Na co trzeba uważać przy zmianie opon?

Na co trzeba uważać przy zmianie opon?31.03.2023
Wymiana opon we własny zakresie jest możliwa, o ile będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Na co trzeba uważać przy zmianie opon?

Wymianę kompletnego koła każdy może przeprowadzić we własnym garażu. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku zmiany opon. Tu potrzebne jest odpowiednie oprzyrządowanie oraz wiedza, którą nie każdy może się pochwalić. Nie zmienia to faktu, że wymiana opon we własny zakresie jest możliwa, o ile będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Na co trzeba uważać przy zmianie opon?

Z artykułu dowiesz się między innymi

  • Kiedy wymieniamy opony na letnie?
  • O czym pamiętać przy wymianie opon?
  • Co trzeba zrobić po zmianie opon?

SPIS TREŚCI

  • Kiedy należy wymienić opony?
  • Wymiana opon na letnie – od czego zacząć?
  • Zamiana opon na letnie – czy warto skorzystać z pomocy fachowców?

Kiedy należy wymienić opony?

Coraz cieplejsza aura jest sygnałem, iż nadchodzi czas, by dokonać wymiany opon na letnie.

Przypomnijmy, zamianę należy przeprowadzić, kiedy temperatura średniodobowa przekracza 7 stopni powyżej zera. Ów limit wynika z właściwości mieszanki gumowej, która w oponach letnich nabiera cech pożądanych w kontekście poprawy przyczepności oraz komfortu jazdy.

Z tych samych powodów dalsza jazda na oponach zimowych staje się mniej bezpieczna oraz nieekonomiczna. Zetknięcie ogumienia zimowego z rozgrzaną nawierzchnią powoduje większe zużycie bieżnika, a tym samym może doprowadzić do zniszczenia opony już po pierwszym sezonie.

Wymiana opon na letnie – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy sobie przygotować miejsce pracy pod kątem wygody oraz organizacji. Potrzebny będzie zestaw narzędzi, wskazane też jest, by nikt nie rozpraszała nas w trakcie czynności, od której w znacznym stopniu zależeć będzie nasze bezpieczeństwo.

Jak wynika z analizy wpływu stanu technicznego pojazdów na powstawanie wypadków komunikacyjnych (Agnieszka Kułakowska, Radosław Patyk), znacząca ich część jest spowodowana złym stanem ogumienia, a także niewłaściwą obsługą serwisową kół. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, do wymiany należy podejść systemowo, dzieląc pracę na kolejne etapy.

Narzędzia niezbędne do wymiany opon

Samodzielną wymianę opon warto zacząć od skompletowania odpowiednich narzędzi.

Narzędzia do wymiany opon:

  • Lewarek;
  • Klucz krzyżowy;
  • Klucz dynamometryczny;
  • Szczotka druciana;
  • Ołówek smarowy;

Osobom wrażliwym na smary i brud przydadzą się też rękawiczki.

Ważne! Zanim auto zostanie podniesione za pomocą lewarka, należy wcześniej włączyć bieg, zaciągnąć hamulec ręczny oraz poluzować nakrętki mocujące koło.

Nie zachowanie tej kolejności spowoduje obracanie się felgi podczas próby odkręcenia śrub mocujących.

Oznakowanie opon

Ogumienie przed zdjęciem dobrze jest oznakować, korzystając z ołówka. Ułatwi to ponowne założenie opon po okresie przechowywania.

Zwykle kierowcy stosują prosty system znaków:

  • LP – Lewy Przód
  • PP – Prawy Przód
  • LT – Lewy Tył
  • PT – Prawy Tył

Jest to niezwykle istotne, ponieważ daje pewność, iż opony po założeniu będą się toczyć we właściwym kierunku. Ma to szczególne znaczenie dla produktów asymetrycznych oraz kierunkowych.

Profil bieżnika oraz jego kierunek nie jest przypadkowy. Ma on zagwarantować skuteczne odprowadzanie wody, dobrą przyczepność i efektywne hamowanie. Założenie opony w sposób niezgodny z konstrukcją bieżnika może doprowadzić do kolizji, a nawet wypadku.

Zamiana opon z czujnikami ciśnienia

Sprawa nieco się komplikuje w przypadku samochodów wyposażonych w bezpośredni system monitorowania ciśnienia opon (TPMS). W takiej sytuacji w oponach wbudowane są czujniki, które mierzą właściwe ciśnienie i przekazują wartości do centralnej jednostki sterującej. Zaleca się, by wymianę opon z czujnikami ciśnienia przeprowadzać jednak w profesjonalnym serwisie, pod okiem specjalistów.

System monitorowania pośredni nie wymaga aż takiej czujności, zatem samodzielna wymiana opon jest jak najbardziej możliwa.

O czym pamiętać po wymianie opon na letnie?

Zamiana opon nie kończy w momencie przykręcenia kompletnych kół. Pozostają jeszcze trzy istotne kwestie, które trzeba poddać kontroli.

  1. Poprawne dokręcenie śrub mocujących;
  2. Sprawdzenie ciśnienia;
  3. Wyważenie kół.

Poprawne dokręcenie śrub mocujących

Po przykręceniu kół i opuszczeniu pojazdu ponownie dociskamy śruby. Wbrew pozorom przypadki odpadnięcia koła w czasie jazdy nie należą do rzadkości.

Sprawdzenie ciśnienia

Ciśnienie powietrza w oponach podane jest w instrukcji obsługi pojazdu oraz na elementach konstrukcji nadwozia. Np. może być umieszczone na nalepce znajdującej się po wewnętrznej stronie klapki zamykającej wlew paliwa.

Wyważenie kół

Wyważenie kół ma doprowadzić do tego, że całkowita masa koła na oś samochodu po zamontowaniu zostanie rozłożona wokół środka obrotu. Zaniedbanie tej czynności nie tylko wpłynie na szybsze zużycie opony. Niewyważone koła są przyczyną uszkodzenia amortyzatorów, łożysk, i drążków kierowniczych. Podobnie jak było w przypadku opon z czujnikami ciśnienia, tak i tu musimy zdać się na pomoc specjalistycznego warsztatu.

Zamiana opon na letnie – czy warto skorzystać z pomocy fachowców?

Zdecydowanie warto! Oszczędność uzyskana poprzez własnoręczną wymianę opon może być znikoma w porównaniu z kosztami spowodowanych błędem popełnionym nieświadomie. Koła samochodu narażone są na ogromne naprężenia, opony gwarantują bezpieczeństwo. W żadnym wypadku nie należy zaniedbywać środków ostrożności. Zdrowie, a nawet życie nie ma ceny. O tym trzeba pamiętać przez cały czas.