Bezpieczniki samochodowe - za co odpowiadają w naszym samochodzie?

Bezpieczniki samochodowe - za co odpowiadają w naszym samochodzie? - Samochody27.08.2019
Podstawą działania współczesnych samochodów jest obecnie instalacja elektryczna. To ona czuwa nad działaniem wielu układów pojazdu, takich jak światła, oświetlenie kabiny, klakson, wentylacja czy radio.

Bezpieczniki są niezwykle ważną, choć często niedocenianą częścią tego systemu. Za co odpowiadają i gdzie się znajdują? Dlaczego zawsze powinniśmy wozić ich zapasowy komplet w samochodzie?

Czym są bezpieczniki i za co odpowiadają w samochodzie?

Rolą bezpieczników jest ochrona samochodu przed poważnymi awariami wielu elementów systemu, na przykład świateł, radio czy oświetlenia kabiny samochodu. Urządzenia, które są wrażliwe na skoki natężenia prądu, w sytuacji pojawienia się problemu, na przykład spięcia, zostałyby trwale uszkodzone. Byłaby to sytuacja, która mogłaby spowodować niebezpieczeństwo - wystarczy wyobrazić sobie chociażby wyłączenie świateł podczas jazdy nocą. Co więcej, nagły wzrost natężenia prądu prowadzić może w najgorszej sytuacji do powstania pożaru.

Aby tego uniknąć montowane są bezpieczniki, które przejmują na siebie ładunek elektryczny i rozłączają cały obwód. W takiej sytuacji dochodzi do ich przepalenia, wskutek czego chronione są ważniejsze urządzenia. Przepalenie bezpiecznika jest więc sygnałem, że doszło do spięcia w układzie elektrycznym. Ważne jest, by pamiętać, że jeśli niedługo po wymianie bezpiecznika dojdzie do jego ponownego przepalenia, należy zasięgnąć porady mechanika - może to być oznaka poważnej awarii instalacji elektrycznej.

Bezpieczniki

Gdzie znajdują się bezpieczniki?

W większości samochodów znajdują się najczęściej dwie skrzynki z bezpiecznikami. Pierwsza, zawierająca bezpieczniki wysokoprądowe, znajduje się w komorze silnika, a druga, zawierająca bezpieczniki wymagające niższego napięcia, jest umiejscowiona wewnątrz samochodu, najczęściej pod deską rozdzielczą ze strony kierowcy.

Bezpieczniki wysokoprądowe odpowiadają za pracę alternatora, cewki zapłonowej czy wspomaganie kierownicy i wymagają dużego natężenia prądu - z tego względu umieszczone są blisko źródła energii.

Drugi typ bezpieczników odpowiada natomiast za działanie takich funkcji jak wentylacja czy elektryczne sterowanie szybami, a także światła i klakson.

Więcej informacji o bezpiecznikach, ich rodzajach i charakterystyce, a także o sposobach radzenia sobie z awariami znaleźć można na stronie www.moje-auto.pl

Pamiętaj o zapasowym komplecie bezpieczników

Przepalenie bezpiecznika w trakcie długiej trasy może stanowić niemały problem. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów należy wozić ze sobą zapasowy komplet bezpieczników, które bez problemu będzie można wymienić.

Zabieg wymiany bezpieczników jest bardzo prosty i może go dokonać kierowca nieposiadający żadnych specjalistycznych narzędzi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat postępowania w przypadku awarii i przepalenia któregoś z bezpieczników, zajrzyj do artykułu "Dlaczego warto mieć w samochodzie zapasowe bezpieczniki?".