Kanał w garażu - jak dobrze zrobić?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam!

Buduję garaż na samochód.
No i z racji, że lubię majsterkować i bardzo często pomagam w drobnych naprawach kolegom, a i do swojego Esperacza nigdy nie wołam „mechaników” postanowiłem wykopać sobie kanał w garażu.

Moja prośba jest taka.
Czy jest ktoś na forum co dobrze zna się na budowlance, lub z własnego doświadczenia wie, jak najlepiej zrobić taki kanał?

W sieci znalazłem bardzo fajny opis Kanał w garażu ale jakoś nie przekonuje mnie ta studzienka.
Chciałbym mieć suchy i czysty kanał.

Koledzy, proszę o pomoc.
  
 
Ten opis jest zawily jak swinski ogon ja u kumpla ktory ma firme transportowa budowalem garaz z nim od zera i kanal oczywiscie tez. Co za filozofia? kopiesz dziure, najlepiej koparka bo mniej sie ubakasz i mniej zaplacisz niz jak wezniejsz kogos do pomocy u nas to kosztyowalo 100 zl za godzine a uwnial sie w godzinke wiec nie drogo wyszlo, pozniej poprawiles lopata i kilofem katy dolu nastepnie mysmy tego nie robili ale jak chcesz boki oblurz jakas folia przeciw wilgoci ale to twoja wola, a mysmy poprostu wybudowali w dziurze sciany, dla oszczednosci i trwalosci mur powstal z kraweznikow tych grubych co prawda cholernie sie trzeba bylo nameczyc ale przynajmiej tanio, pozniej kumpel wytynkowal sciany, w podlodze wykopal w rogu dziure 50x50 cm i na 30cm w dol, pozniej wylal posadzke pod katem (ze spadem w kierunku malej dziury), w malej dziurze zrobil betonowe scianki, na koniec na dziurze postawil metalowa kratke i posadzke pomalowal chlorokauczukiem, teraz jak sie cos wyleje umyjesz podloge i najwyzej wybierzesz jej nadmiar z dziury, pozniej oczywiscie ramki z katownikow na odeskowanie do katownikow przyspawal wasy ktore zalal posadzka z garazu, sciany kanalu wykafelkowalismy i jest bomba no i oczywiscie zapomnialem w ferworze w kanale zrobil w bocznej scianie dwie wneki w ktorych zamontowal gniazdka, swiatlo i jest miejsce na narzedzia, ogolnie kanal hula drugi rok i jest ladnie czysto i dobrze sie w nim pracuje, jest to jego drugi kanal i w zadnym nie ma wilgoci czy walacych sie scian poprzedni ma tak dlugo jak firme 10 lat.






[ wiadomość edytowana przez: kylos dnia 2007-05-29 09:52:43 ]
  
 
Ech... niektórzy to mają dobrze... kanał sobie budują w garażu... a ja nawet garażu nie mam...
  
 
Cytat:
2007-05-29 09:48:31, kylos pisze:
... w podlodze wykopal w rogu dziure 50x50 cm i na 30cm w dol, pozniej wylal posadzke pod katem (ze spadem w kierunku malej dziury), w malej dziurze zrobil betonowe scianki, na koniec na dziurze postawil metalowa kratke i posadzke pomalowal chlorokauczukiem, teraz jak sie cos wyleje umyjesz podloge i najwyzej wybierzesz jej nadmiar z dziury, ...



Pytanie.
Czy wiosną przez tą kratkę podchodzi mu woda?
Kurcze, jakoś mam opory do tych kratek





Cytat:
2007-05-29 10:07:32, lothaar pisze:
Ech... niektórzy to mają dobrze... kanał sobie budują w garażu... a ja nawet garażu nie mam...


nie martw się, ja na budowę garażu czekam 5 lat, bo 2 sąsiadów nie chciało się zgodzić na wspólny wyjazd, więc sądownie zoatali załatwieni tak, że teraz nie mają wyjazdu Kożystają z dzikiego, ale do czasu
  
