Czyste wnętrze to dobra podróż - od myjki parowej do pokrowców na fotele

Czyste wnętrze to dobra podróż - od myjki parowej do pokrowców na fotele27.09.2018
Potwierdzono, że czyste wnętrze samochodu jest powiązana z jakością podróży i bezpieczną jazdą. Jak więc sprawić, że samochód będzie lśnił, a jego środek będzie świeży i pachnący?

Jeżeli myślisz, że zakurzona deska rozdzielcza, okruszki na fotelach i brudne szyby nie wpływają na komfort jazdy, to jesteś w błędzie. Potwierdzono, że czyste wnętrze samochodu jest powiązana z jakością podróży i bezpieczną jazdą. Jak więc sprawić, że samochód będzie lśnił, a jego środek będzie świeży i pachnący?

Na początku pamiętaj, że czyste wnętrze to nie tylko przetarte co jakiś czas kurze, czy odkurzone dywaniki. Ważny jest każdy zakamarek auta. Zbliża się jesień, a więc warto, żebyś zabezpieczył się przed spadającymi liśćmi, a jednocześnie pomyślał o ewentualnej zmianie welurowych dywaników, na wersję gumową. Rozważ zakup urządzeń takich jak myjka parowa i zabezpiecz swoje fotele kupując pokrowce na fotele samochodowe.

Odkurzanie to podstawa

Przed przystąpieniem do różnych prac porządkowych, zawsze należy auto odkurzyć. Nie ważne, czy chcesz przemyć szyby, zamontować pokrowce na fotele samochodowe, zmieniasz dywaniki, czy pierzesz kanapę – odkurz auto. Dlaczego to takie ważne?

Po pierwsze, odkurzanie zawsze ochroni Twoje zdrowie. Pozbędziesz się wielu alergenów, które – podobnie jak w Twoim domu – chętnie zbierają się we wnętrzu auta. Dodatkowo odkurzanie to podstawa czyszczenia innych elementów samochodu. Kurz musi zniknąć z auta po to, żeby później na nowo nie osiadał na wybranych do czyszczenia elementach.

Do odkurzenia wnętrza samochodu nie będziesz potrzebował zaawansowanych urządzeń – wystarczy Ci odkurzacz i dostęp do prądu. Jeżeli jest to utrudnione, to zawsze możesz wykorzystać specjalne odkurzacze na myjniach samochodowych. Pamiętaj, żeby bardzo dokładnie odkurzyć wnętrze auta i każdy jego zakamarek. Do tego zabiegu możesz stosować specjalne węższe końcówki. Dzięki nim dostaniesz się zarówno pod fotel, jak i do małego schowka.

Wielu kierowców zapomina również odkurzać miejsca pomiędzy fotelami i we wnętrzu dzielonej kanapy. To błąd – przez lata mogą odkładać się tam spore pokłady kurzu, który niekorzystnie wpływa na zdrowie Twoje i współpasażerów.

Wypierz i ochroń tapicerkę

Niekiedy samo odkurzanie nie wystarczy. Na tapicerce łatwo zostają niechciane „pamiątki” po wakacyjnej podróży, dalekim służbowym wyjeździe, czy przejażdżce z psem. Odkurzacz nie jest w stanie pozbyć się tłustych plam, czy włosów zwierzęcia. Wtedy możesz wykorzystać urządzenie, jakim jest myjka parowa.

Myjka parowa - niezbędny gadżet dla każdego automaniaka

Jak działa myjka parowa?

Myjka parowa to urządzenie, które pierze brudną powierzchnię, wykorzystując do tego gorącą temperaturę i parę wodną. Bardzo łatwo pozbędzie się tłustych plam, zaschniętego brudu, włosów i sierści, oraz innych niechcianych w samochodzie śladów użytkowania.

Gorąca temperatura szybko reaguje z zanieczyszczoną powierzchnią. Taka koalicja rozpuszcza plamę i pozwala ją łatwo usunąć. Myjka nadaje się zarówno do tapicerki, ale też do szyb samochodowych. Pranie myjką parową jest też świetnym rozwiązaniem dla alergików. Co bardzo ważne – w ogóle nie niszczy tapicerki samochodowej.

