Najczęstsze awarie klimatyzacji samochodowej - jak ich uniknąć?

Najczęstsze awarie klimatyzacji samochodowej - jak ich uniknąć? - Samochody22.06.2019
Klimatyzacja samochodowa to system, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie już życia. Stwarza ona przyjemne warunki wewnątrz pojazdu, w momencie gdy na dworze panuje duży upał.

Jest również przydatnym narzędziem do walki z uciążliwą parą, która pojawia się na szybach przy niższych temperaturach. Aby jednak klimatyzacja w aucie działała poprawnie i polepszała nasz komfort podróżowania, musimy pamiętać o jej regularnej konserwacji. Długotrwałe zaniedbania mogą skutkować nie tylko zanieczyszczeniem różnego rodzaju drobnoustrojami, ale również poważnymi usterkami, które bywają bardzo kosztowne. Z jakimi awariami klimatyzacji spotykamy się najczęściej?

Ubytek czynnika chłodzącego (czynnika klimatyzacji)

Czynnik chłodzący jest podstawowym elementem prawidłowo działającej klimatyzacji w samochodzie. Jego niewielki ubytek jest rzeczą absolutnie naturalną. Szacuje się, że podczas normalnej eksploatacji w skali roku ubywa go około 10-15%. Czynnik chłodniczy krąży w układzie zamkniętym wraz z olejem smarującym sprężarkę, zapewniając jej optymalne warunki pracy. Zbyt mała ilość czynnika jest więc szczególnie niebezpieczna dla sprężarki, która może ulec zatarciu.

Jakie mogą być objawy dużego ubytku czynnika chłodzącego?

Przede wszystkim może to być mała wydajność klimatyzacji, niedostateczne chłodzenie lub w skrajnych przypadkach - nawet jego brak. Często spotykamy się również z niemożnością uruchomienia klimatyzacji. Dzieje się tak, ponieważ specjalne czujniki zapobiegają z góry zatarciu sprężarki. W celu zapobiegnięcia awarii na skutek braku wystarczającej ilości czynnika chłodniczego, należy przynajmniej raz na 2 lata przeprowadzać serwis klimatyzacji z uzupełnieniem lub wymianą czynnika. Koszt takiej usługi razem z osuszaniem układu klimatyzacji, to najczęściej 300 zł. Cena serwisowania jest więc znacznie mniejsza, niż koszty naprawy ewentualnej awarii. Warto zatem podejmować działania profilaktyczne.

Klimatyzacja

Nieszczelność klimatyzacji

Ubytek czynnika chłodzącego lub jego całkowity brak może być spowodowany również nieszczelnościami w układzie. Dlatego też, jeśli dbasz o regularny serwis klimatyzacji, a czynnika i tak brakuje, należy sprawdzić, w którym miejscu może się on wydostawać na zewnątrz układu. Najczęściej wykorzystywaną metodą do poszukiwania nieszczelności w klimatyzacji samochodowej, jest napełnienie układu azotem pod ciśnieniem. W ten prosty sposób łatwo zdiagnozować większe nieszczelności – wydobywający się gaz słychać lub widać po zastosowaniu specjalnej pianki. Koszt takiej usługi to około 100zł. Poszukiwanie znacznie mniejszych otworów, wymaga zastosowania specjalistycznego barwinka oraz lampy UV, która go uwidocznia. W przypadku nieszczelności w samochodzie możemy odczuwać niską wydajność chłodzenia, dlatego też przy tego typu obserwacjach warto jak najszybciej udać się do zaufanego serwisu.

Zatarcie sprężarki klimatyzacji

Sprężarka klimatyzacji samochodowej to jedna z najistotniejszych części układu. Jej uszkodzenie lub zatarcie wiąże się z wyłączeniem klimatyzacji, mimo że w układzie jest dużo czynnika chłodniczego. Najczęstszą przyczyną awarii sprężarki jest niewystarczająca ilość oleju w układzie, spowodowana niewłaściwym napełnianiem. Wiele amatorskich serwisów dodaje bowiem jedynie czynnik chłodniczy, zapominając o oleju.

Zatarcie sprężarki klimatyzacji jest również możliwe, gdy dochodzi do awarii sterowników elektrozaworu. Jest to niestety jedna z najpoważniejszych usterek klimatyzacji. Objawem zatarcia sprężarki jest brak chłodzenia lub hałas przy uruchamianiu. W takiej sytuacji nie musimy jednak decydować o zakupie nowej części, ponieważ równie dobrym oraz mniej kosztownym rozwiązaniem jest regeneracja sprężarki.

Profesjonalny serwis powinien również stwierdzić, czy nie powinna być zastosowana procedura płukania układu i wymiana innych komponentów. Brak trafnej procedury może skutkować uszkodzeniem wymienionej sprężarki i powrotu do punktu wyjścia z portfelem chudszym o pokaźną sumę. W celu uniknięcia awarii, serwis klimatyzacji powinien być wykonywany tylko w zaufanych miejscach, gdzie możemy liczyć na profesjonalną pomoc.