 
Witam, widzę, że roboty postępują.
Daruj sobie tę kratkę i raczej zadbaj o uszczelnienie całości.
Po co kratka, jak będziesz miał wodę tylko jak sam sobie rozlejesz lub zajedziesz z całym śniegiem do środka.
Przerabiałem temat jakieś 20 lat temu - robiliśmy z ojcem kanał w garażu budowanym na podobnych łąkach jak u Ciebie.
Zrobiliśmy na wymiar taki "worek" z folii i w nim metodą: szalunek + zbrojenie + beton wylaliśmy dno i ściany. Na wierzch ramę z kątownika i deski. Najpierw sąsiedzi się podsmiewali, a potem się okazało, że wiosną jako jedyni nie mieliśmy wody w kanale.
Teraz nie problem z folią - kup najtańszą do oczka wodnego - daje się bardzo łatwo kleić i zrobisz kształt dowolny.
I jeszcze jedno - warto zamiast paru desek dać taka kratę przemysłową - da to wymianę powietrza i nie będzie zapachu stęchlizny w środku.

--
Powodzenia,
Wiesiek



  
 
Przeciez do kanalu nie napada Ci deszczu

Moim zdaniem wystarczy zrobic spadek w jedno miejsce, zeby bylo i juz. U mnie w kanale leza na podlodze kartony, zeby olej jak kapnie nie brudzil podlogi Kanal ma juz ze 30lat i nigdy go nie zalalo. Nawet jak sie kiedys plyn z chlodnicy polal to wyschlo i juz.
  
 
Cytat:
2007-05-29 11:31:16, QLogic pisze:
Przeciez do kanalu nie napada Ci deszczu Moim zdaniem wystarczy zrobic spadek w jedno miejsce, zeby bylo i juz. U mnie w kanale leza na podlodze kartony, zeby olej jak kapnie nie brudzil podlogi Kanal ma juz ze 30lat i nigdy go nie zalalo. Nawet jak sie kiedys plyn z chlodnicy polal to wyschlo i juz.



Zależy od poziomu wód gruntowych - tu nie chodzi o deszcz...
  
 
Cytat:
2007-05-29 11:27:27, Maestro pisze:
Witam, widzę, że roboty postępują. Daruj sobie tę kratkę i raczej zadbaj o uszczelnienie całości. Po co kratka, jak będziesz miał wodę tylko jak sam sobie rozlejesz lub zajedziesz z całym śniegiem do środka.


Pyrek to dobrze ujal to zalezy od poziomu wod gruntowych a swoja droga ja nie lalem nigdy tam wody czy rzucalem sniegu kumpel ma dwa kanaly tak zrobione i zawsze sucho a jak ma wode co mu sie rozleje tu umyje wszystko mopem i wodem do tej malej dziury wepchnie mopem i ma sucho woda wsiaka mu do ziemi i nigdy mokro nie mial, a co do kraty to moim skromnym zdadnie dac ja na poczatku i na koncu i masz wentalacje a deski normalnie mogabyc. Tylko jak bedziesz budowac dowiedz sie po sasiednich garazach kto ma kanal i jak wyglada z woda zebys nie mial basenu na lato
  
 
Cytat:
2007-05-29 10:07:32, lothaar pisze:
Ech... niektórzy to mają dobrze... kanał sobie budują w garażu... a ja nawet garażu nie mam...


lothaar nie widzę żadnego kłopotu byś mi pomgół wykopakć dziurę pod kanał w moim garażu - czuj się zaproszonym


[ wiadomość edytowana przez: Kiniusia dnia 2007-05-29 12:59:23 ]
  
 
Cytat:
2007-05-29 12:57:14, Kiniusia pisze:
lothaar nie widzę żadnego kłopotu byś mi pomgół wykopakć dziurę pod kanał w moim garażu - czuj się zaproszonym [ wiadomość edytowana przez: Kiniusia dnia 2007-05-29 12:59:23 ]



Ja Ci moge pomoc .. szczegoly mozemy uzgodnic na prv ale tanio sie nie sprzedam.. (przypomnij sobie prv o wyjazdach daleko)
  
 
odnośnie kanału to kuliśmy młotem z kumplem 1 dzień, kopanie jakieś dwa dni, a kanał jest długi (dłuższy niż espero a ścianki boczne najprościej zrobiliśmy z cegły podłoga z betonu -- teren mamy suchy więc żadnej wody nie ma ( kanał mamy ponad 10 lat tak więc praktyka jest) zakryty deskami a w deskach po 3 otwory 12 mm zabezpieczone olejem przepracowanym ....między cegłą a ziemią nie ma żadnego uszczelnienia ......grochowska ziemia jest sucha ...jak kopaliśmy to były warstwy ok. 40 cm gruzu ale daliśmy radę.....
  
