MotoNews.pl

Maserati GranCabrio Folgore Tignanello – pierwszy elektryczny luksusowy kabriolet

01 lipca 2024

Maserati-GranCabrio-Folgore-Tignanello-2024

Aby uczcić 50. rocznicę powstania Tignanello – jednego z najbardziej wpływowych czerwonych win, które wyprzedziło swoje czasy, Maserati stworzyło spersonalizowaną wersję Fuoriserie swojego najnowszego dzieła, GranCabrio Folgore. To najbardziej futurystyczna demonstracja obecnych w 100% elektrycznych maszyn marki z Modeny. Zbudowany na zamówienie kabriolet, stworzony w ramach ekskluzywnej współpracy z Marchesi Antinori, 14 lipca zostanie wystawiony na aukcji w Kalifornii, podczas gali Arts for All na festiwalu w dolinie Nappa Valley; to jedna z wiodących imprez charytatywnych związanych ze sztuką w USA.

Maserati GranCabrio Folgore Tignanello 2024

Z okazji 110. urodzin Trójzębu marka Maserati łączy siły z włoską firmą winiarską Marchesi Antinori, która może poszczycić się ponad 600-letnią tradycją rodzinnego biznesu, przekazywaną od 26 pokoleń – jako wzniosły, charakterystyczny symbol Włoch. Dzięki wyrazistej tożsamości, intuicji do innowacji i silnej wielowiekowej historii, która uczyniła tę włoską winiarnię jedną z najlepszych na świecie, produkcja Marchesi Antinori i Tignanello odzwierciedla tę samą pasję, jaka od zawsze charakteryzuje ducha Maserati – pełnego energii pioniera w świecie motoryzacji, którego motywuje pragnienie antycypacji oraz ambicja, by być znakiem swoich czasów.

Maserati GranCabrio Folgore Tignanello 2024 1

Inspiracją dla powstania GranCabrio Folgore Tignanello jest winnica – metafora korzeni i terytorium. Siedziby obu firm dodają ich produktom końcowym szczególnej wartości: począwszy od piwnicy, magicznego miejsca produkcji wina, a skończywszy na specyficznej etykiecie Tignanello, niezmienionej od pół wieku i wciąż bardzo rozpoznawalnej, podobnie jak najbardziej kultowe dzieła Trójzębu.

Aby stworzyć samochód, który ucieleśnia cechy i wartości Marchesi Antinori oraz Tignanello, Maserati zgłębiło wyjątkowość związaną z historią tego wina i oddało należny hołd florenckiej rodzinie winiarzy – poprzez kolory, odcienie, innowacyjne materiały oraz wyrafinowane detale o rzemieślniczej proweniencji, które sprawiają, że GranCabrio Folgore Tignanello jest swoistą odą w ruchu do prestiżowej winnicy Tignanello i 50-lecia tego wina.

Maserati GranCabrio Folgore Tignanello 2024 2

Wygląd zewnętrzny GranCabrio Folgore Tignanello definiuje personalizowany lakier nadwozia – Terra di Tignanello, kasztanowy kolor inspirowany glebą winnicy, ocieplony miedzianym burgundem przypominającym czerwone odcienie charakterystycznych beczek Tignanello. Prestiżowy kolor inspirowany posiadłością i atmosferą winnicy ma bogaty, metaliczny odcień. Obręcze oraz zaciski hamulcowe są wykończone w kolorze, odpowiednio, matowej i błyszczącej czerni, natomiast emblematy utrzymano w odcieniu miedzi – włącznie z lśniącym logo Maserati. Z kolei miękki dach wykonano z materiału w kolorze czarnym.

Ale najbardziej romantyczne detale kryją się we wnętrzu – „odsłaniają” charakterystyczne cechy Tignanello i celebrują historię obu domów, łącząc tradycję, innowację oraz włoski kunszt. Fotele pokrywa skóra ozdobiona wielomateriałowym prążkowanym splotem w kolorach srebrnym i bordowym. To innowacyjna tkanina Vegea, wytwarzana z surowców pozyskiwanych w winnicach. Jej deseń przypomina wzór rzędów winorośli na wzgórzu Tignanello, z tutejszymi elementami skalnymi o nazwie Albarese. Tkanina po raz pierwszy znalazła zastosowanie w samochodzie Maserati; wygląda jak skóra i przypomina ją w dotyku.

