Wymiana wycieraczek samochodowych

Wymiana wycieraczek samochodowych - Samochody08.05.2019
Wycieraczki samochodowe to niezbędny element wyposażenia każdego pojazdu. Ich skuteczność wpływa na dobrą widoczność podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, a co za tym idzie na bezpieczeństwo podróży samochodem.

Sprawnie działające wycieraczki mają również wpływ na komfort jazdy zarówno kierowcy, jak i podróżujących z nim pasażerów. Do rzeczy mało przyjemnych należą bowiem piski, skrzypienia oraz inne nieprzyjemne dla ucha dźwięki emitowane przez pracujące w czasie jazdy pióra wycieraczek.

Żywotność wycieraczek samochodowych

Ogólnie przyjętą zasadą jest ta, która mówi o tym, iż wycieraczki samochodowe powinno wymieniać się dwa razy do roku, gdyż w takim tempie zużywają się pióra wycieraczek. W rzeczywistości jednak, żywotność wycieraczek samochodowych uzależniona jest od ilości pokonywanych kilometrów i warunków, w jakich użytkowany jest dany pojazdu. Wycieraczki należy wymienić zatem na nowe niezwłocznie po ujawnieniu pierwszych oznak ich zużycia, do których zaliczyć można między innymi:

  • smużenie i nierównomierne oczyszczanie szyby samochodowej
  • piszczenie i skrzypienie występujące w czasie przesuwania się pióra wycieraczki po powierzchni szyby samochodowej
  • efekt podskakujących wycieraczek, czyli słabe przyleganie pióra do szyby podczas pracy wycieraczek

Rodzaje wycieraczek samochodowych

W ofercie producentów wycieraczek dostępne są trzy główne rodzaje wycieraczek samochodowych:

  • standardowe, tradycyjne wycieraczki szkieletowe
  • wycieraczki płaskie
  • wycieraczki hybrydowe

Wycieraczki szkieletowe, to tradycyjna konstrukcja, w której gumowe pióro osadzone zostało na szkielecie, który dociskany jest do szyby samochodowej przez ramię wycieraczki.

Wycieraczki płaskie, to bardziej nowoczesna konstrukcja, w której zrezygnowano ze szkieletu, a jego miejsce zastąpiła elastyczna listwa zintegrowana na całej swojej długości z gumowym piórem wycieraczki.

Wycieraczki hybrydowe, to innowacyjne rozwiązanie, stanowiące swego rodzaju połączenie wycieraczki tradycyjnej z wycieraczką płaską. W odróżnieniu od standardowej wycieraczki samochodowej, jej hybrydowa odmiana posiada niskoprofilowy, niemalże trudny do zauważenia, bardzo aerodynamiczny szkielet.

Jaki rodzaj wycieraczki wybrać?

Wybierając wycieraczki do swojego samochodu należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta samochodu danej marki. Pod uwagę należy również wziąć wiek posiadanego pojazdu, sposób wyprofilowania przedniej szyby samochodowej oraz możliwości montażu konkretnego rodzaju wycieraczki. Tradycyjne wycieraczki samochodowe wciąż całkiem nieźle sprawdzają się w autach starszej generacji, z kolei do nowszych modeli zalecane będą pióra wycieraczek płaskich lub hybrydowych.

Przy wyborze odpowiednich wycieraczek pomocna mogą okazać się wyszukiwarki wycieraczek w sklepach internetowych, jak na przykład ta dostępna na stronie dipp.pl

Wyszukiwarka Dipp.pl

Dzięki takiej wyszukiwarce bez problemu uda nam się ustalić zarówno odpowiednią długość piór wycieraczek, jak również typ oraz rodzaj uchwytów montażowych stosowanych w danym modelu samochodu.

Wymiana wycieraczek i montaż nowych piór

Kupując odpowiednio dobrane pióra wycieraczek, wyposażone we właściwe zaczepy mocujące będziemy w stanie samodzielnie, w przeciągu kilku minut wymienić wycieraczki na nowe. Warto kupować pióra wycieraczek wyposażone w dedykowane uchwyty mocujące, gdyż uniwersalne zaczepy mogą sprawiać problemy zarówno podczas wymiany wycieraczek, jak również w czasie ich eksploatacji.