Legendy hard enduro. Kto pojedzie na Red Bull Megawatt?

Legendy hard enduro. Kto pojedzie na Red Bull Megawatt? - Samochody03.05.2020
Kto by pomyślał, że zawody enduro rozgrywane są w Europie już od ponad wieku! Ten ekscytujący sport motorowy ma oczywiście wiele odmian m.in. hard enduro, które jest jego nieco młodszym kuzynem. Pomimo tego doczekało się już kilku legendarnych nazwisk.

W dniach 27 i 28 czerwca na terenie kopalni PGE w Kleszczowie kolejny raz rozegrane zostaną zawody Red Bull Megawatt. To dobry moment, żeby przypomnieć sobie najważniejsze nazwiska tej dyscypliny.

Legendy hard enduro

Jednym z najważniejszych zawodników, dla którego enduro nie ma tajemnic jest Pol Tarres. Ten niespełna 30-letni Hiszpan świetnie radzi sobie w najbardziej ekstremalnej formule enduro, czyli freestyle oraz hard. Jego styl jazdy zachwyca techniką i kreatywnością. Zdobywał mistrzostwo świata w trialu, co pozwoliło mu idealnie opanować sztukę balansowania motocyklem. Wyczyny Pola Tarresa można oglądać w licznych klipach wideo dostępnych na portalach branżowych i na Youtube. To dawka porządnej rozrywki i wyczyny graniczące wręcz ze sztuką.

Dziś Alfie Cox to już bardziej legenda ekstremalnego Rajdu Dakar, ale przecież karierę zaczynał od hard enduro ł szybko i brawurowo, co jednak nie oznacza, że od razu rzucił się na głęboką wodę. W wieku 16 lat zostawił szkołę dla motocykli i zaczął je naprawiać. Szybko jednak wyszedł z warsztatu na off-road i wziął udział w zawodach motocrossowych w RPA wygrywając je. Stamtąd był już tylko o krok od hard enduro. Za cel obrał sobie zawody Roof of Africa. Szybko zaczął zwyciężać, a po dziewięciu wygranych z rzędu zyskał status afrykańskiej legendy hard enduro. Obok Coxa warto wspomnieć również innego mistrza Grahama Jarvisa, dla którego żadna ekstremalna impreza nie jest przeszkodą, by na końcu wyścigu stanąć na podium.

Red Bull Megawatt

Też mamy się kim pochwalić

Na naszym rodzimym podwórku na myśl przychodzi jedno najważniejsze nazwisko – Tadeusz „Taddy” Błażusiak. Kilkakrotnie triumfował w FIM Indoor Enduro World oraz podczas Rodeo w Erzbergu. Pięć razy zdobył złoty medal Mistrzostw AMA EnduroCross. Jego wyczyny będzie można również obejrzeć na najbliższej edycji Red Bull Megawatt. Podczas jednej imprezy mistrz weźmie udział w szybkich kawałkach motocrossowych, zobaczymy jak radzi sobie z przeszkodami super enduro oraz pokonuje podjazdy hard enduro. Swoją przygodę z motocyklami Błażusiak rozpoczął w wieku 5 lat. Dorastał razem z kolejnymi maszynami, które pasjami ujeżdżał. Profesjonalny sport zaczynał od zawodów trialowych, jednak pierwsze sukcesy osiągnął próbując swoich sił w hard enduro. Najpierw jako debiutant na pożyczonej maszynie zwyciężył najtrudniejszy wyścig świata – Erzbergrodeo, a kolejne zwycięstwa nadeszły bardzo szybko. Zawodnik ma długą historię występów podczas Red Bull Megawatt.