Jak przechowywać opony? Poradnik

Jak przechowywać opony? Poradnik - Samochody14.11.2019
Sposób, w jaki przechowujesz opony, ma realny wpływ na ich żywotność. Jakich błędów należy się wystrzegać? Jak odpowiednio magazynować nieużywane opony zimowe i letnie? Oto kilka cennych rad.

Odpowiednie warunki

Dopasowanie rodzaju opon do panujących na drodze warunków atmosferycznych ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Po wymianie ogumienia pojawia się jednak pytanie – co zrobić z nieużywanymi oponami? Ich przechowywanie nie powinno przysporzyć Ci większych problemów – pod warunkiem, że będziesz pamiętał o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, opony muszą być magazynowane w odpowiednich warunkach. Najlepszym miejscem będzie suche pomieszczenie, w którym panuje temperatura pomiędzy -5 a 30 °C. Opony składować możesz więc w garażu, w piwnicy lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Warto jednak pamiętać, że guma nie powinna być wystawiona na długotrwałe działanie promieniowania UV – z tego powodu balkon i inne otwarte miejsca nie są dobrym wyborem. Należy zadbać też o to, by opony nie znajdowały się w pobliżu źródeł ciepła (np. kaloryferów, rur ciepłowniczych czy pieców) – stałe oddziaływanie wysokiej temperatury może uszkodzić ich konstrukcję.

Jak przechowywać opony

Właściwa pozycja

Bardzo istotne jest również to, w jaki sposób ułożysz opony. Kompletne koła, czyli opony wraz z felgami, magazynuje się w pozycji poziomej, jedna na drugiej. Możesz także powiesić je na specjalnych hakach. Pamiętaj jednak, żeby opon z felgami nie ustawiać w pozycji pionowej – grozi to odkształceniem.

Inaczej wygląda to w przypadku opon bez felg. Je możesz przechowywać w pozycji pionowej, jednak powinieneś pamiętać o tym, żeby co najmniej raz w miesiącu obrócić je o 90 stopni. Co ważne ‒ ogumienia bez felg nie powinno wieszać się na hakach – może to doprowadzi do trwałej deformacji.

Nieużywane ogumienie zabezpieczyć można za pomocą zasuwanych pokrowców, które chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Przed schowaniem warto starannie umyć opony za pomocą ciepłej wody z szamponem samochodowym. Pamiętaj, aby starannie je wytrzeć przez umieszczeniem w pokrowcach.

Wymiana opon to dobra okazja, aby dokładnie zbadać ich stan techniczny. Sprawdzić należy przed wszystkim głębokość bieżnika – w oponach zimowych powinna wynosić ona przynajmniej 4 milimetry. Warto również dokładnie przyjrzeć się gumie – wszelkiego rodzaju pęknięcia czy wybrzuszenia mogą być sygnałem, że czas pomyśleć nad zakupem nowego kompletu opon. Ogumienie najwyższej jakości znajdziesz na przykład na eMAG: www.emag.pl/opony-felgi/sd.