Wyprodukowano już 10 milionów Dacii

Wyprodukowano już 10 milionów Dacii05.05.2022
Dacia właśnie wyprodukowała 10-milionowy samochód w historii. Jubileuszowym pojazdem została Duster Duster Extreme w kolorze Urban Grey.

W środę 20 kwietnia Duster Duster Extreme w kolorze Urban Grey, który właśnie opuścił linię montażową w zakładzie w Mioveni (Rumunia), stał się bohaterem pamiątkowego i bardzo symbolicznego zdjęcia. To 10-milionowy pojazd Dacii, wyprodukowany od momentu powstania marki.

Liczba wyprodukowanych pojazdów marki Dacia, liczonych w milionach. W tym:

Dacia

"Jesteśmy dumni z przekroczenia symbolicznego progu 10 milionów wyprodukowanych pojazdów. Ten wynik poświadcza, że pragmatyczna wizja marki, skoncentrowana na tym, co w samochodzie jest naprawdę ważne dla klienta, jest słuszna. Dzięki zdobytemu doświadczeniu Dacia zamierza nadal rosnąć w siłę i kontynuować wcześniej obrany cel – oferować atrakcyjne pojazdy dostosowane do stylu życia swoich użytkowników". - Denis Le Vot, dyrektor generalny marek Dacia i Łada

Dacia - marka, która rośnie w siłę

Dacia rozpoczęła montaż swojego pierwszego samochodu – Dacii 1100 – w sierpniu 1968 r. Rok później kultowy model Dacia 1300 dał początek całej rodzinie samochodów (sedan, kombi, sportowe coupé i wersje dostawcze). Przez kolejnych 35 lat produkcji marka silnie wpisała się w rumuński krajobraz motoryzacyjny.

Dacia

Jej przejęcie przez Grupę Renault w 1999 r. otworzyło nowy rozdział w historii Dacii. Wraz z wprowadzeniem na rynek Logana w 2004 r. Dacia stała się międzynarodowym producentem samochodów, a tempo sprzedaży wzrosło. W 2005 r. Dacia otworzyła pierwszą linię produkcyjną poza Rumunią, w zakładzie Somaca de Casablanca (w Maroku).

Dywersyfikacja gamy modeli ( Sandero, Duster...) i ich natychmiastowy sukces wymusiły konieczność trwałej rozbudowy mocy produkcyjnych:

  • otwarcie nowego zakładu w mieście portowym Tanger w Maroku w 2012 r.,
  • inauguracja nowej linii produkcyjnej wytwarzającej samochody wyłącznie na potrzeby lokalnego rynku algierskiego w Oranie w 2016 r.,
  • rozpoczęcie w 2020 r. produkcji Springa – pierwszego w 100% elektrycznego samochodu Dacii – w zakładzie Shyian w Chinach.
Dacia

Samochody Dacia są dziś sprzedawane w 44 krajach, głównie w Europie i krajach basenu Morza Śródziemnego.

Źródło: Dacia