Wszystko, co warto wiedzieć na temat opon zimowych

Wszystko, co warto wiedzieć na temat opon zimowych - Samochody05.11.2018
Sezon zimowy zbliża się coraz większymi krokami. Aby dobrze się do niego przygotować, warto postawić nie tylko na ochraniającą przed zimnem garderobę, ale także na bezpieczeństwo na drodze.

Częste opady deszczu i śniegu oraz niskie temperatury sprzyjają kolizjom drogowym, dlatego niezbędnym elementem wyposażenia każdego kierowcy będą opony zimowe. Kiedy należy je zmienić i co warto wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego zestawu?

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy wymienić ogumienie. Ogólnie przyjęło się, że na oponach zimowych powinno jeździć się już, gdy temperatura spadnie do ok. 6-8°C. Dlaczego? Zdaniem ekspertów z dziedziny motoryzacji i produkcji opon, to właśnie wtedy letnie ogumienie zaczyna tracić swoje cenne właściwości. W sprzedaży dostępne są co najmniej trzy gatunki opon zimowych – opony kierunkowe, symetryczne i asymetryczne – które dostępne są w ofercie wszystkich dużych firm zajmujących się produkcją opon (m.in. http://bridgestone-poznan.pl). Standardowo, dostosowane są one do bieżnika. Największą popularnością cieszą się te o bieżniku kierunkowym.

Opony na zimę

Czym różnią się opony letnie od tych zimowych?

Ostatnio sporą popularnością cieszą się opony całoroczne, ale warto zaznaczyć, że sprawdzają się one zazwyczaj przy niewielkich autach, których trasy obejmują głównie miasta. Czym więc różnią się opony zimowe od letnich? Na pewno strukturą, wspomnianym już wzorem bieżnika oraz ogumieniem. Zimowe ogumienie, w odróżnieniu od letniego, posiada w swoim składzie specjalne mieszanki krzemionki, dzięki czemu zachowuje większą elastyczność w czasie mroźnych i chłodnych dni. Z kolei w przypadku bieżnika różnica polega na konstrukcji. Opony letnie mają zdecydowanie więcej nacięć, które sprawiają, że poprawia się ich przyczepność. Wszystkie te elementy sprawiają, że droga hamowania opon letnich jest zdecydowanie dłuższa.

Jakie opony zimowe kupić?

W sprzedaży można znaleźć opony zimowe klasy ekonomicznej, średniej oraz premium. Odróżnia je oczywiście cena oraz jakość. Pierwsze należą do najtańszych, ale sprawdzą się tylko u kierowców, którzy pokonują w ciągu roku mniej niż 5000 km. Opony klasy średniej są w stanie pokonać już nawet 10000 km, a ich dodatkowym atutem jest odporność na zużycie. Jak można się domyślić, najwięcej zalet będą miały opony premium, które na pewno docenią kierowcy o dość dynamicznym stylu jazdy oraz jeżdżący poza miastem. Choć zawsze największym ograniczeniem jest budżet, warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka kwestii. Na pewno kluczowe znaczenie będzie miało to, czy opona jest odporna na aquaplaning (czyli na zjawisko utraty przyczepności w czasie jazdy po mokrej nawierzchni) oraz jaki jest jej wiek (zwłaszcza w przypadku opon używanych).