Jakie CB-Radio? - Strona 4

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Cytat:
2006-05-26 18:29:47, AgentCzor pisze:
AT-1000 ma dopasowanie zwrotne - większa wydajność - porównywalna z AT-1700(dopasowanie stratne) która to jest mniej trwała, dłuższa o 20cm.




zastanawia mnie fakt skad wytrzasnales pojecia dopasowanie zwrotne i stratne siedze w radiach kilka latek i pierwsze slysze...!?


w technikum elektronicznym 2 latka mialem przedniot zwiazany z projektowaniem anten od zwyklych KF po anteny mikrofalowe wykorzystywane w radarach i jakos niekojarze zwrotnych i stratnych dopasowan

ale no coz to bylo 6 latek temu moze cos sie pozmienialo

a co do roznicy miedzy tymi dwoma antenami widze ze roznia sie zyskiem bo o dlugosci nie bede wpominal

z doswiadczenia wiem ze lemm at76 niebedzie zawsze wspolpracowac z alanem 78plus

z pozostala reszta sprzetu niemialem problemu podczas montazu

pozdro
  
 
Ja siedze w tym krótko a cała wiedza z forum http://cb-radio.pl/phpBB/viewtopic.php?t=1774

Pozwole sobie zareklamować bo to forum tematyczne - bardzo pomaga poczatkującym!
  
 
SPRZECIK ZAKUPIONY padło na UNIDENA 520 + antenka LEMMI 1500
  
 
Dobry wybór...
  
 
Bardzo bardzo dobry wybor ;D
Sprzecik bradzo OK
  
 
witam

skorzystam z okazji i tez o cos zapytam w tym temacie.
mam zestaw president johnny I i antenke president hawaii (750 mm, 3dBi) i podlaczylem zasilanie pod zapalniczke.
czy jezeli podlacze bezposrednio pod akumulator to jest szansa ze zmiejsza mi sie zaklocenia od cewki zaplonowej??

wkurza mnie troche ze squelch musze miec tak o 1/4 a sf gain o 1/2 miec skrecone zeby nie slyszec szumow i zaklocen z cewki. to chyba znaczy ze nie wykorzystuje w pelni swojego radyjka i przez to mam kiepski zasieg. oczywiscie ANL mam wlaczony.

wiec co dac prosto pod akumulator??

pozdr
Bajbus
  
 
Cytat:
2006-05-27 20:52:20, bajbus12 pisze:
witam skorzystam z okazji i tez o cos zapytam w tym temacie. mam zestaw president johnny I i antenke president hawaii (750 mm, 3dBi) i podlaczylem zasilanie pod zapalniczke. czy jezeli podlacze bezposrednio pod akumulator to jest szansa ze zmiejsza mi sie zaklocenia od cewki zaplonowej?? wkurza mnie troche ze squelch musze miec tak o 1/4 a sf gain o 1/2 miec skrecone zeby nie slyszec szumow i zaklocen z cewki. to chyba znaczy ze nie wykorzystuje w pelni swojego radyjka i przez to mam kiepski zasieg. oczywiscie ANL mam wlaczony. wiec co dac prosto pod akumulator?? pozdr Bajbus



dac dac! powinno byc lepiej
Ale z taka antenka to nie pociagniesz za bardzo...75cm ja mam w pasie wiecej ;D
  
 
Cytat:
Ale z taka antenka to nie pociagniesz za bardzo...75cm ja mam w pasie wiecej ;D



taaa wiem ze krotka ale tylko z taka mieszcze sie w garazu. i to jeszcze zamontowana na klapie a nie na dachu
ta hawaii to i tak ma najwiekszy zysk (3 dBi) z takich krotkich anten.
dobra zobacze co bedzie jak podlacze pod akumulator. mam nadzieje ze bede mogl sobie czulosc rozkrecic.

pozdr
Bajbus
  
 
bajbus


1/2 falowe anteny najlepiej i najlatwiej sie stroi


a druga sprawa ze niekoniecznie musi ci wyjsc to wytlumienie smieci poprzez bezposrednie podlaczenie do akumulatora


ale sprobuj moze sie uda

pytanie drugie czy masz to dobrze zestrojone antenka z radiem

wrazie czego wiesz gdzie mnie szukac
  
 
Trzeba dorosnąć do dziury w dachu - ja tak zrobie w następnym aucie - dobry montaż i antenka nie wymaga strojenia
  
