Buty na motor - co warto wiedzieć przed zakupem?

Buty na motor - co warto wiedzieć przed zakupem?18.09.2023
Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem, aby wybrany model sprawdził się na wiele sezonów.

Jazda motocyklem to nie tylko pasja i wolność na dwóch kółkach, ale także odpowiedzialność za własne i innych uczestników ruchu zdrowie i życie na drodze. Jednym z istotnych elementów ochrony podczas jazdy są buty motocyklowe. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem, aby wybrany model sprawdził się na wiele sezonów.

Buty dla motocyklistów - ochrona i bezpieczeństwo

Buty motocyklowe, choć często pozostają w cieniu innych elementów ekwipunku, odgrywają niebagatelną rolę w komforcie każdego motocyklisty. Stopy są jednym z najbardziej narażonych obszarów ciała podczas jazdy na dwóch kółkach dlatego właściwie dobrane obuwie to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bardzo ważny aspekt ochrony.

Nawierzchnia drogi, zmienna pogoda, nagły hamulec czy nieuwaga innych uczestników ruchu mogą stanowić ryzyko dla Twoich nóg. Buty na motor zostały stworzone po to, aby zminimalizować ryzyko otarcia czy złamania kończyn. Odpowiednie ochraniacze na kostce, pięcie i palcach zabezpieczają przed uszkodzeniami kończyn dolnych w razie upadku, a wzmocnione materiały na przykład tworzywo TPU czy pianka EVA zapewniają komfort podczas jazdy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów motocyklowych?

Buty motocyklowe w jasnym kolorze

Przede wszystkim buty na motor powinny być wygodne i dopasowane do stopy w sposób, który nie powoduje ucisku ani nadmiernego luzu. Idealnie dostosowane obuwie zapobiega zmęczeniu stóp podczas dłuższych podróży, co ma znaczenie zarówno dla komfortu, jak i skupienia na drodze.

Warto również sprawdzić, czy buty posiadają wzmocnienia na kluczowych obszarach, takich jak kostka, pięta i palce. Ochraniacze stanowią pierwszą linię obrony w przypadku potencjalnego upadku, chroniąc przed urazami i złamaniami. Na przykład panel boczny wyposażony we wkładkę w kształcie plastra miodu daje znacznie lepszą przyczepność i chroni przed uderzeniami.

Materiały, z których wykonane są buty, także mają ogromne znaczenie. Dobrze sprawdza się przedłużona cholewka wykonana z mikrofibry, która zapobiega przed przedostaniem się wody i brudu do środka obuwia, a także antypoślizgowy zamsz umieszczony w obrębie pięt.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na systemy zabezpieczające, takie jak zamki błyskawiczne, rzepy czy sznurowanie. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w niektórych modelach są aluminiowe klamry do zapinania, które podlegają wymianie czy system szybkiego blokowania i zwalniania.

Rodzaje butów motocyklowych dostępne na rynku

Rynek butów na motor oferuje imponujący wybór różnorodnych modeli, które zostały dostosowane do różnych stylów jazdy oraz preferencji motocyklistów. To znaczy, że nie ma jednego uniwersalnego modelu, który spełniałby wszystkie oczekiwania każdego pasjonata dwóch kółek. Zamiast tego, można wybierać spośród takich rodzajów jak:

  • sportowe,
  • turystyczne,
  • adventure,
  • miejskie,
  • off-road,
  • żużlowe,
  • buty na choppera.

Warto podkreślić, że wybór rodzaju butów motocyklowych zależy od indywidualnych preferencji, stylu jazdy oraz rodzaju motocykla. Każdy z tych rodzajów obuwia ma swoje unikalne cechy takie jak niski czy wysoki stan, zróżnicowany design, kolorystyka i budowa.

Gdzie kupić dobre buty na motor?

Wybierając się na poszukiwanie odpowiednich butów na motor, warto zwrócić uwagę na renomowane sklepy internetowe, które oferują szeroki wybór wysokiej jakości produktów dla motocyklistów. Jednym z takich miejsc jest sklep internetowy Moto-Tour ceniony przez społeczność motocyklową, który zdobył uznanie dzięki swojej profesjonalnej obsłudze oraz bogatemu asortymentowi. Oferta obejmuje różne rodzaje obuwia na motor, co pozwala dopasować model zarówno dla entuzjastów sportowej jazdy, jak i preferujących długie podróże.