 
Cytat:
2007-05-29 11:27:27, Maestro pisze:
Witam, widzę, że roboty postępują. ....


Tak, Wieśku, szalunki juz rozebrane, teraz czas przystąpić do wylewek.
Tylko zastanawiam się, czy wstawić tylko mały szalunek taki na zarys kanału, czy już zrobić konkretnie pod cały kanał. Chodzi o wysokość, a raczej głębokość

Puki co to ceny płyt szlunkowych mnie rozwalają - prawie 1000zł na jeden kanał.
Jadę jeszcze po pracy do tartaku popytać o deski, pewnie będzie taniej, kwestia tylko o ile?
Andrzej rozumię przez co przeszedłeś.

Kylos odnośnie innych kanałów. My budujemy nowy rząd garaży. w poprzednich rzędach jest różnie, jedni mają inni nie.

Puki co to jestem za tym, że zrobię w miarę szczelny "worek" foliowy na kanał. No chyba że wyleję wylewkę na całości, w w przyszłym roku będę kopał kanał...

KINIA Nawet nie wiesz jak teraz ciężko o jakiegoś gościa do kopania. Wiem, bo znajomi z którymi buduję poszukiwali do kopania fundamentów za 100zł dniówka i chętnych było niewielu...
No ale nie dziwię się, tyle co tam było gruzu i starych śmieci produkcyjnych z Fabryk Śrub to nasze
  
 
Kisztan, nie wiem czy wiesz, ale na kanał w garażu trza mieć pozwolenie
Oczywiście budując/kopiąc kanał musisz też założyć wentylację
Chodzi głównie o szkodliwe pary oleji i benzyny
  
 
Cytat:
2007-05-29 14:32:41, kisztan pisze:
Puki co to ceny płyt szlunkowych mnie rozwalają - prawie 1000zł na jeden kanał.


Kisztan a nie prosciej by bylo kupic plyty OSB w jakims markecie chyba taniej by bylo tylko dobrze je rozeprzec i powoli lac. A tego nie zostawiaj na pozniej bo Ci sie nie bedzie chciec bedzie sie gorzej robic i nie bedzie kasy tak jest zawsze a ja pisalem po co placic 100 zl za dniowke jak za 100 wykopiesz koparka za godzine?
  
 
Cytat:
2007-05-29 14:12:53, KeyJey pisze:
Ja Ci moge pomoc .. szczegoly mozemy uzgodnic na prv ale tanio sie nie sprzedam.. (przypomnij sobie prv o wyjazdach daleko)




O dziurze Ty może i myślisz, ale nie w ziemi
  
 
To jest budowa legalna 22 garaży szeregowych.
Mamy plany, zezwolenie na budowę, Plan zagospodarowania terenu, książkę budowy itp, itd.....
Jeśli idzie o wentylacje to też będzie.
Tego raczej mi nie trzeba przypominać choćby z racji zawodowych (BHP)

Natomiast odnośnie płyt OSB to wcale nie są tak tanie.
Na szalunki pasuje dać płytę ok. 20mm (sztywność) a te kosztują ok. 30zł za m kw. więc na cały szlunek na kanał 4,5x1,2 trzeba ok. 700zł
  
 
No niestety, każda kondygnacja podraża budowę o około 100%. Więc nawet niepełna musi troche wynieść. Na podanym przykładzie staje się jasne dlaczego coraz rzadziej buduje się podpiwniczone domy.
  
 
Cytat:
2007-05-29 20:48:29, kisztan pisze:
To jest budowa legalna 22 garaży szeregowych. Mamy plany, zezwolenie na budowę, Plan zagospodarowania terenu, książkę budowy itp, itd..... Jeśli idzie o wentylacje to też będzie. Tego raczej mi nie trzeba przypominać choćby z racji zawodowych (BHP)



