Jak przygotować swój samochód na wakacyjną trasę?

Jak przygotować swój samochód na wakacyjną trasę?20.05.2019
Hotel? Zarezerwowany. Strój kąpielowy na plażę lub wygodne buty na górskie wycieczki? Kupione. Walizki? Spakowane. No to w drogę! Zaraz, zaraz. Wakacyjny wyjazd to nie taka prosta sprawa.

Zanim zaczniesz swój coroczny wypoczynek, musisz zadbać o bezpieczeństwo - swoje i podróżujących z Tobą osób. Co powinno znaleźć się na Twojej check liście do wykonania przed podróżą?

Przygotuj plan podróży

Nawet jeśli w drodze polegasz na urządzeniach GPS, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wyjazdem poświęcić kilka minut na przestudiowanie mapy i wyznaczenie trasy przejazdu. Ba! Jest to nawet wskazane. Jadąc, będziesz czuł się dzięki temu pewniej, a dodatkowo świadomie zaplanujesz objazdy wszelkich remontów i budów na trasie.

Twoja trasa będzie przebiegała drogami Wielkopolski? Z dużym prawdopodobieństwem tak. Wielu Polaków jeździ tamtędy nad morze. Musisz wiedzieć, że jest to jedno z tych województw, w których dochodzi do największej liczby wypadków drogowych. Jak wynika z policyjnego raportu opublikowanego na stronie policja.pl, w 2018 roku miało tam miejsce ponad 3,2 tysiąca zdarzeń. W tym zatrważającym rankingu województwo wielkopolskie wyprzedza jedynie Małopolska (3 404 wypadki) oraz łódzkie (3 759 wypadków).

Wakacje

Kup ubezpieczenie AC

Zachowanie ostrożności na najbardziej niebezpiecznych odcinkach trasy i dostosowanie prędkości do panujących warunków z pewnością zmniejszy ryzyko kolizji. Ale sam wiesz, że na pewne rzeczy nie masz wpływu. A już na pewno nie na sposób jazdy innych kierowców. Przed samą stłuczką się nie ustrzeżesz, ale możesz uniknąć przykrych konsekwencji, zwłaszcza finansowych, jeśli wykupisz autocasco.

"Ubezpieczenie AC będzie dobrym uzupełnieniem do polisy OC zarówno w codziennym korzystaniu z pojazdu, jak i podczas dalszych wyjazdów. Autocasco oferuje kierowcy ochronę, gdy konieczna będzie naprawa pojazdu. Bez względu na to czy był on sprawcą stłuczki, czy też poszkodowanym. Poza szkodami w ruchu drogowym AC obejmuje ochroną również zniszczenia spowodowane przez siły przyrody, a także rekompensuje kradzieże samochodów i ich części" - tłumaczy Teresa Wrońska - ekspert ubezpieczeniowy z serwisu umożliwiającego porównanie OC - https://mubi.pl/.

Jeszcze lepszą ochronę otrzymasz, jeśli zaopatrzysz się w assistance. Holowanie, pomoc w naprawie, auto zastępcze, dowóz paliwa, a także opieka medyczna czy nocleg po wypadku mogą uratować niejedną wycieczkę.

Jeśli w okresie wakacyjnym kończy Ci się polisa OC, a wiesz, że będziesz chciał zmienić ubezpieczyciela, najlepiej dokładną datę wygaśnięcia umowy sprawdź jeszcze przed podróżą. Nie martw się jednak, jeśli z za chwilę kończącej się umowy zdasz sobie sprawę dopiero podczas wycieczki. Wystarczy, że będziesz miał dostęp do internetu i wyszukasz najkorzystniejszą ofertę za pomocą kalkulatora OC AC. Jak to zrobić? Dowiesz się na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/. Najważniejsze, żebyś o rezygnacji poinformował dotychczasowe TU najpóźniej jeden dzień przed upływem terminu ważności polisy.

Sprawdź poziom płynów w samochodzie

Kontrola sprawności pojazdu powinna być podstawą przygotowań do wyjazdu. Poziom płynów, od których tak wiele zależy, możesz sprawdzić sam lub skorzystać z pomocy fachowców, oddając auto do warsztatu. Co zweryfikować? M.in. poziom:

  • oleju silnikowego, który chłodzi silnik i zapobiega rdzewieniu,
  • płynu hamulcowego, wpływającego na efektywność hamowania,
  • płynu chłodniczego, który zapobiega przegrzaniu silnika,
  • płynu do spryskiwaczy, najlepiej letniego, który oczyści zabrudzoną szybę i poprawi widoczność.

Sprawdź, czy działa klimatyzacja

Wyobraź sobie piękny, słoneczny dzień z 30 stopniami na termometrze, który spędzisz z rodziną w… samochodzie bez klimatyzacji. To chyba niezbyt dobry początek wakacji. Sama podróż, zwłaszcza wielogodzinna, bywa męcząca, a co dopiero wysoka temperatura, która w nagrzanym aucie jest jeszcze bardziej odczuwalna niż na zewnątrz. Bez sprawnej klimatyzacji się zatem nie obejdzie.

Jeśli dawno nie robiłeś przeglądu tej części auta, najwyższy czas o nią zadbać. Zanieczyszczona, a przez to niedziałająca klimatyzacja nie tylko utrudni podróż i pogorszy Twoje samopoczucie podczas prowadzenia pojazdu, ale będzie też niebezpieczna dla zdrowia przez znajdujące się wewnątrz zarazki i grzyby.

Zadbaj o dodatkowe wyposażenie

Narzędzia

W samochodzie zawsze dobrze jest mieć skrzynkę z podstawowymi narzędziami. Nigdy nie wiesz, co może przydać Ci się w podróży. Takie akcesoria nie zajmą dużo miejsca w bagażniku, a dzięki nim nie zostaniesz na lodzie, gdy trzeba będzie dokręcić poluzowaną śrubę czy samodzielnie wymienić koło.

GPS

Urządzenia nawigacyjne potrafią znacznie ułatwić dotarcie do celu podróży. Jeśli nie znasz trasy, nie będziesz musiał robić postojów, żeby spojrzeć na mapę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawigację znajdziesz w swoim telefonie. Ale jeśli nie, warto wspomóc się zewnętrznym GPSem z aktualnymi mapami.

Kable rozruchowe

Najczęściej dzieje się tak, że urządzenia odmawiają posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Ot, złośliwość rzeczy martwych. Czasem sam kierowca ma w tym swój udział, np. gdy zapomni wyłączyć światła, a następnego dnia samochód nie chce zapalić. Nieocenione okażą się kable rozruchowe. Ich posiadaczowi zostanie już tylko znalezienie życzliwego właściciela innego pojazdu, który pomoże uruchomić samochód. Wówczas obejdzie się bez wzywania fachowego wsparcia.

Lodówka samochodowa

Przed Tobą długa podróż, w czasie której musisz przecież coś jeść. Upał nie sprzyja przewożeniu kanapek czy innych przekąsek, które poza lodówką szybko stracą swoją świeżość. Zabierz ze sobą lodówkę samochodową albo torbę termiczną, w której będziesz mógł schować produkty na czas przejazdu.