Wszystko o CB...

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Coraz więcej zmotoryzowanych wyposaża swoje auto w CB.
Wiem, że w HFP jest co najmniej kilka osób korzystających z tego niezastąpionego urządzenia
Pomyślałem że dobrym będzie stworzenie wątku do rozmów o paśmie obywatelskim (Citizen Band) w naszych mobilkach

W pierwszej kolejności chciałbym się dowiedzieć kto z Was korzysta z CB, jaki ma sprzęt, jaką o nim opinię itp

Może w ten sposób doprowadzimy do jeszcze większego rozpropagowania sprzętu CB wśród Memberów HFP
  
 
hehe widziałem, że prędzej czy później ten topic tu się pojwi

ja używam ale wynika to z tego gdzie pracuję (już nie długo)

tak jak MacTB pisze w drodze urządzeni jest niezastąpione przykład: wypad na zlot 1 maja do W-wy, droga nr 1 Katowice - Warszawa patrole dosłownie co 50 km i wszystko jasne

sa też inne powody no. wezwanie pomocy, ostrzeżnie innych kierowców (np. przed pijanym rowerzystą częsty przypadek), unikniecie korka itp. Jak jechałem w zeszłym roku do Ustki na urlop to stałem w korku (niestety za głośno miałem radio zwykłe i nie usłyszałem o nim ostrzeżeń ) i jak tak stałem ktoś przez CB powiedział że jedzie karetka na sygnale i żeby zrobić przejazd i Ci co mieli CB to sie poprzesuwali i krzykneli do kierowców przed i za soba i Ci równiez się porozsuwali na kilka min przed przejazdem karetki

P.S.

Jesli ktoś jest zainteresowany CB to niech się szybko decyduje to jakiś rabacik załatwię u siebie
  
 
Już dawno chciałem stworzyć ten topic, ale jakoś się nie składało
A dziś gadałem na gg z kolegą Dziubasgetz i wyszło że też używa CB, a się jakoś nikt nie ujawnia z tym na forum, więc w końcu wątek powstał z mojej ręki
  
 
Zauwazylem ze znowu wraca moda na CB i teraz zaczynam zalowac ze sprzedalem sprzet a mialem dwa radia. W jakich cenach teraz mozna kupicjakies dobre i zgrabne radyjko tak zeby bylo do samochodu? Musialbym sie podszkolic od nowa w tych wszsytkich brekach i 73
Pozdrawiam CB- Maniakow

Aha jak to terazjest z tymi pozwoleniami, ponoc nie tzreba miec zadnych papierow juz teraz?, jak policja na to reaguje?

[ wiadomość edytowana przez: Mortek dnia 2005-08-10 22:53:21 ]
  
 
Zgadza się, już od ponad roku (od lipca 2004) nie trzeba mieć zezwolenia na korzystanie z pasma 27 MHz, co więcej, nie trzeba wnosić żanych opłat za używanie CB Wcześniej było to o ile się nie mylę około 80 zł rocznie...

Teraz jedynym wymogiem jest posiadanie deklaracji zgodności, czyli dokumentu potwierdzającego dopuszczenie radia do użytku w naszym kraju - potwierdzenie zgodności z polskimi wymogami technicznymi (moc, zakres częstotliwości...)

No i ja bym tego nie nazwał modą W tych trudnych czasach fotoradarów i policjantów czających się za każdym krzakiem nazwać to trzeba koniecznością
  
 
Cytat:
2005-08-10 23:02:03, MacTB pisze:
No i ja bym tego nie nazwał modą W tych trudnych czasach fotoradarów i policjantów czających się za każdym krzakiem nazwać to trzeba koniecznością


Nazwalem to moda bo jak chodzilem do szkoly sredniej na poczatku lat 90-tych to wlasnie wtedy mnostwo ludzi bawilo sie w to, pozniej jakos wiekszosci przeszlo(nie mam na mysli tu kierowcow tirow) z reszta nikt jeszcze wtedy nie mial samochodu i kazdy z nas mial to zamontowane w domach, ale to juz inna bajka
Tak teraz sie zastanawiam czy nie sprawic sobie czegos takiego wlasnie typowo do auta i typowo na trasy, tzreba odbyc rekonesans
  
 
Pytałeś ile trzeba teraz wydać na prosty sprzęt do auta...
No więc najprostszy, ale przyzwoity jakościowo zestawik to około 260-300 zł za radio, do tego antena i tu już rozpiętość cenowa jest większa - od 100 do nawet 300 zł, zaleznie od potrzeb i możliwości.


[ wiadomość edytowana przez: MacTB dnia 2005-08-10 23:50:29 ]
  
 
tak jak pisałem u mnie będzie rabacik ale i tak będzie dość drogo by u mnie tylko PRESIDENTA kupisz radia od 485 pln w górę a anteny od 87 pln w górę (bez zniżek bo to będzie dyskutowane w momencie podjętej decyzji )
  
 
ja bym chyba sie skusił na takie coś.. tyle ze kurna drogo troche co polecacie ogolnie?
  
