Przeszczep silnikow DOHC do Poloneza

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam,

chcialbym przeszepic silnik DOHC do poloneza i mam problem - 1.6 DOHC czy tez 2.0 DOHC.

1.6 DOHC to mniejsza moc i nizszy moment obrotowy za to nie trzeba zmieniac tylnego mostu, pol-oski dluzej wytrzymaja, nie trzeba wymieniac sprzezyn w przednim zawiezszeniu i chlodnica moze byc od Poloneza,


2.0 DOHC to wieksza radosc ale mam most z 1600, ktory podobno sie troche nie nadaje, trzeba zalozyc sprzezyny od trucka i trzeba zalozyc wieksza chlodnice bo normalna grozi przegrzaniem silnika.


prosze o podzielenie sie doswiadczeniami.




  
 
ja rozwiazałem ten problem zakładająć 1800 czyli moc 2.0 czylo 1 KM i 9 Nm mniej oraz kultura pracy 1600
co do wytymalości mostów to sue nie wypowiem gdyż mój żopaczek ma przejechane dopiero 1200 km i traktowany jest delikatnie (docieranie) a co do wymiany spreżyn to ja uważam ze nawet przy seryjnym silniku powinny zostać wymienione gdyż jest ono zdecydowanie za miekkie dla predkosci powyzej 150 chociaż z drógiej strony dobrze zachowuje sie na naszych dziórach które któś śmie nazywać drogami
  
 
Krotko i na temat
Cytat:
2.0 DOHC to wieksza radosc ale mam most z 1600, ktory podobno sie troche nie nadaje


Nadaje sie, chociaz dluzsze przelozenie by nie zaszkodzilo
Cytat:
trzeba zalozyc sprzezyny od trucka


Nie trzeba. Seryjne tez wystarcza, oryginalny PN 2.0 mial takze jak najbardziej seryjne.
Cytat:
i trzeba zalozyc wieksza chlodnice bo normalna grozi przegrzaniem silnika


Jesli nie jest zakamieniona to spisuje sie prawidlowo.
  
 
Wiedziałem że jak zajrzę do tego wątku to znajdę gdzieś post Bodziot'a Gdzie słowo przeszczep tam musi być Bodzio!
  
 
No i Mrozek rozwiał wszystkie wątpliwości.

Ze swej strony dodam, że jeśli wydaje się, że seryjna chłodnica nie wyrabia (silnik mniej lub bardziej się przegrzewa) to przyczyną takiego stanu rzeczy moze byc wadliwy termostat. Niby działa, al jednak do końca nie tak, jak powiniem.
  
 
A czy silnik z fiata ritmo 1.6 tc pasuje do poloneza? Bo ostatnio mialem okazje kupic taki wlasnie silnik i byly dwie wersje jedna na TAK a druga na NIE. I nie wiem która była prawdziwa.
Pozdrawiam
Trawa
  
 
Z tego co wiem to mozna ale Ritmo ma przedni naped a polonez ma tylny - roboty jest duzo ze zmiana i podobno nie warto.
  
 
Cytat:
2003-12-04 23:23:53, Trawa pisze:
A czy silnik z fiata ritmo 1.6 tc pasuje do poloneza? Bo ostatnio mialem okazje kupic taki wlasnie silnik i byly dwie wersje jedna na TAK a druga na NIE. I nie wiem która była prawdziwa.
Pozdrawiam
Trawa



na 100% bedziesz musial zmienic w takim silniku kruciec od wody na glowicy (drobiazg), miske olejowa, prawdopodobnie wraz ze smokiem pompy oleju. o skrzyni nawet nie wspominam, bo to oczywiste. No i oczywiscie inne mocowania poduszek pod silnik. Jednej rzeczy nie jestem pewien- wiekszosc aut przednionapedowych nie ma walka sprzeglowego ulozyskowanego w ostatnim czopie walu korbowego lub ulozyskowany jest on za pomoca lozyska slizgowego. Nie mam pojecia z czego to wynika ale obawiam sie ze w ritmo moze to wygladac inaczej niz w silnikach do tylnonapedowek (postaram sie poszukac przekroju silnika od ritmo 130 i dam Ci jednoznaczna odpowiedz).
  
 
W tym przypadku wpełni zgodzę się Bodzotem Silnik 1800 wydaje się łączyć zalety zarówno 1600 oraz 2000, lecz jest on z pewnością o wiele mniej elastyczny od "dwójki" za to przyspieszenie do setki powinno oscylować w okolicach 12-12.5s.

Ja dodam od siebie, że osobiście jakbym wymieniał swój AB to tylko na 2.0 DOHC, gdyż około 158Nm przy 3000rpm to jest to co lubię

Pozdrawiam
  
 
Jeff,fajnie brzmi "około 158Nm przy 3000rpm"
Kosa - sprawa ułożyskowania wałka również mnie ciekawi...
  
 
Cytat:
2003-12-05 10:59:07, kosa131 pisze:
(...) o skrzyni nawet nie wspominam, bo to oczywiste. (...)


A jakby tak wstawić ze skrzynią, to dało by sie zrobić z niej od razu coś na kształt skrzynki rozdzielającej napęd na obie osie? Inna sprawa żeby potem ten przód napędzić, ale czy wytrzymałoby to w roli międzyosiowego mechanizmu różnicowego? I co z przełożeniem - dałoby się to zgrać z jakimś mostem?? Wiem że to może i trochę bez sensu ale ledwo już widze na oczy po imprezce i szukając wyłacznika w kompie trafiłem na ten tamat więc zarzuciłem tu to co mi przyszło do głowy .
Pewnie rano jak dojde do siebie to wszystkiemu zaprzecze
  
 
Co jak,ze skrzynią od ritmo,w poprzek
Co Ty piłeś
  
 
Cytat:
2003-12-06 07:50:42, Nabauab pisze:
Co Ty piłeś


Czego ja nie piłem...
Ale widze że ciekawe pomysły mine nachodzą nocną porą - to ja pisałem na pewno?
  
 
Cytat:
2003-12-05 23:15:23, Jeff_Colby pisze:

Ja dodam od siebie, że osobiście jakbym wymieniał swój AB to tylko na 2.0 DOHC, gdyż około 158Nm przy 3000rpm to jest to co lubię

Pozdrawiam




a ja wole moje 1800 bo nic nie zastąpi tej nieograniczinj ochoty na krecenie sie