Alpine A110 San Remo 73 - dla uczczenia pasji do rajdów

Alpine A110 San Remo 73 - dla uczczenia pasji do rajdów17.03.2023
Alpine A110 świętuje 50. rocznicę zwycięstwa w Rajdzie San Remo i zdobycia przez markę w 1973 roku pierwszego w historii rajdów tytułu mistrza świata producentów.

Po zaprezentowanej w 2022 roku serii limitowanej Alpine A110 Tour de Corse 75 przyszła kolej na limitowaną serię A110 San Remo 73, stworzoną dla uhonorowania rajdowej historii marki.

Tą nową edycją Alpine świętuje 50. rocznicę swojego historycznego momentu w sportach motorowych – zwycięstwa w Rajdzie San Remo i zdobycia przez Alpine w rajdowych mistrzostwach świata najwyższego miejsca na podium w kategorii producentów. Oprócz wyraźnego nawiązania do przeszłości i hołdu dla osiągnięć marki ta numerowana edycja 200 egzemplarzy jest przede wszystkim kwintesencją nowoczesności i oryginalności.

Alpine A110 San Remo 73

Współczesna interpretacja legendy Alpine

Ta nowa limitowana seria, nawiązująca do kultowego Alpine A110, zwycięzcy Rajdu San Remo w 1973 roku, wyróżnia się nowoczesnym, unikalnym designem oraz niespotykaną zwrotnością i wysokimi osiągami, które zawdzięcza swemu zawieszeniu i silnikowi o mocy 300 KM. Design Alpine A110 San Remo 73 jest unikalnym połączeniem stylistyki nadwozia i wystroju wnętrza.

Ze swym nadwoziem w oryginalnym kolorze Caddy Blue i czarnymi obramowaniami karbonowego dachu wykończonego w czerwonym kolorze, seria limitowana A110 San Remo 73 odtwarza historyczne barwy Alpine Berlinette z 1973 roku. Okolicznościowy napis „San Remo 73”, umieszczony na masce, drzwiach i tylnym zderzaku, uzupełniają czarno-białe motywy graficzne na drzwiach.

Alpine A110 San Remo 73

Do tego dochodzą 18-calowe białe błyszczące obręcze kół Grand Prix, zaciski hamulcowe Brembo® w kolorze antracytowym, czarne wykończenie reflektorów „Boomerang” oraz umieszczone na błotnikach logo marki i napisy Alpine w czarnym błyszczącym kolorze.

We wnętrzu wykończonym tapicerką z mikrofibry z szarymi przeszyciami królują kubełkowe fotele Sabelt® Racing, przystosowane do zamontowania wyścigowych, sześciopunktowych pasów bezpieczeństwa z wyhaftowanym okolicznościowym napisem „World Champion 73”. Sportową atmosferę wnętrza uzupełniają pedały Sport, aluminiowy podnóżek po stronie pasażera i dywaniki podłogowe Alpine. Na płatach drzwi umieszczono dwie okolicznościowe czarno-białe listwy ozdobne.

Alpine A110 San Remo 73

Ekskluzywna edycja Alpine A110 San Remo 73, ograniczona do 200 egzemplarzy, jest oznakowana tabliczką „Limited Edition A110 San Remo 73” ponumerowaną od 1 do 200. Edycja dysponować będzie również bogatym wyposażeniem, obejmującym wyczynowy układ hamulcowy, aktywny sportowy układ wydechowy, elektrycznie składane boczne lusterka i wewnętrzne lusterko z funkcją automatycznego zapobiegania oślepieniu, wspomaganie parkowania przodem i tyłem i kamerę cofania oraz system nagłośnienia Audio Focal, a także system telemetryczny Alpine Telemetrics.

W Polsce zamówienia na ten samochód, oferowany w cenie 430 000 zł brutto, będzie można składać w sieci Alpine od piątku 17 marca.

San Remo 1973 – NOBILITACJA

A110 San Remo 73 przejmuje pałeczkę po legendarnym modelu, który jako pierwszy zapewnił Alpine zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Alpine A110 San Remo 73

W 1973 roku samochody Alpine zdominowały świat rajdów – zaliczyły 4 zwycięstwa po 9 rundach Rajdowych Mistrzostw Świata. Berlinette znalazły się wśród faworytów 10. rundy Rajdu San Remo, której trasa nakładała się na trasę Rajdu Monte-Carlo, był to więc teren wspólny, sprzyjający Berlinette, które ponadto miały korzystny stosunek masy do mocy.

Na włoskich drogach Alpine z numerem 1 ukończyło pierwszy etap z przewagą ponad 5 minut dzięki ryzykownej, ale opłacalnej strategii doboru opon. Z ponad 9-minutowym opóźnieniem w stosunku do lidera na starcie drugiego etapu Alpine z numerem 5 notowało coraz lepsze czasy, odrobiło straty na kolejnych odcinkach specjalnych i zakończyło rajd na trzecim miejscu za Fiatem 124 i Alpine z numerem 1, które ukończyło rundę San Remo z ponad 6-minutową przewagą nad pozostałymi uczestnikami. Dziesiąta runda ostatecznie zagwarantowała marce Alpine tytuł mistrza świata w kategorii producentów.

Kultowe niebiesko-biało-czerwone barwy samochodu z czarno-białymi pasami stały się barwami światowej nobilitacji. I właśnie do tych legendarnych barw nawiązuje Alpine dzisiaj, w 2023 roku, dla uczczenia 50. rocznicy tego rajdowego zwycięstwa.

Alpine A110 San Remo 73

Źródło: Alpine