Jeśli projekt budowlany garażu nie przewidywał w nim kanału, to jego wykonanie jest odstępstwem od projektu budowlanego i narusza warunki pozwolenia na budowę, a tym samym stanowi samowolę budowlaną. Aby sprawę przeprowadzić w zgodzie z przepisami prawa budowlanego, potrzebna będzie Ci zgoda Projektanta, rysunki wykonawcze (lub powykonawcze) zatwierdzone przez autora projektu lub projektanta z uprawnieniami, plus oświadczenie autora projektu, że wprowadzone w projekcie zmiany są nieistotne z punktu widzenia prawa budowlanego. Inaczej możesz mieć kłopoty z odbiorem obiektu i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Projekt kanału powinien być zatwierdzony przez rzeczoznawcę d/s BHP i ergonomii. Wentylacja kanału to konieczność, możliwe że rzeczoznawca będzie się upierał przy schodach zejściowych lub drabince.
Możesz oczywiście zrobić kanał po cichu i nic nie grzebać w papierach, ale wówczas w myśl prawa budowlanego staniesz się przestępcą i np. po jakimś donosie "życzliwego" będziesz miał wizytę Inspektora Nadzoru Budowlanego i albo wstrzyma Ci budowę, albo każe przywrócić do stanu zgodnego z projektem, albo zrobić inwentaryzację rzeczy wykonanych i przedstawić nowy projekt garażu (z kanałem) do zatwierdzenia. W każdym z tych przypadków dodatkową przyjemnością będzie mandat lub grzywna.
Wczytaj się dokładnie w projekt i warunki pozwolenia na budowę czy jest w nich furtka dopuszczająca wykonanie kanału indywidualnie np. sposobem gospodarczym.
  
 
Cytat:
2007-05-29 23:24:40, SlawekH pisze:
Jeśli projekt budowlany garażu nie przewidywał w nim kanału, to jego wykonanie jest odstępstwem od projektu budowlanego i narusza warunki pozwolenia na budowę, a tym samym stanowi samowolę budowlaną. Aby sprawę przeprowadzić w zgodzie z przepisami prawa budowlanego, potrzebna będzie Ci zgoda Projektanta, rysunki wykonawcze (lub powykonawcze) zatwierdzone przez autora projektu lub projektanta z uprawnieniami, plus oświadczenie autora projektu, że wprowadzone w projekcie zmiany są nieistotne z punktu widzenia prawa budowlanego. Inaczej możesz mieć kłopoty z odbiorem obiektu i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Projekt kanału powinien być zatwierdzony przez rzeczoznawcę d/s BHP i ergonomii. Wentylacja kanału to konieczność, możliwe że rzeczoznawca będzie się upierał przy schodach zejściowych lub drabince. Możesz oczywiście zrobić kanał po cichu i nic nie grzebać w papierach, ale wówczas w myśl prawa budowlanego staniesz się przestępcą i np. po jakimś donosie "życzliwego" będziesz miał wizytę Inspektora Nadzoru Budowlanego i albo wstrzyma Ci budowę, albo każe przywrócić do stanu zgodnego z projektem, albo zrobić inwentaryzację rzeczy wykonanych i przedstawić nowy projekt garażu (z kanałem) do zatwierdzenia. W każdym z tych przypadków dodatkową przyjemnością będzie mandat lub grzywna. Wczytaj się dokładnie w projekt i warunki pozwolenia na budowę czy jest w nich furtka dopuszczająca wykonanie kanału indywidualnie np. sposobem gospodarczym.



Zgadzam się z Tobą Sławku, z jednym ale....
Sprawa schodków i wentylacji jak najbardziej OK.
Sam jestm od jakiegoś czasu (1,5 roku) BHP-owcem i przepisy odnośnie wymiany powietrza mie są mi obce. Więc ta sprawa jest do załatwienia
Natomiast odnośnie kanału na projekcie, to oczywiście projektant nie przewidział takiego rozwiązania. Ale sprawa wcale nie wyglądatak jak piszesz.
Wystarczy tylko wpis kieownika budowy w książce budowlanej, że w kilku garażach powstaną kanały.
W zasadzie to nawet zmieniamy poszycie dachu, oraz zakładamy inne drzwi wjazdowe, i już wiemy, że tu również wystarczy tylko wpis kierownika o zmianie. Jest to informacja pewna i potwierdzona przez nadzór budowlany.
Generalnie budynek nie może zmieniać swojej kubatury, jest to związane z planem zabudowy.
  
 
Cytat:
2007-05-29 14:12:53, KeyJey pisze:
Ja Ci moge pomoc .. szczegoly mozemy uzgodnic na prv ale tanio sie nie sprzedam.. (przypomnij sobie prv o wyjazdach daleko)


OK,,,,idę na to,,,,,,,trzymam za słowo