Spalone 2 subwoofery

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Od ponad 2 lat uzywalem skrzyni basowej Magnat Bull Power 300 (230W mocy znamionowej) na wzmacniaczu Boschmanna, wszystko dzialalo pieknie.
Pewnego dnia po przejechaniu nie spelna 20km na wytezonym na prawie maxa sprzecie 30cm-owy subwoofer Magnata spalil sie (teraz cicho herczy zamiast dawac bas), wiec kupilem glosnik Voice Kraft (300W mocy znamionowej), ktorego wsadzilem do skrzyni basowej Magnata i glosnik ten pochodzil na nawet nie wlaczonym silniku (wytezony tez prawie na maxa) gora 10 minut!
Tez sie spalil i w ogole go nie slychac.

Co mam nie tak w instalacji car-audio ze spalily mi sie juz 2 subwoofery??

Prosze pomozcie
  
 
wzmacniacz daje chwilowy mocny skok energio na cewke i cewka sie przegrzewa trza sprawdzic wzmaka (podłaczenie , cewki wewnatrz itd.)
  
 
Bylem u elektronika - ze wzmacniaczem wszystko w porzadku.
Rozkrecil go i zobaczyl ze napiecie nie jest stale choc skacze do 30V, pozatym wszystko ok.
Czy sek jest w tych 30V?
Doradzil mi zalozyc slaby bezpiecznik (do 1A) miedzy wzmacniaczem a skrzynia basowa.
A moze kondensator cos by w tej sprawie zalatwil?

Doradzcie, please.
  
 
Cytat:
2005-08-20 01:02:05, waluss pisze:
Bylem u elektronika - ze wzmacniaczem wszystko w porzadku. Rozkrecil go i zobaczyl ze napiecie nie jest stale choc skacze do 30V, pozatym wszystko ok. Czy sek jest w tych 30V? Doradzil mi zalozyc slaby bezpiecznik (do 1A) miedzy wzmacniaczem a skrzynia basowa. A moze kondensator cos by w tej sprawie zalatwil? Doradzcie, please.

kondensator niby utrzymuje stałe ale górne napiecie! mysle ze ten bezpiecznik to dobry pomysł
  
 
Cytat:
2005-08-20 01:02:05, waluss pisze:
Doradzil mi zalozyc slaby bezpiecznik (do 1A) miedzy wzmacniaczem a skrzynia basowa. A moze kondensator cos by w tej sprawie zalatwil? Doradzcie, please.



Bezpiecznik ? Na przewód głośnikowy?
Zmień elektronika....
  
 
Tez mi sie to wydaje troche bez sensu.

Ale co mam zrobic zeby 3 glosnika nie spalic??

Bolls_no1 - doradz.
  
 
Cytat:
2005-08-20 20:19:40, Bolls_no1 pisze:
Bezpiecznik ? Na przewód głośnikowy? Zmień elektronika....

nie na przewód tylko przed wzmacniacz na bank mu chodziło

a mozesz jeszcze sobie drogi przyjacielu poszukac stabilizatora napiecia , co nie bedzie łatwe
  
 
Cytat:
2005-08-21 02:48:37, waluss pisze:
Tez mi sie to wydaje troche bez sensu. Ale co mam zrobic zeby 3 glosnika nie spalic??



Pomimo, że kolega wyżej napisał, że chodzi o bezpiecznik przed wzmacniaczem, to i tak jednoamperowy zadziała tylko kilka sejund i się spali. Wzmacniacze przy pełnej mocy potrafią mieć pobór prądu kilkadziesiąt amper.

Powodów takiej sytuacji może być wiele, wzmacniacz pod pełnym obciążeniem może się pzregrzewać i zmieniać swoje parametry, co może być powodem uszkodzenia głośnika. Dodatkowo możesz założyć filtr subsoniczny i zmniejszyć czułość wejścia na wzmacniaczu.
  
 
Cytat:
2005-08-21 17:37:23, Bolls_no1 pisze:
Wzmacniacze przy pełnej mocy potrafią mieć pobór prądu kilkadziesiąt amper.


wiem cos o tym moje 600w jak za bardzo przykrece to 16A bezpieczniki pali jak zapałki
  
 
Sprawdz czy gdzieś na wyjściu głośnikowym nie ma przebicia z zasilania. Może być tak że robi się gdzieś małe zwarcie i głośnik zamiast sygnału dostaje prąd. Kumpel tak miał w wzmaku Magnata, popalił sobie mase różnych głośników, pewnego dnia wywalił tego Magnata i po problemie.
  
 
Cytat:
Wzmacniacz pod pełnym obciążeniem może się pzregrzewać i zmieniać swoje parametry, co może być powodem uszkodzenia głośnika. Dodatkowo możesz założyć filtr subsoniczny i zmniejszyć czułość wejścia na wzmacniaczu.



Zalozenie wiatrczka daloby cos? A jesli tak, to na jaki podzespol wzmacniacza go skierowac?
Filtr mam wbudowany. Ale ktory dokladnie mam parametr zmniejszyc (glosnosc, podbicie basu czy filtrowanie 80/120Hz)?

Cytat:
Sprawdz czy gdzieś na wyjściu głośnikowym nie ma przebicia z zasilania.



A jesli mam takie cos, to da sie to obejsc bez zmiany wzmacniacza?
  
 
Cytat:
2005-08-22 02:17:06, waluss pisze:
Zalozenie wiatrczka daloby cos? A jesli tak, to na jaki podzespol wzmacniacza go skierowac?
Filtr mam wbudowany. Ale ktory dokladnie mam parametr zmniejszyc (glosnosc, podbicie basu czy filtrowanie 80/120Hz)?



Wentylator zawsze pomorze w chłodzeniu wzmacniacza, powinien być skierowany na radiator, tak zeby dmuchało wzdłóż radiatora.
Filtr subsoniczny odcina najniższe częstotliwości, z którymi głośnik sobie nie radzi tzn do około 25-35 Hz. Odciąża to znacznie głośnik.
To są metody zapobiegawcze, jeżeli masz jakieś uszkodzenie wzmacniacza, to wszystko co wyżej napisałem nie pomoże.
Żeby było łatwiej napisz dokładnie co i jak masz podłączone, jakimi przewodami (średnice), co i jak masz poustawiane er ezmacniaczu.