Czy warto kupić opony całoroczne?

Czy warto kupić opony całoroczne?07.09.2021
Ostatnie lata to duży wzrost popularności opon całorocznych wśród polskich kierowców. Czy jest to rozwiązanie uniwersalne? Dla kogo są opony całoroczne?

Ostatnie lata to duży wzrost popularności opon całorocznych wśród polskich kierowców. Lekkie zimy oraz wygoda użytkowania to jedne z wielu zalet, które przekonują coraz liczniejsze grono zmotoryzowanych do zakupu. Czy jest to rozwiązanie uniwersalne? Dla kogo są opony całoroczne? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze zagadnienia związane z ogumieniem wielosezonowym!

Czym są opony całoroczne?

Opony całoroczne, nazywane również wielosezonowymi są rozwiązaniem uniwersalnym, czyli zawierającym w sobie najważniejsze cechy opon zimowych i letnich.

Zastosowane w nich rozwiązania i materiały użyte do produkcji umożliwiają kierowcy eksploatację jednego kompletu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych.

Mieszanka gumowa opon całorocznych stworzona została, by umożliwiać jazdę w szerokim spektrum temperatur. Zachowuje ona odpowiednią twardość w sezonie letnim, a także jest w pewnym stopniu elastyczna w niskich temperaturach sezonu zimowego.

Opony wielosezonowe posiadają także charakterystyczny bieżnik, będący swoistym połączeniem cech obu sezonowych odpowiedników. Na jego rzeźbie często da się zaobserwować dodatkowe klocki odpowiadające za zwiększoną przyczepność podczas mrozów i zwiększoną liczbę lameli.

Te cechy sprawiają, że opony całoroczne można uznać jako swego rodzaju złoty środek, który daje uniwersalne przygotowanie do zróżnicowanych warunków drogowych i pogodowych.

Opony całoroczne – najważniejsze zalety

Wiedząc już, czym jest ogumienie wielosezonowe, warto przyjrzeć się zaletom takiego rozwiązania. Najbardziej widoczną z nich jest eksploatacja przez cały rok, za którą idzie oszczędność czasu i pieniędzy kierowcy.

Dzięki oponom całorocznym nie trzeba martwić się zakupem drugiego kompletu ogumienia sezonowego, przechowywać go w odpowiednich warunkach oraz kłopotać się terminem i kosztem wizyty w warsztacie celem wymiany opon.

Drugą zaletą wynikającą z zakupu opon całorocznych z pewnością jest wysoka wygoda użytkowania. Podróżując samochodem wyposażonym w ogumienie na cały rok, kierowca nie da się zaskoczyć przez pierwsze przymrozki, czy też niespodziewane opady deszczu. Można więc jeździć ze spokojem i bez obaw o złe przygotowanie opon do często kapryśnych warunków pogodowych.

W Polsce prawo wciąż nie nakazuje obowiązku wymiany opon na sezon zimowy. Wielu kierowców, dyktując się pozorną oszczędnością i łagodnymi zimami, wciąż decyduje się nie zmieniać ogumienia. Opony całoroczne są tu bardzo zdroworozsądkowym rozwiązaniem.

Pozwalają one zachować stosunkowo dobre osiągi oraz wysoki poziom bezpieczeństwa przez cały rok. Będzie on znacznie wyższy niż na przykład podczas jazdy na oponach letnich w środku zimy.

Opony całoroczne

Czy opony całoroczne mają wady?

Opony całoroczne stanowią pewien kompromis rozwiązań technicznych i mimo wciąż polepszających się parametrów, nie są też pozbawione wad. Wielosezonowe modele obecnie nie zapewniają tak dobrych parametrów jazdy na śniegu czy suchej drodze, jak ich sezonowe odpowiedniki wyższej klasy.

Ze względu na intensywną pracę w szerokim spektrum temperatur, opony całoroczne są także bardziej podatne na szybsze zużycie. Jest to naturalne zjawisko, jednak może być przeszkodą dla kierowców pokonujących rocznie bardzo duże odległości.

Warto też wiedzieć, że większość modeli opon całorocznych nie jest stworzona do eksploatacji w ekstremalnych warunkach pogodowych, których na szczęście w Polsce obserwujemy coraz mniej.

Podczas bardzo surowych, pełnych śnieżnych zasp i oblodzonych dróg zim, znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem pozostają dedykowane tym warunkom opony zimowe. Analogicznie jest w przypadku gorącego i bardzo deszczowego lata.

Dla kogo są opony całoroczne?

Mimo pewnych wad, opony całoroczne mogą być rozwiązaniem dla wielu kierowców, które zapewni nie tylko dużą oszczędność, ale też bezpieczeństwo i wygodę. Poniżej krótkie podsumowanie wskazujące dla kogo są opony całoroczne.

Opony całoroczne są dla Ciebie, jeśli:

  • pokonujesz rocznie niewielkie przebiegi (do 15-20 tys. kilometrów);
  • preferujesz raczej spokojny styl jazdy;
  • poruszasz się głównie po drogach miejskich oraz odśnieżonych;
  • podróżujesz najczęściej w umiarkowanych warunkach pogodowych;
  • cenisz sobie wygodę i oszczędność pieniędzy.

Dla takich kierowców opony wielosezonowe będą stanowić doskonałą alternatywę dla często kosztownego zakupu dwóch kompletów ogumienia sezonowego. Pozwoli to w pełni wykorzystać ich liczne zalety oraz zapewnić sobie wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa codziennej jazdy.