Opony letnie - nowe czy używane?

Opony letnie - nowe czy używane? - Samochody20.03.2019 Wraz z rosnącymi temperaturami nadchodzi czas wymiany opon na letnie. Rozglądasz się za nowym zestawem? Zakup nowych opon zawsze wiąże się ze sporym wydatkiem. Wielu kierowców szuka więc sposobów na oszczędności.

Jednym z nich jest wybór używanego ogumienia. Tylko czy taki manewr faktycznie się opłaca? Przeczytaj, by dowiedzieć się, czy warto inwestować w opony używane na lato.

Jak poznać, że nadszedł czas na nowe opony?

Ogumienie to jeden z ważniejszych komponentów auta. Prawidłowy dobór i dobry stan opon wpływają zarówno na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu, jak i na komfort jazdy, a nawet jej koszt. Nic więc dziwnego, że świadomi kierowcy przykładają dużą wagę do wyboru właściwego ogumienia. Przy każdej sezonowej wymianie warto przyjrzeć się posiadanemu zestawowi i sprawdzić stopień jego zużycia. Wszelkie wybrzuszenia, nierówności czy pęknięcia będą sygnałem do zakupu nowych opon. Świadczą bowiem o uszkodzeniu ich konstrukcji wynikającej po prostu ze zużycia lub też z niewłaściwego dopasowania albo montażu.

Niepokojące objawy można też rozpoznać w czasie jazdy. Przy zużytych oponach możesz odczuć drgania lub też mieć trudności z utrzymaniem toru jazdy. Taki stan jest niebezpieczny, należy więc wówczas czym prędzej skontrolować stan ogumienia. Nawet jeśli jednak nie zauważyłeś żadnych zmian w funkcjonalności opon, warto je wymienić raz na 5-6 lat.

Opony letnie

Opony nowe czy używane?

Szukasz oszczędności, dlatego rozważasz zakup używanych letnich opon? Nie warto kierować się jedynie ceną. Przy zakupie ogumienia powinny Cię interesować przede wszystkim jego parametry. Obecnie wybór jest na tyle duży, także w najtańszej klasie ekonomicznej, że zwykle nie warto ryzykować, decydując się na zakup używanego kompletu. Kierując się wynikami testów czy opiniami użytkowników, możesz wybrać nowe opony letnie z SklepOpon.com, które będą tanie, funkcjonalne i trwałe.

Skąd więc zainteresowanie oponami używanymi? Czasami można trafić na bardzo dobre okazje. Jeśli znajdziesz atrakcyjną ofertę zakupu opon klasy średniej lub wyższej, być może warto zaryzykować. Należy jednak osobiście obejrzeć ogumienie przed zakupem, a najlepiej umówić się ze sprzedawcą na zapłatę już po jego zamontowaniu i wyważeniu. Od opon zależy Twoje bezpieczeństwo, dlatego do ich zakupu należy podchodzić z największą ostrożnością i uwagą. Ważne również, by sprawdzić rok produkcji opon używanych – pięcio- lub sześcioletnie nie nadają się już do użytku.

Letnie opony używane – kiedy warto?

Istnieją pewne sytuacje, w których używane opony mogą być zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem. Za każdym razem należy jednak pamiętać, by nie kupować przysłowiowego kota w worku. Używane ogumienie w dobrym stanie przyda się:

  • do jazdy miejskiej lub okazjonalnej,
  • do auta klasy niższej lub średniej,
  • do użytku w szkole jazdy,
  • do ćwiczeń na torze wyścigowym lub placu,
  • do samochodu, który zamierzasz niedługo sprzedać.

Warunkiem jest oczywiście ich dobry stan, dopasowanie do auta oraz zadowalająca głębokość bieżnika. Polskie prawo przewiduje, że nie powinna być ona mniejsza niż 1,6 mm, jednak już przy ok. 3 mm głębokości opony letnie stają się zdecydowanie mniej bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu.

Jeżeli chcesz, żeby opony letnie służyły Ci kilka lat, zawsze korzystniejszym wyborem będzie ogumienie prosto od producenta. W tym przypadku nie musisz martwić się o stan bieżnika, jednak również warto sprawdzić datę produkcji. Zadbaj też o to, aby Twój wybór był przemyślany i dopasowany zarówno do parametrów auta, jak i stylu jazdy.