Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

Kiedy należy wymienić opony na zimowe? - Samochody15.12.2015 Zmiana opon na zimowe jest absolutną koniecznością przed pierwszymi opadami śniegu. Sprawdź, który moment jest najkorzystniejszy do zmiany ogumienia!

Zima – masa kłopotów dla kierowców!

Chyba żaden właściciel samochodu nie przepada za prowadzeniem samochodu w sezonie zimowym. Na taki stan rzeczy wpływ ma wiele czynników. Nie bez powodu każdej zimy mawia się, że znów zaskoczyła ona drogowców! Stan nawierzchni po pierwszych śniegach jest jednak tematem na zupełnie inną dysputę, choć po części to właśnie on determinuje przygotowania kierowców do zgoła odmiennych warunków.

Każdy właściciel auta musi przygotować zarówno swój pojazd, jak i siebie samego. Chodzi tu rzecz jasna o zmianę stylu jazdy, który wymaga znacznie ostrożniejszego operowania gazem i hamulcem. Zimą znacznie łatwiej wpaść w poślizg, bardzo spada także przeciętna widoczność.

Warto przeprowadzić przegląd samochodu - szczególnie pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Podstawowe płyny eksploatacyjne powinny zostać uzupełnione, a niektóre (jak chociażby do spryskiwaczy) nawet wymienione. Kluczowym zagadnieniem przed sezonem zimowym jest zaś ogumienie.

Czemu zimowe opony są tak ważne?

Podróżowanie po śniegu czy lodzie bez odpowiedniego ogumienia można porównać do „jazdy bez trzymanki”. Wszelkie opony konstruowane są w taki sposób, aby w pierwszej kolejności zapewnić pojazdowi jak największą przyczepność do nawierzchni. Wykorzystuje się specjalne stopy gum i innych materiałów, aby oponę trudniej było przebić, różnokształtne bieżniki odprowadzające wodę oraz wiele innych technologii, o których przeciętny kierowca zwyczajnie nie ma pojęcia.

Opony zimowe różnią się od letnich przede wszystkim głębokością bieżnika. To właśnie ten element powoduje, że znacznie bardziej „przywierają” one do śliskich nawierzchni. Nie znaczy to, że zimowe opony całkowicie zapobiegają poślizgom, bo przecież tak nie jest. Zmniejszają natomiast ryzyko utraty panowania nad pojazdem podczas jazdy. Są one specjalnie dostosowane do warunków panujących zimą (a więc również ujemnych temperatur czy obfitych opadów), konieczne zatem jest ich prawidłowe użytkowanie. Stanowczo niewskazane jest użytkowanie opon letnich zimą, lub zimowych latem. Nie dość, że zupełnie nie spełnią swojej roli, to dodatkowo znacznie szybciej ulegną wyeksploatowaniu.

Raczej nie zaleca się korzystania z opon całorocznych. Egzemplarze nawet najwyższej jakości nigdy nie będą sprawdzały się w warunkach zimowych tak, jak przeciętne ogumienie do tego przystosowane. Po prostu fizycznie niemożliwe jest wyprodukowanie takiej mieszanki, która by uwalniała 100% swoich właściwości w każdych warunkach. Ponadto, takie opony znacznie szybciej się zużywają, co może okazać się nieekonomiczne z uwagi na częstą potrzebę zakupu nowego kompletu.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Optymalną porą z wielu względów wydaje się druga część jesieni. Po pierwsze, unikniesz długich kolejek do wulkanizatora. Większość kierowców na zmianę ogumienia decyduje się dopiero po pierwszych opadach śniegu lub przymrozku. Niejednokrotnie na wizytę trzeba wtedy czekać nawet kilka dni, a jak wiadomo, trudno powstrzymać się od codziennego użytkowania auta.

Krótszy czas oczekiwania to nie jedyny argument. Wcześniejsza wymiana opon pozwala na bezpieczniejszą jazdę. Wielokrotnie już w listopadzie zdarzają się noce z ujemną temperaturą, co wiąże się z bardzo śliską nawierzchnią drogi o poranku. Okazyjnie może spaść też pierwszy śnieg. A nawet gdyby pogoda utrzymała się w jesiennym tonie, okres ten cechuje się wysoką wilgotnością. Lepiej w tych warunkach sprawdzają się opony zimowe aniżeli letnie, korzyść jest zatem bardzo wysoce prawdopodobna. Chyba że pod koniec roku wskazania termometru miałyby przekroczyć 15°C.

Warto wspomnieć o pewnego rodzaju ułatwieniu całej procedury zmiany opon na zimowe. Coraz więcej kierowców decyduje się nie tyle na zmianę ogumienia, co całych kół zgodnie z panującym sezonem. Zaletą tego rozwiązania jest duża elastyczność terminu wymiany – można samodzielnie go wybrać, o ile posiada się lewarek, odpowiedni klucz do kół oraz niezbędną do tego przestrzeń.

Słabszą stroną rozwiązania jest to, że zmiany dokonać będziesz musiał samodzielnie. Na całe szczęście, nie jest to nic skomplikowanego, ani też ciężkiego. A w przypadku jazdy samochodem, zawsze i wszędzie najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich pasażerów. Dlatego też sprawą priorytetową przed sezonem powinna być dla Ciebie zmiana ogumienia zanim za oknem na stale zawitają zimowe krajobrazy. Artykuł powiązany (dotyczący opon letnich): https://teamtotal.pl/blog/test-opon-letnich.