Jak urządzić przydomowy warsztat samochodowy?

Jak urządzić przydomowy warsztat samochodowy? - Samochody28.08.2020
Warsztat samochodowy zlokalizowany w pobliżu domu pozwala wymieniać części samochodowe i naprawiać usterki związane z nieprawidłowym działaniem auta. W jaki sposób urządzić przydomowy warsztat, żeby był funkcjonalny i bezpieczny?

Projekt przydomowego warsztatu samochodowego

Warsztat samochodowy na prywatnej działce może powstać w garażu. Zanim jednak przystąpi się do urządzania tego typu pomieszczenia, warto dowiedzieć się, jak podzielić dostępną przestrzeń.

  • Miejsce do majsterkowania - w projekcie przydomowego warsztatu samochodowego warto uwzględnić przestrzeń do pracy. W takim miejscu powinien znaleźć się wygodny blat roboczy z ogólnym oraz punktowym oświetleniem. W tym miejscu będzie można oczyścić części samochodowe, przyjrzeć się im po demontażu, łączyć ze sobą elementy bądź naprawiać je.
  • Miejsce do przechowywania - choć przydomowy warsztat samochodowy ( https://fixly.pl/kategoria/mechanik-samochodowy ) nie musi wyglądać jak profesjonalny serwis, to dla komfortu pracy i bezpieczeństwa warto, by był uporządkowany. W tym celu należy wygospodarować miejsce do przechowywania, w którym powinny się znaleźć m.in.: regały, wieszaki oraz haki przy suficie. Dzięki takiemu miejscu będzie można utworzyć strefy robocze, które ułatwią zarówno naprawę małych usterek, jak i większe modyfikacje samochodu.

Przydatny w warsztacie samochodowym jest również kanał lub podnośnik, dzięki któremu będzie można konserwować i naprawiać podwozie. Kanał powinien mieć minimum metr długości i minimum 80 cm szerokości.

Przydomowy warsztat samochodowy

Wyposażenie do warsztatu samochodowego przy domu

Po właściwym zaprojektowaniu dostępnej przestrzeni czas na wyposażenie warsztatu samochodowego. Nie może zabraknąć w nim skrzynki na narzędzia, w której znajdzie się komplet kluczy płaskich i nasadowych oraz śrubokrętów. Przydatne będzie również imadło, prostowniki i kable rozruchowe, narzędzia do wymiany płynów eksploatacyjnych, adapter bądź testery akumulatorów.

W zależności od zainteresowań amatora mechaniki samochodowej można wyposażyć swój warsztat w specjalistyczne przyrządy lakiernicze, precyzyjne urządzenia do analizy spalin czy blokada rozrządu. Często warsztat samochodowy jest wyposażony w ściągacz do sprężyn, tarcz i łożysk, miernik napięcia, klucz udarowy, żarówki oraz podstawowe narzędzia, takie jak kombinerki, młotek, latarka, lutownica czy wiertarka. Wśród podstawowych narzędzi znaleźć można często także odkurzacz i kosmetyki samochodowe.

Bezpieczeństwo w przydomowym warsztacie samochodowym

Przy urządzaniu przydomowego serwisu nie można zapomnieć także o kwestiach bezpieczeństwa, czyli o wyposażeniu warsztatu samochodowego w apteczkę i gaśnicę. Istotna jest również właściwa ochrona osób korzystających z pomieszczenia. Należy wyposażyć się w rękawice, obuwie i stroje robocze. Wybór jakościowych narzędzi, akcesoriów oraz urządzeń pozwoli na stworzenie bezpiecznego miejsca do naprawy usterek w samochodach osobowych i motocyklach. To rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, na drobnych naprawach wybranych podzespołów auta.

Wyposażenie warsztatu samochodowego warto dodatkowo skonsultować z ekspertami z branży. Mechanik doradzi, co powinno znaleźć się w warsztacie, jakie specjalistyczne meble i urządzenia diagnostyczne wybrać, żeby były funkcjonalne oraz wytrzymałe przez wiele lat. Warto doradzić się także profesjonalnych firm wyposażających warsztaty do mechaniki samochodowej.