Światowa premiera Maserati GranTurismo MC Stradale

Światowa premiera Maserati GranTurismo MC Stradale05.10.2010
W Paryżu Maserati po raz pierwszy prezentuje publicznie model GranTurismo MC Stradale. Gdy wejdzie on do sprzedaży w pierwszym kwartale 2011 roku będzie najszybszym, najlżejszym i najmocniejszym pojazdem w ofercie producenta.

Zainspirowane serią Trofeo GranTurismo MC i sportowymi modelami wygrywającymi wyścigi serii GT4 Stradale będzie mieć więcej mocy i osiągać prędkość ponad 300 km/h.

Maserati GranTurismo MC Stradale ma odpowiadać na zapotrzebowanie klientów, którzy chcą jeździć GranTurismo potrafiącym zrównoważyć zalety pojazdu drogowego z plusami pojazdów wyścigowych i w którym wykorzystano doświadczenia z zakresu aerodynamiki i szybkości obsługi zebrane przez producenta w trakcie prowadzonych przez niego trzech projektów wyścigowych.

Nowy model posiada silnik V8 o pojemności 4,7 litra, dzięki któremu generuje moc 450 KM (o 10 KM więcej niż GranTurismo S) i maksymalny moment obrotowy o wartości 510 Nm (to wynik lepszy o 20 Nm od GranTurismo S). Jest też lżejszy o 110 kg od GranTurismo S – w sumie jego masa to 1770 kg, rozłożone w optymalnym stosunku 48:52, co zapewnia równomierne zużycie opon i zrównoważoną reakcję pojazdu na działania kierowcy.

Światowa premiera Maserati GranTurismo MC Stradale 1 Maserati GranTurismo MC Stradale to pierwsze Maserati w historii marki, które wyposażono w specjalny, dedykowany tryb jazdy „Race”, w ramach którego czas zmiany biegów w aktywowanej elektronicznie skrzyni MC Race Shift zintegrowanej z mechanizmem różnicowym zostaje skrócony do zaledwie 60 milisekund. Wprowadzenie tego trybu pomogło także skrócić czas rozpędzenia samochodu od 0 do 100 km/h do 4,6 sekund.

Maserati GranTurismo MC Stradale jest pierwszym dwuosobowym modelem marki od czasu MC12. Cechami charakterystycznymi GranTurismo MC Stradale są też: karbonowo-ceramiczne hamulce Brembo, opony Pirelli robione na specjalne zamówienie, unikalna architektura zawieszenia i sztywne, lekkie, wyścigowe fotele z włókna węglowego.

MC Stradale zapożyczyło także wiele z wyścigowego Maserati GranTurismo MC, zarówno w konfiguracji przeznaczonej do udziału w Trofeo, jaki i w serii GT4. Posiada nowy splitter przedni, zderzaki, maskę silnika, progi boczne i układ wydechowy. By zachować łatwość obsługi i stabilność Stradale wyposażono także w szerszy rozstaw kół z GranTurismo S

Maserati GranTurismo MC Stradale wejdzie do sprzedaży w lutym 2011 roku na wszystkich ważniejszych rynkach świata, poza USA, Kanadą i Koreą.

Więcej zdjęć Maserati GranTurismo MC Stradale znaleźć można na naszym fotoblogu.


Źródło: Maserati, opracowanie: BM