Wynajem aut na minuty - kto korzysta najczęściej?

Wynajem aut na minuty - kto korzysta najczęściej? - Samochody27.07.2019
Car sharing, czyli wynajem aut na minuty to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na sprawnym poruszaniu się po mieście, bez konieczności posiadania własnego auta. Ta usługa już od kilku lat podbija rynki zachodnie, a całkiem niedawno wkroczyła także do Polski. Sprawdzamy, co można na niej zyskać i kto najchętniej korzysta z car sharingu w naszym kraju.

Car sharing - o co w tym chodzi?

Car sharing to inaczej usługa wynajmu krótkoterminowego. Nie mamy tu jednak do czynienia z wypożyczeniem auta na jedną dobę czy kilka godzin, a na minuty. Koszt car sharingu to najczęściej stawka użytkowania pojazdu za jedną minutę plus ilość przejechanych kilometrów. Niektóre firmy, w tym innogy Polska, oferują jedynie stawkę za minutę, nie doliczając do opłat kilometrówki, co wydaje się bardzo wygodne, ponieważ od razu możemy oszacować, ile dokładnie zapłacimy za nasz przejazd. Jak właściwie dokonuje się takiego rozliczenia? W tym miejscu należy wspomnieć o dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. To właśnie przy jej użyciu, lokalizujemy auta do wynajęcia znajdujące się najbliżej, a następnie otwieramy pojazd i rozpoczynamy usługę wynajmu. Kiedy dotrzemy do miejsca docelowego, ponownie korzystamy z aplikacji kończąc wynajem. Aplikacja połączona jest z naszym kontem bankowym (synchronizacja następuje w momencie rejestracji), dlatego automatycznie pobiera z niego stosowną opłatę. Szybko, sprawnie i wygodnie. To bez wątpienia najważniejsze zalety car sharingu.

carsharing

Wynajem aut na minuty - kiedy to się opłaca?

Wiemy już jak działa carsharing, pora się zatem zastanowić nad jego opłacalnością. Czy rzeczywiście wynajem auta na minuty jest potrzebny? Wystarczy wyobrazić sobie, że chcemy szybko dotrzeć z punktu A do punktu B, a nie dysponujemy własnym autem. Poruszanie się komunikacją miejską wymaga cierpliwości i dostosowania się do rozkładu jazdy, a zamówienie taksówki może okazać się zbyt kosztowne. Car sharing zwiększa zatem naszą mobilność i jednocześnie zapewnia nam dużo większą niezależność.

Czy w takim razie car sharing może zastąpić własne auto? To zależy. Eksperci szacują, że jeśli poruszamy się nim sporadycznie (nie pokonujemy więcej niż 10-15 tys. km rocznie), to wynajem auta na minuty jak najbardziej może zastąpić nam własne auto. Z pewnością car sharing okaże się nieoceniony w sytuacji nagłej usterki w naszym aucie. W gospodarstwach domowych, w których dysponujemy tylko jednym samochodem, car sharing także sprawdzi się idealnie, kiedy np. jeden z małżonków jest w pracy, a drugi pilnie potrzebuje dostać się do lekarza bądź do innego miejsca docelowego.

Kto najczęściej korzysta z car sharingu?

Jak to bywa z nowościami, zwłaszcza takimi, które bazują na technologiach, z car sharingu najchętniej korzystają osoby młode w przedziale wiekowym 20-30 lat. Co więcej, na taki krok o wiele częściej decydują się mężczyźni. Udział kobiet wśród użytkowników wynajmu aut na minuty wynosi zaledwie ok. 20-25%, jednak wydaje się stopniowo wzrastać, podobnie jak liczba osób powyżej 40 roku życia, która rejestruje się w aplikacji.

Ciekawą informację stanowi jednocześnie fakt, że zdecydowanie najwięcej osób korzysta z wynajmowanych aut w trakcie weekendu. Znaczny wzrost zainteresowania odnotować można zwłaszcza w niedzielę w godzinach popołudniowych i wieczornych. Nie brakuje jednak użytkowników, którzy wynajmują auta w tygodniu w godzinach porannych, w celu dotarcia na uczelnię lub do pracy. Łączna liczba osób zarejestrowanych w aplikacjach car sharingu w Polsce wynosi kilkadziesiąt tysięcy osób. Dla porównania w samych Niemczech jest to 15 milionów. Z pewnością wpływ ma to nadal ograniczony dostęp do wynajmu aut na minuty w naszym kraju. Usługa car sharingu dostępna jest bowiem tylko w nielicznych, większych miastach m.in. Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu.

Car sharing to stosunkowo nowa usługa w Polsce. Badania przeprowadzone w 2018 roku na zlecenie jednej z firmy car-sharingowej pokazują, że blisko 1/4 Polaków nie spotkała się z tym pojęciem. Biorąc pod uwagę ten fakt oraz rosnącą liczbę użytkowników, można przypuszczać, że rynek wynajmu aut na minuty w najbliższych latach znacznie się rozrośnie.Co więcej, coraz częściej mówi się o wzroście w tempie 100-150% rocznie.