Co zapewnia Assistance w zakresie podstawowym?

Co zapewnia Assistance w zakresie podstawowym? - Samochody08.11.2018 Ubezpieczenie assistance zapewnia ochronę dla kierowcy i pasażerów pojazdu, jednak nie każda oferta gwarantuje te same usługi. Wyjaśniamy, czym jest podstawowy zakres polisy i na jaką pomoc może liczyć jej właściciel.

Ubezpieczenie assistance

Celem ubezpieczenia Assistance jest zapewnienie pomocy dla kierowcy i pasażerów, w przypadku różnych zdarzeń drogowych i niespodziewanych awarii. Zakres polisy, w przeciwieństwie do obowiązkowego OC, jest zależny od ubezpieczyciela. Assistance może występować w najbardziej podstawowej, jak i rozszerzonej wersji. Tą pierwszą bardzo często dostaniemy jako bezpłatny lub tani dodatek do OC i AC. Za bardziej kompleksową ochronę przyjdzie nam zapłacić więcej. Dobre ubezpieczenie w podstawowej wersji powinno zapewniać pomoc informacyjną i techniczną. Z reguły polisę wykupuje się na cały rok, a cena pojedynczej oferty zaczyna się od około 100 zł. Taniej wychodzi, gdy kupujemy usługę jako część pakietu ubezpieczeń.

Assistance

Co wchodzi w zakres podstawowy

Pierwszą usługą, która znajduje się w każdym zakresie podstawowym assistance, jest możliwość skorzystania z infolinii. Za jej pośrednictwem, kierowca może uzyskać najpotrzebniejsze informacje, np. gdzie jest najbliższy warsztat samochodowy. Kolejną podstawową usługą polisy jest holowanie pojazdu. Najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest limit odległości lub kosztów - ubezpieczyciel określa konkretną ilość przysługujących kilometrów. Należy także zwrócić uwagę, czy warunki ubezpieczenia nie określają minimalnej odległość holowania od miejsca zamieszkania. W tym przypadku kierowca niespełniający danego limitu nie dostanie oczekiwanej pomocy. Co istotne, assistance w podstawowych wariantach najczęściej dotyczy wyłącznie terytorium Polski. Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje, należy rozważyć zakup rozszerzonej wersji ubezpieczenia.

Podstawowe wersje assistance najczęściej obejmują naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia. Ubezpieczenie pokrywa koszty samej naprawy, ale nie uwzględnia cen części zamiennych. Aby uniknąć dodatkowego dopłacania, warto zwrócić uwagę, czy w warunkach występują limity czasu naprawy lub jej kosztu. Podstawowy wariant Assistance może nie obejmować niektórych usterek, takich jak przebita opona czy zatrzaśnięcie kluczyka w pojeździe.

Prawie każda, oferta ubezpieczenia assistance gwarantuje zorganizowanie samochodu zastępczego lub noclegu, jednak nie każdy ubezpieczyciel pokrywa koszty takiej usługi.

Bardziej rozbudowane oferty assistance samochodu można kupić samodzielne lub jako rozszerzenie do OC i autocasco. Takie ubezpieczenie ma zwiększony zakres oferowanych świadczeń. Kierowca może dłużej korzystać z auta zastępczego, dodatkowo często pojawia się usługa nielimitowanego holowania. Ubezpieczenie zapewnia kompleksową ochronę na wypadek losowych zdarzeń, pokrywa koszty hospitalizacji, noclegu, parkingu, a nawet opieki nad przewożonymi dziećmi i zwierzętami.

Ubezpieczenie assistance z podstawowym zakresem zapewnia dostęp do praktycznych usług. Podstawowe pakiety zapewniają pomoc informacyjną, holowanie, naprawę pojazdu czy samochód zastępczy, zapewniając kierowcy poczucie komfortu. Natomiast pełna oferta polisy zabezpieczy ubezpieczonego na wypadek wszystkich sytuacji kryzysowych. Kierowca decydujący się na pakiet assistance powinien sprawdzić, jakie świadczenia mu przysługują. Powinien także zwrócić uwagę na limity usług, np. do jakiej kwoty zostaną pokryte koszty naprawy samochodu czy ograniczenia związane z holowaniem pojazdu. Dobrze też dowiedzieć się, od jakiej odległości od miejsca zamieszkania zostanie udzielona pomoc oraz czy wybrana usługa przysługuje tylko w razie wypadku, czy także w razie awarii lub kradzieży.