Zapach nowego samochodu: ELiX ujawnia zapachowe sekrety producentów aut

Zapach nowego samochodu: ELiX ujawnia zapachowe sekrety producentów aut25.05.2023
ELiX - polski producent odświeżaczy powietrza i specjalista w tej branży wyjaśnia, jak producenci tworzą tę wyjątkową aurę w swoich samochodach.

Dla prawdziwych miłośników motoryzacji zapach nowego wnętrza samochodu jest równie ważny jak jego wyposażenie czy stylizacja. To cecha, która niejednokrotnie identyfikuje markę. ELiX – polski producent odświeżaczy powietrza i specjalista w tej branży wyjaśnia, jak producenci tworzą tę wyjątkową aurę w swoich samochodach.

Zapach wnętrza samochodu to bardzo skomplikowany temat. W dużej mierze składają się na niego poszczególne zapachy podzespołów użytych w procesie produkcji oraz zapach środków pielęgnacji wnętrza samochodu. Już na tym etapie niektórzy producenci selekcjonują dostawców i materiały dobierając takie, które są zgodne zapachowo ze ściśle określonymi wytycznymi.

Jakość, to także odpowiedni zapach

W przypadku marek premium jakość materiałów stosowanych do wykończenia wnętrza jest oceniana kompleksowo. To pełne spektrum doznań dla spełnienia oczekiwań klienta. Chodzi nie tylko o kwestie technologiczne użyteczności danej części, ale także o kwestie estetyczne (wizualne, dotykowe) a także właśnie o zapach. Oznacza to, że producenci marek premium nie pozostawiają zapachu przypadkowi. Można powiedzieć, że zarządzają nim w sposób niezwykle skuteczny.

Należy pamiętać, że w pewnej klasie samochodów zapach wnętrza pojazdu musi być spójny z wizerunkiem marki oraz jakością wykończenia. To jest najważniejszy element zarządzania zapachem – spójność zapachu z wystrojem wnętrza. Nawet jeśli stosuje się skóry ekologiczne, one także mogą mieć wytworny zapach, który tworzy wyjątkowy klimat i daje przyjemność obcowania z daną marką czy modelem.

Zapachy ELiX
ELiX – polski producent odświeżaczy powietrza szczegóły pod adresem: https://elixscent.com

Z klasą, czyli dyskretnie

Niezmiernie ważne jest, czego producenci już się nauczyli, zarządzanie intensywnością zapachu. Zapach elementów wnętrza powinien być niezmiernie delikatny i trwały. Tak aby użytkownik rozpoznał go wchodząc do pojazdu a następnie, dzięki mechanizmom adaptacyjnym w kilka minut przestał go rozpoznawać. Obecnie dobre jakościowo podzespoły mogą pachnieć nawet ponad rok a wszystko to dzięki zastosowaniu specjalnych nośników zapachu odpornych na wysokie temperatury. Chodzi tu o etap produkcji – np. fazę wtrysku plastiku.

Bardzo ciekawą technologią są zapachy uwalniane dopiero podczas dotykania elementu. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wszelkich elementów tekstylnych czy skórzanych.

Zapach pomaga sprzedawać

Właściwy zapach wnętrza pojazdu, tworzy przyjemną atmosferę, która pozostaje w pamięci emocjonalnej dużo dłużej niż opisy techniczne i niejednokrotnie pomaga sprzedawać samochody.

Według badań zapach spełnia swoją „marketingową” rolę w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy "pasuje do danej marki" oraz jest zgodny z wyposażeniem wnętrza, po drugie – gdy jego intensywność jest dobrze dobrana. Obrazuje to załączony wykres odbierania intensywności zapachu – interesuje nas poziom 3, to znaczy ten, kiedy odbiorca jest na granicy identyfikacji tego, co i jak pachnie.

„Przesadna intensywność jest odbierana równie źle albo nawet gorzej jak zły zapach. Generalnie najważniejsze dla producentów samochodów jest wykreowanie przyjaznego, dobrego jakościowo miejsca, w którym czujemy się przyjemnie. Taką samą zasadą należy się kierować podczas indywidualnego dobierania zapachów do samochodów, pomieszczeń czy naszych osobistych perfum” – mówi Waldemar Stasiak, prezes firmy ELiX.

Jaki zapach podoba się najbardziej?

Bardzo dobrym przykładem jest tak zwany zapach New Car, który ewoluował z ciężkiego zapachu skóry w kierunku lżejszych męskich perfum. I ma to uzasadnienie, gdyż w popularnych autach nie ma elementów skórzanych i zapach ten wydawał się sztuczny. Natomiast zapach męskich perfum z lekką domieszką luksusowej skóry nadaje wnętrzu przyjemną spokojną atmosferę i jest powszechnie akceptowany tak przez mężczyzn jak i kobiety.