodzi o anteny to najlepiej sie sprawuja anteny 5/8 fali, i najlatwiej dostroic je do radja.
otym zreszto napisze kiedys . jezeli bedzie zapotrzebowanie
ceny radyjek CB mogo byc nizsze na wolumenie .
  
 
Musisz zarejestrowac CB w PIR - kosztuje (kosztowalo rok temu) to 80 zeta na 3lata. Warto to zrobic, bo podobno sie przy kontroli czepiaja, a antene widac z daleka....
  
 
może polecasz jakies konkretne radyjko ?? ( producent , nazwa )
  
 
Kacper, jeśli potrzebujecie radia tylko do komunikowania się w czasie wypadów w teren, to najprostrze i najtańsze wystarczy.W terenie otwartym zasięg i tak powinien sięgać kilkunastu kilometrów. Nie będzie wielkiej straty jak zalejesz, zapiaszczysz czy rzucisz o drzewo. Sugerowłbym raczej kupno dobrego mikrofonu, bo standartowe są cienkie.
Nie wiem jak obecnie, ale parę lat temu potrzebne było pozwolenie z PARu. Pewnie nic się nie zmieniło, lub niewiele. Mimo że to pasmo niestrzeżone kasę wyrywają. Policja ma prawo kontrolować, czy masz radio zarejestrowane. Jeśłi nie, mogą zarekwirować.
W czasach, gdy bawiłem się CB, najbliższy organ rejestrujący CB był na Górnośląskiej, tam podadzą wszelikie informacje.
  
 
Goral ma calkowita racje . cobra . alan48. najprostrze radjo i dobre. natomiast antena i mikrofon to rzeczy wazne i dobrze miec je dobrej jakosci. Ja chyba bede uzywal reczniaka czyli alana 38, mam i profesjonalne radjo ale jego szkoda do samochodu.
  
 
Posłuchajcie drodzy moi i nie moi ...
Wszystkie informacje dotyczące CB ( oprócz zakupu radia )
znajdziecie na stronie Ratownictwa :

http://www.ratownictwo.org
albo
http://www.plcb.org/

Temat zakupu radia to nie jest temat do sugerowania przez kogokolwiek.
Są to rzeczy prywatne każdego CB - isty
A poza tym trudno jest sugerować zakup CB, bowiem każdy ma inne potrzeby w uzytkowaniu, inny jest stan posiadania kasy, inne warunki użytkowania, etc...
W/g mnie do auta najlepszy jest HERBERT ( mały, cichy i mało skomplikowany ale z dobrymi warunkami ) a do domu jako bazowa stacja tylko PRESIDENT LINCOLN
Pozdrawiam Was serdecznie