Maserati GranCabrio Folgore Tignanello 2024 3

Cała reszta to autentyczne szlachetne materiały. Panele w kabinie zdobi ciemne drewno wrzoścowe z laserowym grawerem, które w zamyśle ma przypominać nadruk wypalony na dębowych beczkach i przedstawia detale dotyczące powstania Tignanello. Elegancki haft na zagłówkach łączy Trójząb Maserati z jednym ze znaków rozpoznawczych Tignanello – słońcem, charakterystycznym elementem etykiety butelki. Ten sam symbol został laserowo wycięty na tunelu centralnym, wraz z datami 1971–2021. To pierwszy oraz obecny rocznik Tignanello, akcentujący jubileusz 50-lecia wypuszczenia wina na rynek.

Maserati GranCabrio Folgore Tignanello 2024 4

„Współpraca z Marchesi Antinori pozwala nam ucieleśnić istotę indywidualizowanej produkcji, flagowego produktu naszego programu personalizacji Maserati Fuoriserie. Stworzyliśmy go, aby zapewnić klientom Trójzębu doświadczenia ad hoc – budując dla nich samochody szyte na miarę, które mogą sprawić, że ich wrażenia będą jeszcze bardziej wysublimowane i wyraziste. Podobnie jest z doskonałym winem, które pojawia się na stole. Opowiadanie historii włoskiej doskonałości niezmiennie napawa nas dumą i motywuje do pracy – by dzięki personalizacji tworzyć coś absolutnie osobistego i niepowtarzalnego”. – powiedział Klaus Busse, szef designu Maserati

„Niekończące się wyzwanie, obsesja samodoskonalenia i ciągłe kwestionowanie oraz śrubowanie jakości: oto co łączy nas z Maserati, marką uznawaną na całym świecie za symbol jakości »made in Italy«. GranCabrio Folgore Tignanello to model jedyny w swoim rodzaju, inspirowany Tignanello oraz 50-leciem jego istnienia. Samochód o wyrazistej tożsamości i jednoznacznie rozpoznawalny, podobnie jak nasze wino. Ten wyjątkowy egzemplarz zostanie zlicytowany podczas gali Arts for All Festival Napa Valley 2024, a dochód z aukcji trafi na cele charytatywne – to inicjatywa, z której nasza rodzina jest naprawdę dumna”. – powiedział Piero Antinori.

Maserati GranCabrio Folgore Tignanello 2024 8

GranCabrio Folgore jest najnowszym reprezentantem gamy Maserati – pierwszym w 100% elektrycznym kabrioletem w segmencie aut luksusowych i najszybszym takim na rynku. Wyposażono go w akumulator bazujący na architekturze 800 V, opracowanej z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych wywodzących się z Formuły E. Efekt: GranCabrio Folgore łączy wyjątkowe osiągi z typowymi dla Trójzębu komfortem, stylem i elegancją.

Maserati GranCabrio ma miękki dach i oferuje cztery prawdziwe siedzenia. Wygodę podróżowania pod gołym niebem również poza sezonem zwiększa szereg innowacyjnych systemów i detali, takich jak układ ogrzewania okolic karku szyi oraz wiatrołap, który redukuje zawirowania powietrza w kabinie pasażerskiej.

Maserati GranCabrio Folgore Tignanello 2024 9

Tignanello było pierwszym Sangiovese dojrzewającym w beczkach typu barrique i pierwszym współczesnym winem zmieszanym z nietradycyjnymi odmianami winogron (w szczególności Cabernet), a także jednym z pierwszych win czerwonych Chianti Classico, w których nie stosowano białych winogron. Tignanello to kamień milowy, który w pełni oddaje motto rodziny Antinori – „Te Duce Proficio”, co oznacza „rozkwitam, podążając za tobą”. Bazą dla produkcji jest staranna selekcja winorośli Sangiovese i Cabernet, zebranych w winnicy położonej w Tenuta Tignanello, w sercu Chianti Classico, na obszarze o powierzchni 57 hektarów, z południowo-zachodnim nasłonecznieniem.

Źródło: Maserati