Clima Check w Porsche: Dlaczego warto dbać o klimatyzację w Twoim samochodzie?

Clima Check w Porsche: Dlaczego warto dbać o klimatyzację w Twoim samochodzie?03.06.2024
Klimatyzacja jest elementem wyposażenia samochodu, który ogromnie poprawia komfort podróży i sprzyja bezpieczeństwu. Aby działała prawidłowo przez cały okres eksploatacji pojazdu, należy poddawać ją specjalistycznym przeglądom.

W naszych czasach trudno sobie wyobrazić samochód bez klimatyzacji - co dopiero luksusowy, taki jak Porsche. O ten element wyposażenia należy oczywiście dbać, zarówno w nowych, jak i używanych autach. Rocznie do 10 proc. czynnika chłodzącego zostaje bowiem utraconych, z biegiem czasu dochodzi też do zawilgocenia oraz zanieczyszczenia systemu klimatyzacji. Warto zatem korzystać z usług profesjonalnego serwisu, jeżeli chcemy, aby klimatyzacja w naszym Porsche działała z należytą wydajnością.

Serwisowanie klimatyzacji w Porsche

Serwis Porsche zaleca kierowcom tych wspaniałych samochodów regularne sprawdzanie układu klimatyzacji - Clima Check. Podstawowym elementem tej czynności serwisowej jest przegląd, który obejmuje:

  1. Sprawdzenie elementów układu i ewentualną wymianę filtra przeciwpyłkowego.
  2. Odessanie czynnika chłodzącego.
  3. Sprawdzenie szczelności układu.
  4. Usunięcie wilgoci z systemu.
  5. Napełnienie układu nowym czynnikiem chłodzącym i olejem w kompresorze.
  6. Odkażenie układu klimatyzacji.
  7. Odkażanie kanałów nawiewów.
  8. Czyszczenie parownika.

Czyszczenie parownika - dlaczego jest tak istotne?

Czyszczenie parownika jest najważniejszym elementem serwisowania klimatyzacji w Porsche. Podczas pracy układu właśnie parownik odbiera ciepło od opływającego go powietrza, przez co staje się ono chłodniejsze. Na elemencie tym skrapla się też para wodna, dzięki czemu zimne i częściowo osuszone powietrze napływa do kabiny pasażerskiej. Do wilgotnej powierzchni parownika przyklejają się jednak napływające z powietrzem szkodliwe substancje: bakterie, grzyby, wirusy, pyłki roślin i cząstki pochodzenia organicznego. Właśnie dlatego podzespół tej musi być regularnie czyszczony.

Czyszczenie parownika - najlepszy sposób

Najskuteczniejszą metodą czyszczenia parownika jest natryskiwanie środka czyszczącego strumieniem sprężonego powietrza. Taki właśnie strumień pod ciśnieniem mechanicznie usuwa warstwę zanieczyszczeń, zabezpieczając parownik przed tworzeniem się kolejnej.

Serwis Porsche - inne czynności

Samochody wszystkich marek do utrzymania prawidłowego stanu technicznego wymagają dbałości i serwisowania. Porsche też to oczywiście dotyczy. Aby cieszyć się swoim pojazdem przez długie lata, warto więc korzystać z usług serwisu, gdzie wykonane zostaną następujące czynności:

Przeglądy i akcje serwisowe

Przeglądy polegają oczywiście na regularnym sprawdzaniu, w terminach podanych przez producenta, najważniejszych elementów samochodu i ewentualnej wymianie bądź naprawie zużytych lub zepsutych podzespołów. Zdarza się, że konkretny pojazd wymaga akcji serwisowej; właściciel Porsche może łatwo sprawdzić, czy dotyczy to jego samochodu - wystarczy wypełnić formularz.

Serwis kół

Bezpieczeństwo jazdy przede wszystkim, dlatego serwis kół jest nieodzowny. Porsche oferuje pielęgnację kół: czyszczenie i zabezpieczenie powłoką ceramiczną, a także serwis magazynowania. Do tego dochodzi ubezpieczenie w trakcie przechowywania kół.

Porsche SPA & Detailing

Pielęgnacja samochodowa, mająca na celu zachowanie estetyki oraz należytego stanu nadwozia i wnętrza pojazdu.

Rzecz jasna, w razie potrzeby klienci Porsche liczyć mogą na samochód zastępczy.

Należyte serwisowanie Porsche to gwarancja bezpiecznej i spokojnej podróży, a w przypadku dbałości o klimatyzację, również zachowania wspaniałego komfortu.