Dacia Logan liderem taniej eksploatacji

Dacia Logan liderem taniej eksploatacji22.09.2009
Niemiecka instytucja ADAC przygotowała zestawienie najtańszych w eksploatacji samochodów. W rankingu doskonale wypadły modele Dacia Logan oraz Renault Kangoo, zajmując w segmencie klasa niższa-średnia odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce.

Zestawienie przeprowadzone w Niemczech prezentuje najtańsze w eksploatacji modele w sześciu segmentach, takich jak: klasa mini, samochody małe, klasa średnia-niższa, klasa średnia, klasa wyższa-średnia oraz klasa wyższa. Parametrami, które wykorzystano do stworzenia rankingu najbardziej ekonomicznych samochodów, były koszty zakupu samochodu, proces utraty wartości, opłaty i ubezpieczenie, ogumienie, serwisowanie czy wydatki na paliwo przy założeniu, że pojazd w ciągu czterech lat pokonuje rocznie dystans 15 tys. km. Ranking zestawiono na podstawie wyliczeń m.in.: miesięcznego kosztu eksploatacyjnego oraz kosztu eksploatacyjnego w przeliczeniu na jeden kilometr.

Model Dacia Logan 1.4 o mocy 55 kW okazał się najtańszym autem w eksploatacji w klasie niższej-średniej, z miesięcznym kosztem eksploatacyjnym w wysokości 374 EUR i kosztem eksploatacyjnym w przeliczeniu na jeden przejechany kilometr w wysokości 30,5 EUR. Trzecie miejsce w tej samej klasie zajęło Renault Kangoo 1.2 16V 75 Campus o mocy 55 kW. Miesięczny koszt eksploatacji tego modelu wyniósł 408 EUR, a koszt eksploatacyjny w przeliczeniu na kilometr – 32,6 EUR.

Źródło: Renault