Wszystko co chciałbyś się dowiedzieć o foliach samochodowych, ale bałeś się zapytać

Wszystko co chciałbyś się dowiedzieć o foliach samochodowych, ale bałeś się zapytać 05.04.2018
Folie samochodowe zyskują dużą popularność wśród polskich kierowców. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu asortymentowi i zrozumieć jego fenomen. Do czego wykorzystują ów produkt właściciele aut? Jakie są jego rodzaje?

Folie samochodowe – podstawowe informacje

Przez niektórych nazywane również foliami graficznymi, folie samochodowe są, mówiąc bardzo ogólnie, alternatywnym rozwiązaniem dla wizyty w lakierni samochodowej. Wybierając produkty z tego asortymentu, można bowiem dowolnie zmieniać barwę elementów nadwozia swojego pojazdu, nie martwiąc się o jakość tak stworzonej powłoki. Warto również uświadomić sobie, że:

 • folie samochodowe nakleja się na elementy karoserii (a czasem również wykorzystuje się je do osiągnięcia odpowiedniego efektu wizualnego wewnątrz kokpitu auta) podgrzewając ich powierzchnie i wygładzając ją,
 • folie graficzne mogą mieć nie tylko różny kolor, ale także odmienną fakturę, czy grubość,
 • jedną z odmian folii samochodowych są produkty ochronne (transparentne folie pełniące funkcję powłoki minimalizującej możliwość zadrapania lub innego rodzaju uszkodzenia właściwej warstwy lakieru), a przy tym niewpływające na kolor nadwozia,
 • wytrzymałość oraz odpowiedni montaż folii samochodowych pozwala na bezpieczne korzystanie z myjni samochodowych, a także wieloletnią eksploatację,
 • wymagania dotyczące postępowania podczas naklejania folii graficznej pozwalają wielu kierowcom na samodzielne oklejenie swojego samochodu i tym samym oszczędność ewentualnych kosztów zlecenie tej usługi profesjonalnej firmie,
 • dobrej jakości folie samochodowe pozwalają na repozycjonowanie w przypadku popełnienia błędu, a także nie pozostawiają śladu na lakierze po ich odklejeniu.
Folie samochodowe

Wybierz swój styl!

Niektórym kierowcom zależy na tańszej możliwości przeprowadzenia tuningu wizualnego, innym natomiast na ochronie lakieru, czy też ukryciu mankamentów fabrycznej powłoki, która doświadczyła wielu niewielkich szkód parkingowych. Wystarczy przecież chwila nieuwagi, aby idealna powierzchnia karoserii została zaburzona drobną, lecz widoczną skazą. Folie samochodowe bardzo dobrze radzą sobie z tym problemem, a przy tym pozwalają na wybór niemal dowolnej stylistyki zmian wizualnych. Jaki jest zakres ich możliwości? Przede wszystkim należy tu wymienić:

 • kolorowe folie graficzne z efektem matowego lub błyszczącego lakieru,
 • szeroką paletę barw (również nowoczesny, surowy i podkreślający sportowy charakter samochodu efekt szczotkowanego metalu),
 • imitację powierzchni drewna, aluminium, włókna węglowego,
 • propozycję dla konsumentów, którzy poszukują możliwości stworzenia drapieżnego efektu wizualnego, jak i klientów, którym zależy na stonowanym i eleganckim efekcie.

Opłacalność inwestycji w folie samochodowe

Zacznijmy może od punktu najbardziej przemawiającego na korzyść foli graficznych i opłacalności inwestycji w ten rodzaj produktów. Bez znaczenia jest bowiem, czy dany kierowca wybierze wersję przezroczystą, czy też może postanowi całkowicie zmienić kolor posiadanego pojazdu. Materiał, z którego zrobiona jest folia samochodowa, stanowi doskonałą warstwę ochronna przed przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi – może konkurować między innymi z powłoką ceramiczną, na której wykonanie decyduje się wielu właścicieli czterech kółek. Zderzakom nie są więc w stanie zagrozić kamyki spod kół innych aut, a także drobne ogniska rdzy, do których mogą one doprowadzić. Sam wydatek i pokrycie elementów karoserii jest w tym przypadku również o wiele tańsze niż skorzystanie z usług lakiernika. Ekonomiczna opłacalność także jest tu zatem obecna i potrafi mocno wpłynąć na decyzję konsumenta. Warto tu dodatkowo zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, a mianowicie utratę wartości samochodu z wadami lakierniczymi. Folie graficzne i transparentne modele ochronne dają klientowi możliwość zabezpieczenia pojazdu przed taką ewentualnością, co finalnie opłaca się podczas sprzedaży danego egzemplarza, który nie tylko prezentuje się świetnie, ale i faktycznie jest zadbany wizualnie.

Folie samochodowe

Samodzielny montaż foli samochodowej – potrzebne akcesoria

Jako że folie samochodowe można nakleić samodzielnie (lub też zlecić wykonanie tej usługi firmie specjalizującej się w takim tuningu wizualnym) warto wiedzieć, jakie akcesoria są do tego potrzebne. Jak już wspominaliśmy, powierzchnia produktu musi zostać podgrzana, aby uaktywniły się jej właściwości spajające. W tym celu stosuje się tzw. parownice. Wyrównaniem powierzchni folii najlepiej natomiast zająć się mając do dyspozycji specjalną rakle – dociśnie ona powłokę oraz pozbędzie się spod niej pęcherzyków powietrza. Dodatkowo konsumenci chcący samodzielnie dokonać zmiany wizualnej elementów nadwozia i nakleić na nie folię graficzną dokonują zakupu:

 • primera (podwyższa moc wiązania kleju zastosowanego w produkcie),
 • środka uszczelniającego krawędzie foli (pomaga w uniknięciu sytuacji, gdy pod powierzchnię foli samochodowej dostaną się zabrudzenia oraz wilgoć)
 • nożyka lub tzw. taśmy do cięcia folii (aby pozbyć się nadmiaru materiału, wyrównać krawędzie i zagwarantować sobie jak najlepszy efekt estetyczny),
 • środków umożliwiających kompleksowe oczyszczenie, odpylenie i odtłuszczenie powierzchni karoserii lub wybranego elementu dla zwiększenia przyczepności folii i uniknięcia nieestetycznych nierówności oraz obniżenia wytrzymałości produktu.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z foliami i dywanikami samochodowymi Motos.pl.