Wyciągarki samochodowe - o czym musisz wiedzieć przed zakupem?

Wyciągarki samochodowe - o czym musisz wiedzieć przed zakupem?21.01.2018
Wyciągarka samochodowa okazuje się być bardzo pomocna w czasie przejazdu przez trudny teren, gdy trzeba pomóc komuś utknął na trasie lub usunąć z drogi jakąś przeszkodę. O czym należy wiedzieć przed zakupem?

Wyciągarka samochodowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wielu aut użytkowanych w trudnym terenie, szczególnie pojazdów straży pożarnej, służb mundurowych, takich jak wojsko lub Straż Graniczna, czy samochodów służb energetycznych. Okazuje się być bardzo pomocna w czasie przejazdu przez trudny teren, gdy trzeba pomóc komuś zakopanemu lub usunąć z drogi jakąś przeszkodę.

Wielka moc niepozornego elementu

Wyciągarki samochodowe można podzielić na kilka typów. Wyróżnia się modele o napędzie elektrycznym, hydraulicznym, mechanicznym lub ręcznym. Najpopularniejsze i najprostsze w montażu i użytkowaniu są urządzenia elektryczne, których kluczowym elementem jest silnik zasilany z zamontowanego w aucie akumulatora. Dlatego należy zwrócić uwagę na instalację: w większości aut jest ona typu 12V, podczas gdy w pojazdach ciężarowych z reguły znajdują się 24V. Warto wybrać taki układ, który zaopatrzony jest w system zarządzania energią. Nie dopuści on do całkowitego rozładowania akumulatora. Moc silnika powinna być dobierana tak, by miał on co najmniej 50% zapasu mocy, która pozwoli na wyciągniecie auta z przeszkody, w której utknęło. Im trudniejsze warunki, w jakich przewidywane jest użytkowanie pojazdu, tym mocniejszy silnik wyciągarki powinien zostać zastosowany. Dlatego w wyborze odpowiedniego modelu warto zasięgnąć rady specjalistów, np. z firmy www.dragonwinch.com.

Wyciągarka samochodowa

Inną zaletą wyciągarek elektrycznych jest to, że w pojeździe łatwo jest zamontować dwa takie urządzenia (jedno z przodu, drugie z tyłu pojazdu).

Wyciągarki hydrauliczne są z kolei zasilane osobno instalowaną pompą hydrauliczną i wykorzystywana jest w nich pompa wspomagania układu kierowniczego. Modele takie instaluje się z reguły w dużych pojazdach, np. samochodach ciężarowych. Pracują one wolniej od wyciągarek elektrycznych i często są kłopotliwe w montażu, jednak cechuje je wodoodporność i bardzo wysoka trwałość.

Wyciągarki mechaniczne są z kolei zasilane silnikiem pojazdu, Moc pobierana jest do nich za pomocą specjalnej przystawki montowanej do reduktora lub skrzyni biegów. Wyciągarki mechaniczne są odporne na trudne warunki pracy, jednak ich wadą jest wysoka masa oraz to, że pracują tylko przy włączonym silniku.

Wyciągarki ręczne są proste w użytkowaniu, jednak wymagają użycia pracy mięśni, co w trudnych warunkach terenowych nie zawsze jest wygodne. Inna ich wadą jest wysoka, jak na sprzęt ręczny, masa.

Poszukując wygodnej w użyciu wyciągarki do auta lub innego pojazdu terenowego najlepiej jest określić swoje potrzeby i zależnie do nich dobrać sprzęt.

Scenariusze użycia wyciągarek samochodowych są różne, warto się z nimi zapoznać np. w artykule, który można znaleźć TUTAJ.