Klimatyzacja

Głośna praca klimatyzacji

Jeśli załączona klimatyzacja w samochodzie wydaje nienaturalnie głośne odgłosy, należy niezwłocznie udać się do serwisu. Hałas może bowiem świadczyć o uszkodzeniu sprzęgła sprężarki, poluzowaniu jej mocowania lub zatarciu. Często potrzebna jest więc jej kosztowna wymiana lub znacznie tańsza regeneracja.

Inną przyczyną niechcianych odgłosów może być poślizg paska klinowego (jeśli jest on zbyt luźny) lub gdy zużyciu uległo zewnętrzne łożysko w kole pasowym. Profilaktyka tego typu awarii opiera się na regularnym serwisie klimatyzacji w aucie oraz wymianie czynnika chłodzącego, nie zapominając o oleju. Naprawa klimatyzacji jest zawsze bardziej kosztowna, niż zapobiegawcze serwisowanie.

Awaria kompresora klimatyzacji

Bardzo często do awarii kompresora klimatyzacji samochodowej dochodzi wówczas, gdy pojawiają się problemy z prawidłową pracą skraplacza lub jego wentylatora. Nieschłodzony w skraplaczu czynnik klimatyzacji powoduje wzrost ciśnienia w układzie, co może wręcz uniemożliwić włączenie kompresora. Może to spowodować jego uszkodzenie, ponieważ sprawnie działający kompresor klimatyzacji będzie próbował uruchamiać się wielokrotnie.

Naprawa lub wymiana kompresora klimatyzacji, która wynika z wcześniejszych zaniedbań serwisowych, to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Warto więc temu zapobiegać regularnymi przeglądami.

Rozwój grzybów i bakterii

Panująca w systemie klimatyzacji wilgoć to idealne warunki do namnażania się bakterii, grzybów oraz pleśni. Wywołują one procesy gnilne, które mogą powodować usterki w układzie klimatyzacyjnym. Dodatkowo są one bardzo szkodliwe dla zdrowia - drobnoustroje i mikroby z kanałów wentylacyjnych są bowiem rozpylane do kabiny pojazdu, skąd trafiają do dróg oddechowych oraz na skórę i błony śluzowe gardła i nosa. Szczególnie narażone na ich niebezpieczne działanie są osoby cierpiące na astmę oskrzelową oraz alergie, jednak negatywne objawy może odczuwać każdy. Wśród nich pojawiają się symptomy przypominające grypę jak np. katar, kaszel, osłabienie i duszności. Często odczuwamy również problemy z narządem wzroku. Suche, zaczerwienione i piekące oczy nie muszą być wcale wynikiem długotrwałego prowadzenia samochodu, ale właśnie zanieczyszczonej klimatyzacji.

Toksyny grzybów mogą również wywoływać podrażnienia i zaczerwienienie skóry. Najlepszym sposobem na uniknięcie przykrych skutków jest regularne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji, np. za pomocą ozonu, który doskonale utlenia wszystkie zarazki. Koszt takiej usługi z wykorzystaniem profesjonalnego ozonatora to 100 zł.

Zobacz ofertę odgrzybiania klimatyzacji w Warszawie: https://www.ogrzewania.pl/Czyszczenie_klimatyzacji

Klimatyzacja

Jak często należy serwisować klimatyzację w samochodzie?

Serwis klimatyzacji to obowiązek, o którym nie powinien zapominać żaden właściciel pojazdu. Specjaliści zalecają regularne wizyty raz na dwanaście miesięcy, najlepiej w okresie poprzedzającym upalne lato, kiedy to klimatyzacja samochodowa jest wykorzystywana częściej niż zwykle.

Do serwisu należy również udać się w przypadku pojawienia się wewnątrz auta nieprzyjemnego zapachu, przywodzącego na myśl pleśń. Prawidłowo przeprowadzona obsługa klimatyzacji powinna obejmować jej przegląd, czyszczenie (np. za pomocą ozonowania klimatyzacji), a także wymianę filtrów oraz co 2 lata wymianę czynnika chłodniczego.

Sprawdź ofertę serwisu klimatyzacji w Warszawie: https://www.ogrzewania.pl/Serwis_klimatyzacji

Dlaczego wybierając warsztat nie warto kierować się tylko ceną?

Wybierając serwis klimatyzacji należy kierować się przede wszystkim pochlebnymi opiniami oraz zakresem proponowanych usług. Nie warto nabierać się na regularne niskie ceny lub promocje, ponieważ bardzo często oznacza to zawężony zakres konkretnych usług lub wykorzystanie materiałów gorszej jakości. Przy pierwszej wizycie warto zdawać sobie sprawę, jakie czynności powinny być wykonane w konkretnej kwocie, aby nic nie zostało pominięte.

Skylark-Polska - profesjonalny serwis klimatyzacji w Warszawie

Jeśli zależy ci na profesjonalnym serwisie, który sprawdzi stan twojej klimatyzacji w samochodzie oraz przeprowadzi wszystkie potrzebne czynności, warto udać się do Skylark-Polska w Warszawie. Wykwalifikowana kadra z wieloletnim doświadczeniem oraz nowoczesny sprzęt to wizytówka firmy. Skylark-Polska to serwis, który polecają setki zadowolonych klientów. W celu przedstawienia dostępnych usług oraz uzyskania danych kontaktowych, warto zapoznać się ze stroną internetową firmy - https://www.ogrzewania.pl/.