Urządzenia te nie są drogie – myjka parowa naprawdę dobrej klasy kosztuje około 100 złotych, takie modele możesz znaleźć np. w sklepie internetowym JULA - https://www.jula.pl/catalog/gospodarstwo-domowe/sprzatanie-i-pielegnacja-odziezy/czyszczenie-na-mokro/myjki-parowe/myjka-parowa-802335/. Do jej używania wystarczy prąd i woda. Pamiętaj, że jeżeli zabrudzenia na Twoim aucie są bardzo zaawansowane, to powinieneś oddać samochód profesjonalnej firmie. Co jednak, gdy Twoja tapicerka jest już jak nowa, a Ty nie chcesz szybko stracić efektów swojej pracy?

Pokrowce na fotele samochodowe – gwarancja czystości

Pokrowce na fotele samochodowe nie są żadną nowością. Niektórzy kierowcy uważają je za standard. Wielu jednak boi się stosować dodatkową warstwę ochronną. Są tacy, co uważają, że pokrowce szpecą auto – w opinii innych pokrowce wycierają oryginalną powłokę tapicerki i przyspieszają jej zużycie.

Rzeczywiście, jeszcze nie tak dawno pokrowce były bardzo nieestetyczne. Najczęściej wynikało to z małego wyboru na rynku. Kierowca był skazany na artykuły, które akurat dostępne były w sklepach. Nie zawsze pokrowiec pasował do fotela lub deski rozdzielczej. Dziś jest zupełnie inaczej, oferta jest naprawdę bogata, spójrz na przykład tu - https://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/akcesoria-samochodowe/stylizacja-wnetrza-samochodu/pokrowce-na-siedzenia-samochodowe/. Nie będziemy pisać o szerokiej kolorystyce pokrowców, bo to byłby banał. Pamiętaj jednak, że pokrowce wykonywane są z najróżniejszych tkanin. Niektóre przeznaczone są do przewozu zwierząt, inne montuje się na stałe. Są warstwy ochronne, które grzeją plecy kierowcy, a inne mają funkcje… masażu!

Warto rozważyć zakup pokrowca. Po pierwsze – zaoszczędzisz na ciągłym praniu tapicerki. Po drugie – możesz wprowadzić do swojego samochodu dodatkowe funkcje. Po trzecie – ewentualna sprzedaż auta będzie prostsza, bo tapicerka pozostanie kompletnie nieruszona.

A co po tapicerce?

Jeżeli Twoja tapicerka jest już w świetnym stanie, a całość pięknie odkurzyłeś to przejdź do kolejnych kroków. Pomyśl nad zabezpieczeniem odkurzonej powłoki, plastików i uszczelek. Służą do tego kosmetyki samochodowe, których wybór jest bardzo szeroki.

Na początku zastosuj kosmetyk antystatyczny. Nabłyszczy on Twoją deskę, oraz sprawi, że kurz nie będzie się już na niej osiadał tak intensywnie. Używaj go rozsądnie – kosmetyk nie powinien trafiać w każdą szczelinę samochodu. Nie nadaje się też do czyszczenia zegarów, czy szyb. Rozprowadzaj go równomiernie delikatną ściereczką. Możesz do tego użyć popularnej mikrofibry.

Gdy zabezpieczyłeś już deskę i plastiki w Twoim samochodzie, przejdź do konserwowania uszczelek. Ten proces jest ważny szczególnie, gdy za oknem robi się zimno. Nasi ojcowie używali do tego smalcu, lub oleju (lub innych substancji tłustych). Tobie polecamy specjalne preparaty, które mają kilka zalet.

Pierwszą jest niewątpliwie konserwowanie uszczelek. Te mają tendencje do rozpadania się i tzw. parcenia. Jeżeli uszczelka straci swoje właściwości ochronne, to do wnętrza samochodu dostanie się wilgoć, która będzie bardzo przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu. Z początku zauważysz intensywną parę na szybach, a po dłuższym czasie wilgoć przekształci się w grzyba. Wtedy znów będziesz musiał oddać auto do czyszczenia.

Drugą zaletą takich preparatów jest łatwiejsze otwieranie drzwi. Te nie są podatne na przymarzanie i szybko odchodzą od powierzchni trzymającej. Taki sposób sprawdza się zimą.

Na koniec - szyby

Ostatnim krokiem do piękna auta jest czyszczenie szyb. Niekiedy kierowcy ograniczają tę czynność do mycia frontalnej szyby i pomijają nawet wnętrze. To spory błąd. Porządnie umyj i wysusz wszystkie szyby w samochodzie, oraz lustra (łącznie z lusterkami). Zapewniamy, że szybko zauważysz zmianę widoczności.

Jeżeli przeprowadziłeś wszystkie wymienione prace, to nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci spokojnej podróży!