Vettel w Krakowie!

Vettel w Krakowie!10.08.2007
Sebastian Vettel został wybrany przez zespół Red Bull Racing do poprowadzenia bolidu Formuły 1 podczas niezwykłego Red Bull 3D Race. To ogromne wyróżnienie dla młodego Niemca. Start wyścigu już 15 sierpnia w Krakowie, w okolicy mostu Dębnickiego.

"Schumi II" to w ostatnim czasie ulubiony zwrot określający Vettela, stosowany przez niemieckich dziennikarzy motoryzacyjnych. I nie ma w tym przesady. To obecnie jeden z największych talentów w sportach motorowych. 31 lipca 2007 roku Sebastian Vettel zastąpił Scotta Speeda na fotelu drugiego kierowcy w zespole Scuderia Toro Rosso, siostrzanym teamie F1 Red Bull Racing.

Vettel (19 lat) jest najmłodszym kierowcą w histori F1, który podczas wyścigu Grand Prix zdobył punkty. Dokonał tego podczas czerwcowego Grand Prix w Indianapolis, zastępując po ciężkim wypadku naszego Roberta Kubicę.

Vettel w Krakowie! 1 Swoją błyskotliwą karierę kierowcy wyścigowego rozpoczął w wieku 12 lat. Został szybko zauważony przez Red Bulla i już w 1998 roku objęty specjalnym programem dla młodych, utalentowanych kierowców. Trzy lata później na bazie tego programu utworzono Red Bull Junior Team. Vettel od początku jest jego jednym z najlepszych zawodników. Na starcie, Red Bull Junior Team składał się z zaledwie 7 kierowców reprezentujących 2 kraje. Obecnie w teamie jest 20 młodych, zdolnych zawodników reprezentujących 15 państw z 5 różnych kontynentów.

Sebastian Vettel był też do niedawna członkiem bardzo silnego, brytyjskiego zespołu Carlin Motorsport, który w ostatnich latach dzielił i rządził na światowych torach wyścigowych. Od 1996 roku kierowcy tego elitarnego teamu odnieśli łącznie aż 129 zwycięstw w różnych kategoriach wyścigowych. W barwach Carlin Motorsport startowali m.in. Jenson Button, Mark Webber, Kimi Räikkönen, Takuma Sato, Anthony Davidson, Nico Rosberg oraz Robert Kubica. Wszyscy ścigają się obecnie w najbardziej elitarnych wyścigach na świecie - w Formule 1.

W 2001 roku Sebastian został kartingowym mistrzem Niemiec oraz mistrzem Europy w kategorii juniorów. W 2003 roku zajął 2. miejsce w Formule BMW ADAC wygrywając 5 z 19 wyścigów, a rok później w tej samej serii zmiótł konkurencję, stając na podium we wszystkich 20 wyścigach, z czego wygrał aż 18.

W 2005 roku, startując w Formule 3 Euro Series, Vettel zajął na koniec sezonu piąte miejsce. W tym samym roku odbył też swoje pierwsze testy w bolidzie F1 w zespole Williamsa.

Przełomowy na drodze do elitarnego świata Formuły 1 był rok ubiegły. Szef BMW Sauber F1 Team Mario Theissen, będąc pod dużym wrażeniem sukcesów Sebastiana, mianował go trzecim kierowcą zespołu. Vettel wystartował też w trzech wyścigach World Series by Renault, z których wygrał dwa. Zatriumfował również w sześciu wyścigach z serii Formula 3 Euro Series, finiszując w klasyfikacji generalnej na doskonałym, drugim miejscu.

Źródło: Red Bull, fot. Mathias Kniepeiss, Franz Pammer