 
Podlacze sie do pytanie Doogasa, co polecacie tak wlasnie do samochodu, zeby bylo zgrabne i zarazem dobre, zadnych wsteg, zadnych dzior i piatek, poprostu dobre, male radyjko na trase i jakas antena, najlepiej magnesowka.
Pozdrawiam
P.S. Czy te radyjka co sa na allegro typu Alan 100 warte sa uwagi?
  
 
ja mogę się jedynie wypowidac na temat sprzetu PRESIDENTA nie nalezy on do tanich ale za to ma bardzo dobrą jakość

Najtańsze radyjko w naszej ofercie to Johnny ASC cena 485 pln, a jeśli chodzi o anteny magnetyczne to FLORIDA 87 pln (zasięg około 5-6 km)

parametry i pelny cennik --> CB RADIA

co do innych producentów to niech Mac się wypowie
  
 
no ja myslalem o pelnym zestawie tak do 300zl max i w calkiem niezlej konfiguracji.. ..kompletnie sie nie znam na tym sprzecie
  
 
jesli chodzi o tanie zestawy to MacTB Ci doradzi
  
 
Odnośnie porad , miesiąc temu to samo pytanie zadałem Speedmasterowi i polecił mi zestaw z firmy President - radio Herbert + antena Maryland. Taki zestaw w sklepie , to wydatek ponad 1000zł. Dla pewności pozcytałem trochę grupę news pl.rec.radio.cb poszperałem w necie. Speed się nie mylił, to jest jeden z lepszych zestawów, oczywiście radio kupiłem z allegro (trochę ponad 300zł) a antenę w sklepie (160zł). Wg opinii wielu użytkowników CB jest to zestaw z wyższej półki, jakością i parametrami plasujący się w czołówce. :epiej wydać 100-200zł więcej i mieć coś dobrego niż kupić taniej i mieć niedosyt.
  
 
o to juz coś ..Speed nie masz taniej zalatwiuc takoich tylko przez allegro trzeba? ..kiddin' podajcie wiecej jakis przykladow to zacne szukac dla siebie jakiegos radyjka
  
 
do osobówki spokojnie starcza: Johnny lub Johnny ASC, Harry Classic lub ASC, Harry II Classic i II ASC;

co do anten to Florida lub Georgia daje zasięg 5-6 km ja osobiście Georgi używam
  
 
Najtańsze radio do osobówki godne uwagi to Uniden PRO 510 XL.
Daje naprawdę dobrą jakość odbioru i nadawania w rozsądnej cenie około 260-280 zł. Jest bardzo proste, nie ma żadnych dodatkwoych bajerów oprócz filtra ANL (sprawdzone, że jest on bardzo przydatny, eliminuje zakłócenia o charakterze liniowym, czyli potocznie mówiąc szumy eterowe). Z własnego doświadczenia nie polecam Alana 100+, jest niewiele tańszy od najtańszego Unidena, a pod względem jakości sporo mu ustępuje. Chociaż znam osoby mające najtańszego Alana i nie narzekające na niego (choćby nasz klubowy kolega termos ). Ja szybko się nim zmęczyłem (szumy) i przesiadłem się na Unidena (model PRO 520 XL, różniący się od tańszego 510 tylko jednym - RFGain, czyli regulacją czułości odbioru - przydatne w mieście, w trasie raczej bezużyteczne).
No i ostatnia z pozycji o której mogę coś powiedzieć z własnego doświadczenia to radio Intek, model Mobicom MB-45 - to sprzęt dla kogoś lubiącego więcej guziczków i pokrętełek, jednak za bardzo rozsądną cenę
Radio ma i "piątki" i "zera", modulację AM i FM, filtr NB (noise blanker - reduktor zakłóceń o charakterze impulsowym - czyli pochodzących z instalacji elektrycznej auta, głównie zapłonu iskrowego), skaner, RFGain, MicGain (regulacja czułości mikrofonu), ekranik oprócz numeru kanału wyświetla również aktualną czestotliwość, moc odbieranego sygnału itp... a do tego jeszcze bajerek w postaci guzików do zmiany kanałów w mikrofonie Cena za jaką można wyrwać ten sprzęt zależna jest od miejsca, wychodzi on w tej chwili z produkcji i trzeba zapolować na jakieś zapasy magazynowe, dzięki temu można kupić całkiem nieźle wyposażone radio za naprawdę małe pieniądze.
  
 
zamieram wracac do irl samochodem .. czy uniden 520 spelni swoja role CB po drogach europejskich? nie znam sie na tych 0 i 5 i na FM/AM ..help!!
  
 
Dzisiaj przejechałem niecałe 800km po kraju, to była moja pierwsza trasa z CB. Jestem zachwycony możliwościami tego "śmiesznego" urządzonka. Tak dokładnych informacji o drodze, to nawet NAVIGATION SYSTEM nie ma .... .
Wydane kilkaset złotych zwraca się po pierwszej, maksymalnej 5-tej trasie . A informacje udzielane przez kierowców są nieocenione. CB RADIO JEST DE BEST.
  
 
Witam
Panowie, doradzcie w sprawie anteny, co polecacie oczywiscie w granicach rozsadku tak do 100zl, bede uzywal CB bardzosporadycznie i nie potzrebuje wydawac wielkiej kasy na antene. Jaka polecacie, jaki sposob montazu, czy na klapie bagaznika czy magnes, ktore anteny sa lepsze wlasnie pod wzgledem montazu?
Jakie Wy macie sprzety w swoich mobilach?
Pozdrawiam