Spawanie bez ognia - czy spoina klejowa AUTO WELD to przyszłość?

Spawanie bez ognia - czy spoina klejowa AUTO WELD to przyszłość?06.06.2024
W ostatnich latach technologia łączenia materiałów za pomocą specjalnych klejów i żywic znacząco się upowszechniła i rozwinęła, jak również zyskała na znaczeniu w różnych gałęziach przemysłu.

Jednym z przykładów jest produkt AUTO WELD, który tworzy trwałe połączenia między materiałami. Czy tworzenie spoin tą metodą to przyszłość? Sprawdźmy to!

Co to jest AUTO WELD? Zasada działania

Produkt, jakim jest AUTO WELD to dwuskładnikowa żywica epoksydowa, której zadaniem jest połączenie dwóch elementów. Co ważne, w przypadku tego rozwiązania proces nie wymaga użycia wysokiej temperatury, jak w tradycyjnym spawaniu. Pozwala to na eliminację ryzyka związanego z pożarem, dalszym naruszaniem struktury materiału oraz umożliwia zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Jakie zalety ma spoina klejowa AUTO WELD?

  • bezpieczeństwo – brak potrzeby stosowania ognia i wysokiej temperatury zmniejsza ryzyko pożaru i ewentualnych wypadków w miejscu pracy. Jest to szczególnie ważne w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i budowlanym;
  • prostota użycia – proces klejenia jest bardzo prosty i szybszy niż tradycyjne metody spawania. AUTO WELD nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani zaawansowanych umiejętności. Pozwala na szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia;
  • równomierne rozkładanie naprężeń – spoina klejowa pozwala na bardziej równomierne rozłożenie naprężeń w porównaniu z tradycyjną metodą spawania punktowego. Dzięki temu połączenia tego rodzaju są mniej podatne na późniejsze pękanie i ewentualne deformacje;
  • estetyka i precyzja połączenia – kleje strukturalne mogą być stosowane w precyzyjnych aplikacjach, gdzie istotna jest estetyka połączenia oraz ograniczenie widocznych śladów obróbki. To czyni je idealnym rozwiązaniem np. dla przemysłu elektronicznego i produkcji sprzętu medycznego.

Spawanie bez ognia – łączenie i obróbka różnorodnych materiałów

Spoina klejowa AUTO WELD ma jeszcze jedną cechę, która sprawia, że jest ona bardzo chętnie wybierana do poradzenia sobie z powstałym uszkodzeniem. Spawanie, jaka sama nazwa wskazuje, jest niezwykle trwałym i skutecznym procesem łączenia elementów, które nadają się do tej metody. Spawanie bez ognia również tworzy bardzo wytrzymałą spoinę, którą po dokładnym wyschnięciu można bez problemu obrabiać. Frezowanie, szlifowanie, gwintowanie, nawiercanie czy też malowanie nie wpływa w żaden sposób na wytrzymałość połączenia. Jakie materiały można łączyć z wykorzystaniem spoiny klejowej AUTO WELD?

  • stal;
  • aluminium;
  • żelazo;
  • drewno;
  • tworzywa sztuczne.

Spoina klejowa AUTO WELD – podsumowanie

Zalety produktu, jakim jest spoina klejowa AUTO WELD, takie jak bezpieczeństwo, łatwość użycia i możliwość tworzenia wytrzymałych, estetycznych połączeń, sprawiają, że jest to niezwykle atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnej metody spawania. Tego rodzaju technologia jest stale rozwijana i udoskonalana. Stale prowadzone badania nad nowymi formułami wysokojakościowych klejów pozwala sądzić, że tego rodzaju metoda łączenia materiałów stanie się szeroko dostępna. Chcąc zespawać ze sobą dwa elementy bez ingerencji ognia, warto stawiać tylko na renomowane firmy, takich jak producent preparatów – CX80.com.