 
Cytat:
2006-05-27 22:17:46, AgentCzor pisze:
Trzeba dorosnąć do dziury w dachu - ja tak zrobie w następnym aucie - dobry montaż i antenka nie wymaga strojenia




umiesz liczyc to licz:

przyklad
antena 1/2 fali czestotliwosc
cb-radia to 27MHz

dlugosc fali pasma cb to predkosc swiatla przez czestoliwosc cb czyli 300MHz / 27MHz = 11m

antena 1/2fali czyli 5,5m - taka dlugosc anteny posiadaja stacje bazowe

skracamy ja do polowy i mamy 2,75m dla 1/2 fali anteny

srednio dlugosc przewodu do anteny "kroi " sie na 3m

i jesli masz nowa antene to tylko ja delikatnie dostarajasz

ps w przy nowej antenie masz przewod dlugosci 4-5metrow

wiec jesli uwazasz ze po zakupie nowej anteny i zrobieniu dziury w dachu to wystarczy to dziekuje za taki montaz!!!

i niepolecam takich fachowcow jak ty nikomu!!!!!

to taka moja sugestia dla pozostalych
KAZDY NADAJNIK UKF MUSI BYC ZESTROJONY Z ANTENA W PRZECIWNYM PRZYPADKU BEDZIE CIE TO KOSZTOWAC WYNIANA KONCOWKI MOCY
  
 
Masz racje ale przy dobrym montazu i dobrej masie jest wysoce prawdobodobne uzyskanie SWR 1.1-1.3 bez strojenia... Oczywiście warto sprawdzić...
  
 
pytanie teoretyczne: czy ma sens np. kupowanie bardzo mocnej anteny, ale zamontowanie jej np. wewn. wokol karoserii (pod tapicerka) ? nie bardzo mi sie usmiecha latac z takim 2m batem, tym bardziej, ze garaz mam dosyc niski, a z kolei antenka na magnes nie bardzo mnie rajcuje (zniszczony lakier)

patrzac tak po kombicy, zauwazylem, ze mozna np. wepchnac duzo wokol klapy bagaznika.. nie ma mocnego kata zalamania, a miejsca wpip..
  
 
NIE

NIE

NIE

nie mozesz chowac anteny w srodku samochodu

musi byc na zewnatrz
po to ona jest

ale wiesz cio przejrzyj asortyment i napewno cos dla siebie znajdziesz jesli antenka bedzie miala ZYSK 4-6dBi to ci wystarczy w tych granicach
  
 
Cytat:
2006-05-28 09:57:05, AgentCzor pisze:
Masz racje ale przy dobrym montazu i dobrej masie jest wysoce prawdobodobne uzyskanie SWR 1.1-1.3 bez strojenia... Oczywiście warto sprawdzić...



tez NIE

NIE


NIE


nawet jesli zamontujesz na ciezarowce na samym srodku dachu w remautl magnum gzie dach jest plaski to pamietaj ze standart dlugosci kabla do mobila to 3m.


jesli zalozysz ta dlugosc co masz w komplecie z antenka czyli 4-5m to NIEBEDZIE to chodzic MUSI BYC wystrojone

siedze w tym sprzecie w montazach juz kilka latek i przerozniste sposoby probowalem


natomiast jesli musi byc ta dlugosc kabla w granicach 4-5 m bo montujesz w kombi na klapie czy w busie z tylu na dachu to wtedy skracasz antene ucinajac po 1cm z dlugosci,

a to co powiedziales jest nie do otrzymania chyba ze posiadasz antene typu FLORYDA lub innego rodzaju wynalazki tzw ktorych nie potrzeba stroic a co za tym idzie slaby odsluch i nadawanie


mowie co wiem z doswiadczenia

pozdro
  
 
Poddaje się
  
 
No i dzis zalozylem sobie radyjko,ale ... nie dziala
Sprzet mam urzywany - lezal w garazu - chyba antene cos szczelilo bo swr jest na max i nie idzie zejsc. Zmienilem przewod,radio tez drugie wsadzilem i tak samo.
Jak rozkrece szumy i na max vol to cicho szumi-mialem tak w ciezarowce jak przewod przy antenie mi sie odkrecil.
Co myslicie??
Acha mam onwe kumpla na sprzedaz - prosta jakas ,ale przy gruszcze ma zmiane kanalow - cena ok 120 zl.
  
 
a jaka antena? na stale? ma dobra mase?
  
 
Tak ,na stale na koncu dachu.Masa jest ok bo przykladalem do gwintu i drugi pin miernika do karoseri i bylo ok. A jak antena ma np cewke przerwana lub cos ?? Bo obudowa cewki jakas luzna jest troche.
  
 
mozliwe ze mzoe miec - ale tutaj sa jacys specjalisci od CB wiec mzoe cos powiedza
ale tak na wszelki wypadke podlacz ta antene do radia w ciezarowce i zobacz a pozniej antene z ciezarowki podlacz do osobowki

i zobacz co sie dzieje