Tankowanie a pojemność butli

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam.
Mam toroidalną butlę 43L.Do tej pory zawsze tankowałem od pustego do max ok 37 litrów.Dzisiaj jednak podczas tankowania (Lotos) zwróciłem uwagę obsługującemu ze bardzo szybko gaz się tankuje - dosłownie dwukrotnie szybciej niż zwykle obserwuje.Na koniec okazało się ze weszło mi 42.8 litra gazu.Butla jest nowa (gwarancja) - ma dopiero kilka tankowań na "sumieniu".
Czy mozliwe jest fizyczne zatankowanie butli do pełna? Rozumiem ze moze nie zadziałać wielozawór - ale czy nie ma innych przeszkód jak cisnienie np aby zatankować zbiornik do max? Podzieliłem się z obsługujacym moimi wątpliwościami ale twierdzi ze Lotos spełnia surowe normy kontroli - i poinformował o mozliwości złozenia reklamacji.Wstrzymam się jednak do wyjezdzenia butli aby sprawdzić czy faktycznie zatankowałem tyle ile wskazał dystrybutor.Dodam ze u mnie wielozawór nie "odbił" - wyłaczyła się pompa na stacji.Pomijając powyzsze - mam nieodparte wrazenie ze ten gaz jest bardzo słabej jakości w porównaniu z poprzednim.Auto jest wyraznie słabsze - czego jeszcze tak bardzo nigdy nie odczułem.
  
 
No właśnie ciśnienie i zawór bezpieczeństwa na pompie nie pozwolił "przelać" zbiornika w przypadku nie odbicia wielozaworu.
Możnaby podejrzewać, że zatankowałeś gaz z dużą zawartością propanu, stąd słabsze auto i ewentualne nieodbicie wielozaworu. Ale rzeczywiście po jednym takim tankowaniu trudno coś wyrokować, tymbardziej, że instalka jest nowa, a nie odbijanie zaworów to dość częsta przypadłość i czasem wymagająca poprawki montażysty (źle ułożony pływak w butli).
  
 
przy objetości nominalnej butli 43l powinieneś tankowac 80% tj. jakieś 35l. Twoje 37 też bylo do przyjęcia, natomiast jeżeli chodzi o przetankowanie to mozliwe że przyczyną była kiepska jakość gazu lub faktycznie uszkodzony wielozawór,mogli też mieć kosmiczne cisnienie na dystrybutorze....chociaż 42.8l do zbiornika 43l to nierealne. mieli przestawione liczydło. W innym przypadku na skutek ciśnienia twój wielozawór "wyfrunął" by z butli razem z tylną klapą. zatankuj na innej-ych stacjach ze 2 razy i podsuń wyniki......zobaczymy
  
 
Holland2, no nie wiem czy by wyfrunął . Po to są zawory bezpieczeństwa na pompach, żeby w razie jak wielozawór nie odbije wzrastające ciśnienie nie rozwaliło zbiornika i "pół" samochodu. Fakt, że trochę dziwnie wyglądało to tankowanie (szybkość napełnienia, jak pisze Esper) co rzeczywiście wskazywałoby na duże ciśnienie dystrybutora. Natomiast co do napełnienia 43l zbiornika "pod korek", to całkiem możliwe jeśli w mieszaninie gazu większość to propan. Ale nie znaczy to, że jakość gazu jest kiepska (w znaczeniu: czystość), tylko niewłaściwe proporcje mieszanki propan-butan.


[ wiadomość edytowana przez: Danek dnia 2006-05-28 01:00:26 ]
  
 
dokładnie to mialem na myśli pisząc kiepska jakość(nie zanieczyszczenie tylko zla proporcja) natomiast jeżeli chodzi o ciśnienie w zbiorniku to na pewno bylo duże.....nie wiem tylko czy przy tym ferelnym tankowaniu zwolniły przynajmniej pompy. jeżeli tak to faktycznie było po korek jeżeli nie to licznik szwankował. Miałem taki przypadek że jak gość mi zatankował ponad 50l do zb. 42l i powiedziałem mu że to niemożliwe bo max to 34l to nawet kasy nie wziął i zaczął się użalać na dostawcę......trzeba uważać i tankować na stacjach firmowych. Ja polecam Shell -drożej ale dynamiczniej i oszczędniej w zużyciu....
  
 
  
 
Moze juz dzisiaj wyjezdze gaz i zobacze ile faktycznie mo nalali.Pozatym nie była to jakaś mała stacyjka no name - to firmowa stacja LOTOS ale widać to za mało.A tankowanie naprawde odbyło się w expresowym tempie - jeszcze nigdy nie widziałem zeby gaz tak szybko się tankował.
  
 
Esper-dlaczego nie podasz stacji na której tankowałeś,jaka to ulica i gdzie.A nawiasem mówiąc w Oświęcimiu panuje jakaś zmowa monopolowa dotycząca cen gazu.Wszędzie gaz jest droższy o ok. 0,20zł od okolicznościowych miast.To jest skur...wysynstwo.Zacznijmy tych złodzieji bojkotować.
  
 
Nie mogę wyjść z podziwu , jak zatankowalem wczoraj 45"litrów" gazu do butli o poj wodnej 43l..... Stacja ORLEN droga nr 50 w GÓRZE KALWARII.
Brałem tam już wcześniej ale miałem pewną ilość gazu w butli, mimo to podejżanie dużo mi nalał. Ale teraz miałem opary w baku i jak mi nalał , to szczęka mi opadła z wrażenia......
Zobaczę ile na tym przejadę, ale myślę że przeginają tam z liczydłem, zdażało się że pusty tankowałem 42 , 41,5 ale nie kutfa 45 mając coś tam jeszcze.....
  
 
ja jak tankowalen na orlenie albo jakiś prywatnych silnmik niby spalał 14,4l (a to silnik 1100) a na shellu tylko 9 wiec coś w tym jest
  
 
Okazuje się, że mam butlę 48l, a nie 43. Pomimo to na tym ORLENIE potrafią wtłoczyć gazu, he he he....