[Pytanie] Współwłaściciel auta....

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Otóz jak w temacie chodzi mi o zakup auta z zagranicy. Otóż jezeli na umowie niemieckiej widnieja dwie osoby jako kupujące to jak to jest z Urzedem Skarbowym ??? Nie chodzi o zniżki w ubezpieczalni ale o wrzucenie poprostu auta jako środek trwały ale zeby to zrobić to musi byc w dowodzie przynajmniej jako współwłaściciel wpisany własciciel firmy. Teraz trzeba płacic "ukryty podatek" w kwocie 150zł za wydanie zaswiadczenia VAT 25 ze auto jest zwolnione z podatku. To płaci osoba kupujaca na którą umowa jest wystawiona , ale co jest jezleli na umowie widnieją dwie osoby ?? Płaci sie 2x150zł ?? Jezeli tak to jest jawne okradania ludzi... Orientuje sie ktoś w tych sprawach ?? Moze sprowadzał auto które było zakupione i miało współwłacicieli dwóch ??
  
 
Podepnę się pod temat.Mam takie samo pytanie odnośnie Vat -25.I jeszcze jedno ;jak załatwić z Niemcem cenę auta na umowie by zapłacić najmniejszą akcyzę,w moim przypadki jest to 13,6%.Podobno umowa dla Niemca jest zbędnym papierkiem .A tak w ogóle to jakie są procedury załatwiania samochodu z Niemiec czy innego kraju UE.
  
 
W niemczech jest sie włascicielem auta na zasadzie posiadania małego briefu i duzego briefu. Jak ma sie te dwa dokumenty to sie jest włascicielem i zadnych umów tam nie trzeba. Zwykle niemcy tez sprzedają polakom auta bez umowy a reszte mozna sobie dopowiedziec .

Ja jeszcze auta nie zarejestrowalem bo ubezpieczyłem je u nas i jezdze narazie na niemieckich blachach ale podobno wpisuje sie w US tylko jednego z włascicieli na druku VAT 24 i jeden własciciel podobno wystarczy. Tak doczytałem na innych forach w necie przynajmniej.

Jezeli masz auto dostawcze /cieżarowe kupic to kwota na umowie jest nie wazna poniewaz akcyzy sie nie płaci za dostawcze. Jezeli osobówki to najlepiej jak najnizsza zeby była kwota.
  
 
Cześć

No to ja się przydam na coś, bo przerobiłem współwłasność auta. Jak ściągałem Lexa, to na umowie i fakturze (kupiony w salonie) były dwie osoby - ja i ojciec. Podobnie było na wszystkich innych dokumentach, ale... no właśnie - musicie napisać oświadczenie w jakim procencie auto czyje jest, to jest potrzebne dla podatku akcyzowego, który płaci się proporcjonalnie do udziału w samochodzie - każdy ze swojego konta.
Jeśli chodzi o VAT-25 - tam się wpisuje jedną osobę - "większego" właściciela i płaci się za to tylko raz Nam tak powiedzieli w skarbówce, tak zrobiliśmy i jest dobrze

Odnośnie pozostałej procedury - polecam stronę http://www.autokalkulator.pl/
Jednak warto wiedzieć, że w niektórych miastach bywa różnie z kolejnością - np. w US w Opolu nie wymagają papierów z UC, a gdzie indziej tak...
  
 
Cytat:
2008-05-27 07:24:31, mkr pisze:
Cześć No to ja się przydam na coś, bo przerobiłem współwłasność auta. Jak ściągałem Lexa, to na umowie i fakturze (kupiony w salonie) były dwie osoby - ja i ojciec. Podobnie było na wszystkich innych dokumentach, ale... no właśnie - musicie napisać oświadczenie w jakim procencie auto czyje jest, to jest potrzebne dla podatku akcyzowego, który płaci się proporcjonalnie do udziału w samochodzie - każdy ze swojego konta. Jeśli chodzi o VAT-25 - tam się wpisuje jedną osobę - "większego" właściciela i płaci się za to tylko raz Nam tak powiedzieli w skarbówce, tak zrobiliśmy i jest dobrze Odnośnie pozostałej procedury - polecam stronę http://www.autokalkulator.pl/ Jednak warto wiedzieć, że w niektórych miastach bywa różnie z kolejnością - np. w US w Opolu nie wymagają papierów z UC, a gdzie indziej tak...

A co jeśli właściciel i współwłaściciel dali po 50%wartości samochodu.Co w tedy z Vat-25?
  
 
Nie wiem, co wtedy, najlepiej zapytać się w skarbówce. Ale po co tak sobie życie komplikować, napiszcie oświadczenie, ze jeden dał 51%, a drugi 49% i będzie załatwione a to oświadczenie i tak jest ważne tylko dla US i UC