Wideorejestrator - 4 cechy tego urządzenia, pozwalające na bezpieczną jazdę

Wideorejestrator - 4 cechy tego urządzenia, pozwalające na bezpieczną jazdę - Samochody31.05.2021
Kamerki samochodowe jeszcze do niedawna traktowane były bardziej jako ciekawostka, ale obecnie stanowią dodatkowe wyposażenie coraz większej liczby pojazdów.

Wpływ na to ma rozwój technologiczny, zapewniający w tych urządzeniach obraz w jakości HD, pozwalający na identyfikację tablicy rejestracyjnej sprawcy w przypadku kolizji. Większa pamięć wideorejestratora umożliwia zapisanie całej trasy przejazdu w urządzeniu, a film taki może być wykorzystany jako dowód w spornych sprawach. Dlaczego warto mieć wideorejestrator w aucie?

Wideorejestrator – pomoc w przypadku kolizji

Kolizje czy wypadki zdarzyć się mogą każdemu. Jak to często bywa, każdy z kierowców, uczestniczących w stłuczce uważa, iż sprawcą jest druga strona. Wideorejestrator pozwala ustalić rzeczywisty przebieg zdarzenia i ustalić, kto w danej sytuacji zawinił. Jeśli zaistnieje taka konieczność, film z kamerki może być użyty jako dowód w sądzie. Trzeba tylko pamiętać o złożeniu wniosku o dołączeniu go do materiału dowodowego. Powinien on być również dobrej jakości, co niekiedy dyskwalifikuje nagrania z tanich wideorejestratorów. Film z kamerki może być także uznany przez ubezpieczyciela, a posiadacz takiego urządzenia może liczyć na niższe składki. Warto więc wyposażyć własne auto w wideorejestrator – może to przynieść spore korzyści i oszczędności.

Wideorejestrator

Na jakie cechy zwrócić uwagę, kupując wideorejestrator?

Najważniejszą cechą, którą powinniśmy brać od uwagę kupując wideorejestrator, jest rozdzielczość nagrywanego filmu. Nie warto inwestować w sprzęt o niskiej rozdzielczości, gdyż niewyraźny obraz może uniemożliwić ustalenie sprawcy. Standardem obecnie jest nagrywanie w Full HD i takich wideorejestratorów powinniśmy szukać. Istotne są również opcje dodatkowe, takie jak na przykład wbudowany GPS. Pozwala on na odtworzenie trasy, która się poruszaliśmy, a także – co może być ważnym dowodem – prędkości, z jaką poruszał się kierowany przez nas samochód. Kamerka z wbudowanym Wi-Fi umożliwi szybki transfer plików z nagraniami, a G-Sensor pozwoli na zabezpieczenie filmu w przypadku wystąpienia gwałtownych wstrząsów, wywołanych na przykład uderzeniem. Przydatny jest także stabilizator obrazu, zapewniający dobrą jakość nagrania nawet podczas jazdy po nierównościach.

Monitorowanie parkingu

Bardzo przydatną funkcją wideorejestratora jest tryb parkingowy, umożliwiający nagrywanie obrazu podczas postoju pojazdu. Jest to możliwe dzięki opcji detekcji ruchu, co pozwala na uruchomienie urządzenia tylko wtedy, gdy w pobliżu samochodu coś się dzieje. Aby uniknąć rozładowania wideorejestraora, można go podłączyć pod powerbank. Dzięki temu nawet kolizje parkingowe lub inne zdarzenia nie umkną czujnemu oku kamery i pozwolą na pomoc w ustaleniu sprawcy zdarzenia. Jest to szczególnie przydatna funkcja na zatłoczonych parkingach w miejskich blokowiskach, ale także podczas robienia zakupów w dużych sklepach, gdy musimy pozostawić pojazd bez opieki na jakiś czas.

Zapobieganie wyłudzeniom

Wyłudzanie odszkodowań jest dość częste, a w niektórych przypadkach kierowca stoi na straconej pozycji. Popularną metodą jest wyłudzenie na „osobę poszkodowaną” – oszust rzuca się na maskę samochodu, próbując doprowadzić do wyłudzenia odszkodowania za potrącanie. Wideorejestrator jest jedynym skutecznym narzędziem, pozwalającym na uniknięcie fałszywego oskarżenia i udowodnienia swojej niewinności. Jest to szczególnie przydatne w przypadku braku świadków.