Zalety odzieży roboczej

Zalety odzieży roboczej - Samochody20.03.2019
W przypadku wielu profesji, do wykonywania pracy niezbędna jest odpowiednia odzież robocza. Dobrze dobrane części garderoby są w stanie należycie ochronić pracowników przed niebezpiecznymi czynnikami, ...

... z którymi mogą zetknąć się podczas wypełniania zawodowych obowiązków. Robocza odzież BHP zabezpiecza ciało przed urazami, a także chroni prywatny strój pracownika przed zniszczeniem i zabrudzeniem.

Odzież robocza – części garderoby dla pracowników

Jaka jest definicja odzieży roboczej? To koszulki, spodnie, bluzy, kombinezony oraz inne części garderoby, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed czynnikami w pracy, które nie zagrażają jego zdrowiu. Tego typu ubrania najczęściej zastępują osobisty strój pracownika, tym samym – chroniąc go przed pobrudzeniem, a nawet zniszczeniem. Pracownicy najczęściej mają do czynienia z dwoma rodzajami odzieży: roboczą i ochronną. Pierwsza, nie wymaga certyfikowania. Z kolei druga, musi posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzą, że stanowi odpowiednią ochronę przed konkretnym niebezpieczeństwem. Odzież robocza, czasem może przyjmować formę stroju reklamowego, charakterystycznego dla danej firmy lub branży. Tak jest chociażby w przypadku pracowników obsługi klienta, służby zdrowia, linii lotniczych czy komunikacji miejskiej.

Odzież robocza

Odzież robocza – oferta sklepów internetowych

Ochronna odzież robocza powinna być wytrzymała i komfortowa, a jednocześnie mieć nowoczesny wygląd. Modele ubrań, które łączą w sobie te dwie cechy, można znaleźć w tym sklepie: https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Odziez-robocza/3111050601.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/. Do odzieży roboczej, najczęściej zalicza się takie elementy garderoby, jak: bluzy, koszulki, kamizelki, spodnie, koszule, kurtki, swetry, kombinezony, płaszcze, fartuchy, kapelusze, czapki, a także bieliznę i buty. Warto przy tym zwrócić uwagę, że odzież robocza dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz, zwykle jest dostępna w dwóch wersjach: ocieplanej (na zimę) i nieocieplanej (na pozostałe pory roku).

Odzież robocza

Odzież robocza – jakie powinna mieć cechy?

Najważniejsza cecha, jaką powinna posiadać odzież robocza, to wytrzymałość. Materiały, z których jest najczęściej wykonywana – bawełna, mieszanka bawełny z tworzywami sztucznymi, włókna poliestrowe, włókna poliamidowe – powinny być wysokiej jakości, żeby szybko nie uległy zniszczeniu. Oprócz wytrzymałości, równie ważna w przypadku roboczej odzieży BHP jest wygoda. Strój musi być tak skonstruowany, żeby zapewnić pracownikowi należyty komfort podczas wykonywania obowiązków, zwykle przez kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin. Na wytrzymałość i wygodę odzieży do pracy, wpływa także gramatura materiału i technika zszycia. Dzięki zastosowaniu podczas produkcji najnowszych technologii, ubrania robocze są w stanie zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i pochłanianie potu. Dzięki temu, skóra jest sucha i może swobodnie oddychać. Ochronna odzież robocza powinna także posiadać dodatkowe wzmocnienia w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia, a żeby zwiększyć jej funkcjonalność, również przydatne przegródki, kieszonki i uchwyty.

Odzież robocza

Buty robocze – obowiązkowy dodatek do stroju pracownika

Nie tylko odzież, ale też buty robocze powinny być dobrane pod kątem wykonywanych obowiązków oraz zagrożeń, z jakimi pracownik może mieć do czynienia na stanowisku pracy. Odpowiedni model obuwia, ochroni pracownika przed zagrożeniami mechanicznymi, biologicznymi, termicznymi czy wynikającymi z porażenia prądem. Poszczególne modele, różnią się między sobą wytrzymałością, odpornością na różnego rodzaju substancje i czynniki atmosferyczne oraz stopniem przepuszczalności wody i powietrza. Wybierając buty robocze, należy kierować się przede wszystkim zagrożeniami, na jakie są narażone osoby na konkretnym stanowisku i kupić model, który będzie stanowił przed nimi najlepszą ochronę.

Źródło: artykuł sponsorowany